Březen 2016

Autobus v barvách knihovny - HK

30. března 2016 v 21:21 | DAKO |  zajímavosti
Slavnostní pokřtění autobusu Knihovny města Hradce Králové,
kterým knihovna oslavuje své 120. výročí od otevření,
proběhlo 1. 3. 2016.

Úvodní slovo pronesla Ing. Anna Maclová, náměstkyně primátora, hudební vystoupení zajistí Český chlapecký sbor Pueri Auri. Součástí akce byla i možnost prohlídky autobusu s vystavenými fotografiemi z historie a současnosti knihovny.

Velikonoční pomlázka

28. března 2016 v 8:16 | DAKO |  aktuality
Hezké velikonoční pondělí, bohatou pomlázku koledníkům a krásné jarní dny přeji stálým i náhodným návštěvníkům Čítárničky.
foto:DAKO

Velikonoční snídaně aneb míchaná vejce ve skořápce

25. března 2016 v 20:16 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
V nové rubrice Čítárničky - "Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Vejce a my!
fota: DAKO
MÍCHANÁ VEJCE VE SKOŘÁPCE
Velikonoce klepou na dveře, přemýšlíte o nějakém překvapení v kuchyni? Vyzkoušejte velikonoční snídani.
Ingredience
4 vejce
2 lžíce másla
1 cibule
1 malé rajče
1 ředkvička
pepř, sůl

Postup
Opatrně rozklepneme vejce, skořápky pečlivě vymyjeme a dáme stranou. Vejce osolíme a opepříme. Máslo rozpustíme na pánvi, osmažíme jemně nasekanou cibuli, přidáme rozšlehaná vejce a za stálého míchání necháme lehce ztuhnout. Skořápky naplníme vajíčky a ozdobíme kolečkem rajčete a ředkvičky. Rychlovka a je to mňamka.

Vítání jara aneb Velikonoční tvoření

23. března 2016 v 23:03 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Březen - měsíc čtenářů, ale i knihovníků.
I v letošním roce připravujeme pokračování seriálu
KNIHOVNICE a Zdravý životní styl
aneb
RELAXACE NEJEN S KNIHOU
Letošní relaxační odpoledne proběhlo v neděli 20. března v knihovně Roudnice.
Vítání jara - Velikonoční tvoření - relax
foto:DAKO
Pod vedením urbanické knihovnice jsme se zaujetím tvořily velikonoční kraslice, masérka, kterou zajistila knihovnice roudnická, namasírovala naše bolavá záda a příjemné odpoledne jsme zakončily prohlídkou velikonoční výstavky připravenou pro očany Roudnice. Nechybělo ani výborné občerstvení. Děkujeme.
Ukázky z výstavky
fota:DAKO
Báječné odpoledne, plné pohody a klidu uplynulo opravdu velmi rychle. Na jeho průběh se můžete podívat v galerii.

Březen - měsíc čtenářů

15. března 2016 v 15:03 | DAKO |  ankety
Anketa.
Navštívili jste nějakou akci a líbila se vám?


Březen, měsíc čtenářů je v polovině, akce v knihovnách jsou v plném proudu, aby potěšily a seznámily čtenáře s novinkami nejen knižními. Naskýtá se otázka. Navštívili jste nějakou akci a líbila se vám? Odpovídat můžete v anketě.

LITERÁRNÍ VYSOČINA 2016

9. března 2016 v 9:47 | DAKO |  akce
SOUTĚŽ FESTIVALU LITERÁRNÍ VYSOČINA 2016
Další ročník literární soutěže v kategoriích próza a poezie. Soutěž není omezena věkem účastníků. Texty musí splňovat následující podmínky:
v kategorii poezie maximálně 3 strany textu, v kategorii prózy maximálně 3 strany textu (jeden autor může obeslat obě kategorie, ale v každé max. 3 strany).
Práce se přijímají pouhý jeden měsíc: od 1. března do 31. března 2016.
Texty posílejte na literarnisoutez@centrum.cz. Připište taky adresu, rok narození a telefon. Výsledky budou vyhlášeny na festivalu Literární Vysočina 2016. Podrobnosti na www.literarnivysocina.com a www.zorasimunkova.cz.
Hodně štěstí a dobrých nápadů všem autorům.

Knižní šifra

6. března 2016 v 20:16 | DAKO |  aktuality
Zajímavý projekt knihkupectví Martinus s názvem
Knižní šifra aneb najdi na obraze všechny knihy, které do něj malíř zašifroval.
Výzva nejen pro nás všechny, kteří v březnu připravujeme pro naše čtenáře různorodé akce, ale i pro všechny čtenáře. Opravdu je to velká zábava, která Vás i Nás pohltí, protože přece my knihovníci bychom to měli dát s přehledem J. Udělejte si radost a oslavte březen tak, jak se na knihomoly sluší a patří - ponoření do světa literatury J. Můžete ověřit si své znalosti z oboru literatury anebo se prostě jen tak pobavit.

Přepadení

3. března 2016 v 3:16 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Příběh na 50 slov

Den je krásný, čekalo ji setkání, pohyb a žádný stres. Náhle tíha za krkem, studené objetí a už ji vidí, mráz po zádech běží. Prastará, od jara do jara navzdory všem stále svěží. Horké víno, přesto studené líce. Připíjím šťávou z citronu. Alespoň chvíli spát. Na konci Chřipky je krásně.

Foto: pixabay.com