Na kolech za historií reginu MUB

25. května 2016 v 21:18 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
I v letošním roce připravujeme pokračování seriálu
KNIHOVNICE a Zdravý životní styl aneb
RELAXACE NEJEN S KNIHOU
Hlavní téma 2016
NA KOLECH ZA HISTORIÍ MIKROREGIONU
První letošní výlet proběhne v dubnu. Tak zněl plán.
A proběhl. Další výlet v květnu. Plán splněn.
I když úplně první výlet za historií se uskutečnil již v roce loňském na zámek v Dobřenicích.

Ve čtvrtek 12. 5. 2016 se knihovnice MUB a hosté sešli v Osicích, mikroregion Urbanická brázda, aby navštívili
Pamětní síň Františka Škroupa. Přivítala nás paní Hana Burdová, správce síně a průvodce v jedné osobě a osická knihovnice, která setkání připravila. Dozvěděli jsme se zajímavosti o skladateli národní hymny i o hymně samé.
Píseň "Kde domov můj" je
nápěv z Tylovy Fidlovačky a roku 1990 byla tato píseň prohlášena českou hymnou. Poté jsme si prohlédli Kostel Nanebevzetí Panny Marie a na hřbitově hrob rodičů F. Škroupa. Rozloučili jsme se u pomníku F. Škroupa z roku 1964, kdy byl v Osicích postaven na jeho počest.
Oběma patří poděkování za milé přijetí a zajímavé odpoledne a osické knihovnici za organizaci.
Foto: DAKO
Níže si můžete přečíst o historii a životě skladatele na průběh prohlídky síně se podívat ve fotogalerii.

Pamětní síň Františka Škroupa v Osicích
Pamětní síň našeho rodáka a skladatele národní hymny, Františka Škroupa, se nachází v bývalé jídelně osické fary. Vystavují se zde památky celé rodiny Škroupů, obvzvláště pak Františka Škroupa.
Významného dirigenta a hudebního skladatele, Františka Škroupa, nám v jeho rodné obci Osice připomíná nejen památník a pomník, ale také Škroupův dům. Dům byl postaven k 10. výročí vzniku československého státu, s cílem zřídit zde pamětní síň komponisty. Na jeho výstavbu přispěli občané z domova i zahraničí. Škroupův dům je po celá léta kulturním i společenským střediskem obce.

František Škroup - skladatel české hymny - "Kde domov můj"
František Škroup ( 1801- 1862 ), hudební skladatel a dirigent, se narodil do rodiny osického kantora a skladatele, Dominika Josefa Škroupa, jako páté dítě. Na svět přišel v malé světničce osické školy, kde jeho otec pracoval.
První zkušenosti v hudební oblasti získal u svého otce. Od svých 8 let již veřejně vystupoval s hrou na flétnu. K osické faře patří pamětní síň, ve které údajně kdysi hrávala kapela Dominika Škroupa a ve které také vystupoval osmiletý chlapec František. Roku 1827 se stal druhým kapelníkem Stavovského (později Tylova) divadla a za 10 let převzal místo prvního kapelníka. Jako hudební skladatel a dirigent byl prvním českým kapelníkem pražské opery. Poté co jeho zpěvohra Dráteník dosáhla velikého úspěchu, začal se věnovat spíše komponování. Umělecky pozvedl zejména česká představení. V roce 1857 byl proti své vůli předčasně propuštěn do penze. O tři roky později se stal kapelníkem v holandském Rotterdamu, kde za svou práci získal veliké uznání. Zde také zemřel a byl pohřben. Přesto, že v obci Osice bydlel pouze do jedenácti let, vzpomínal na ně s láskou do konce života.
Mezi jeho nejznámější díla patří opery Oldřich a Božena, Libušin sňatek, Dráteník a 5 německých oper. Je také autorem řady písní, komorních a orchestrálních skladeb. Píseň "Kde domov můj" je nápěv z Tylovy Fidlovačky, roku 1990 byla tato píseň prohlášena českou hymnou.
Roku 1964 byl v Osicích na počest Františka Škroupa postaven pomník. V roce 1968 byla provedena rekonstrukce farní budovy, ve které jsou zachovány památky rodiny Škroupů. O něco později byl v Osicích také vybudován Škroupův kulturní dům.
Zdroj: historie obce - web.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama