Říjen 2016

Barvy okolo nás

20. října 2016 v 20:16 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Barva, barvy, barvičky,
slova, která slýcháme od útlého mládí, jsou součástí našeho života. Co se nám vybaví, když se řekne slovo barvy? Někomu "barvy" života, jinému barvy duhy, či barevná televize, barevné fotografie, pestrobarevné oblečení, romantikům barevná hudba a malířská paleta, dětem pastelky, prostě každému něco jiného. Knihovníkům barevný svět knih, knih barevných svým obsahem, nikoliv jen obaly. Najdeme v nich barvy nevinnosti, naděje, lásky, žárlivosti i smutku.
foto:pixabay.com
Ale myslím, že všem bez rozdílu mne nevyjímaje se vybaví barvy přírody, barvy čtvero ročních období.

V zimě, kdy se nám zdá, že bílá či blátivě šedá barva sněhu nikdy nezmizí a přesto zelená barva jehličnanů "mluví" o naději a potěší naše zimou unavené oči.

A naopak na jaře přímo vytahujeme ze země očima první bílé kvítky sněženek a bledulek, které pozvolna doplní barvami hýřící tulipány, žluté narcisky a růžové či modré hyacinty. Syté barvy lila šeříků korespondují s bílými květy třešní a růžovými květy jabloní.

Svěží zelení mladých lístečků stromů a trávy s přibližujícím se létem pomalu prosvítají odstíny žluté, které plynule přechází v zářivě zlatou obilných lánů a společně s rudými květy vlčích máků se koupou v paprscích slunce pod modrou oblohou. A po bouřce, kdy šedá barva bouřkových mraků zahalí kraj do stínu, se sluneční paprsky proderou mezi kapkami deště, rozzáří se na nebi duha, aby nás potěšila obloukem barev plynule přecházejících z jednoho barevného odstínu do druhého.

Léto se nenápadně překulí do podzimu, jehož barvy nás uchvátí jejich proměnou. Všechny odstíny žluté, zlaté, hnědé, barvící lesy, rubínem zářící korálky jeřabin, vřes s trnkami o lila soupeřící, červené šípky lemující cesty až po zemité barvy polí pozdního podzimu. Ačkoli se nám zdá, že lesy na obzoru se oblékly do černého kabátu, zdání klame, černou barvu příroda nezná.
A než se nadějeme, nastává opět zima a příroda se ukládá ke spánku přikrytá bílou peřinou.
Rok se s rokem sešel.
Láska je solí života a barvy jsou jeho potěšením.

Týden knihoven - MUB 2016

18. října 2016 v 16:28 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Týden knihoven - MUB 2016
Týden knihoven v letošním roce probíhal od 3. do 9. října 2016
Každoročně knihovny připravují různé akce pro své čtenáře i všechny zájemce o psané slovo. Ani knihovnice MUB nejsou výjimkou. V letošním roce se knihovnice MUB sešly nikoliv, aby Týden knihoven zahájily, nýbrž ukončily na třetím společném setkání 15. října v roudnické knihovně.
Tvoření - Relax aneb Šikovný knihovník si vždy poradí
Vánoční ozdoby
Kromě péče o svou tělesnou schránku jsme vytvářely vánoční ozdoby z korálků pod vedením urbanické knihovnice. Pro každého byla připravena sada komponentů pro výrobu 5 vánočních ozdob, kterými si můžeme zkrášlit svůj vánoční
stromeček.
foto:DAKO
A protože jsme doma dobrou náladu a chuť vyzkoušet něco nového nezapomněly, se zaujetím jsme tvořily různé ozdoby a masérka, kterou zajistila knihovnice roudnická, namasírovala naše bolavá záda. Příjemné odpoledne jsme zakončily ochutnávkou výborného občerstvení. Děkujeme.
Báječné odpoledne, plné pohody a klidu uplynulo opravdu velmi rychle. Na jeho průběh a vytvořené ozdoby se můžete podívat v galerii.
Nashledanou v příštím roce.

Čtvrtek, den milovníků knih

11. října 2016 v 13:19 | DAKO |  akce
Desátý Velký knižní čtvrtek startuje 13. října.
Je svátkem milovníků knih a nabízí řadu zajímavých setkání a možnost nákupu knížek za zvýhodněné ceny. Nejde jen o upozornění na zajímavé nové tituly, ale hlavně o možnost lidí setkat se s autory. Ta nebudou chybět ani letos. Už tradičně proběhnou v Městské knihovně v Praze na Mariánském náměstí a to 13. října od 17 hodin a pak 20. října v Knihovně Jiřího Mahena v Brně v Kobližné ulici.
foto: pixabay.com
Pořadatelé letos připravili i soutěž o nejlepší knihu z Velkého knižního čtvrtku. Tentokrát se bude vybírat ta nejoblíbenější z uplynulých deseti sezón, tedy celkem ze sto třiceti vydaných knih.
Soutěž bude vyhlášena na webových stránkách akce v den zahájení aktuálního jubilejního pokračování,
tedy ve čtvrtek 13. října a bude ukončena 13. listopadu.
Podrobnosti o soutěži najdeme na webových stránkách www.velkyctvrtek.cz.
Příjemná setkání s autory, s knihami i zábavu v soutěži.

Knižní veletrh HB 2016

6. října 2016 v 20:16 | DAKO |  akce
Havlíčkův Brod, 14. a 15. října 2016
Podzimní knižní veletrh je výstavní a prodejní akce zaměřená především na knihy, ale i mapya podobné publikace. Koná se pravidelně jednou ročně v říjnu v Havlíčkově Brodu. Pravidelně se jej účastní přes 160 vystavovatelů a navštíví jej přes 15 000 osob. Jde o nejstarší český knižní veletrh a rozsahem druhý největší.

Podzimní knižní trh se v Havlíčkově Brodě koná od roku 1991. Jeho prvotním cílem bylo zprostředkování kontaktů mezi nově vznikajícími nakladateli a knihkupci. Druhým důležitým momentem je velká účast malých, začínajících a exkluzivněji zaměřených nakladatelů, díky níž se Podzimní knižní trh stal nejširší přehlídkou současné české knižní produkce.
V průběhu let se k Podzimnímu knižnímu trhu přidružilo mnoho doprovodných programů, pořádaných kulturními institucemi.