Leden 2016

Houby a kuřecí prsíčka aneb nejen zimní placičky

26. ledna 2016 v 16:16 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
V nové rubrice Čítárničky - "Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Houby a my!
foto:DAKO

Loňská houbařská sezona některé houbaře potěšila, některé naopak, protože v mnoha krajích houby prostě nerostly a nerostly. Ovšem v mnoha domácnostech nechybí železná zásoba hub sušených na horší časy a tak si můžeme dopřát houby i v zimě byť jen více méně jako koření. Vyzkoušejte a ochutnejte.

Ingredience
kuřecí prsa,
hrstička sušených hub,
1 vajíčko, olej, cibule, česnek,
sůl, pepř a strouhanka

Postup
Nejdříve namočíme sušené houby a umeleme maso. Na lžíci oleje zpěníme nakrájenou cibulku. Vymačkané houby nakrájíme na menší kousky. Do masa přidáme houby, osmaženou cibulku, vejce, osolíme, opepříme, 2 stroužky česneku a důkladně promícháme. Lehce zahustíme strouhankou a utvoříme placičky. Na pánev dáme 2 lžíce oleje a usmažíme. Přílohu zvolíme dle chuti. Rychlé a je to mňamka.
Dobrou chuť

Hra vášní

19. ledna 2016 v 11:56 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Nový rok 2016 přivítaly knihovnice "hrou vášní".

SÁL FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ
17. 1. 2016
Peter Nichols
HRA VÁŠNÍ
divadelní komedie v podání pražských herců.
Režie Lída Engelová
Citace:
Dramatik zpracoval věčné téma manželské nevěry s velkou dávkou noblesy, šarmu, suchého anglického humoru i otevřenosti a kritičnosti vůči chybám obou pohlaví. Věčné téma krize středního věku.

Již popáté jsme se sešly v zimním čase, abychom zahájily další rok vzájemné spolupráce a společných aktivit. Sice před Filharmonií v Hradci Králové přesto na divadelním představení v podání pražských herců. Sál filharmonie byl zaplněný do posledního místečka.
Spokojení diváci odměňují herce dlouhým potleskem a my se rozcházíme s pocitem příjemně stráveného večera.
fota: DAKO


Jack London

16. ledna 2016 v 16:16 | DAKO |  kalendárium
V úterý 12. ledna uplynulo 140 let od narození spisovatele Jacka Londona. London, vlastním jménem John Griffith Chaney, psal bez přetvářek, vždy šel přímo k jádru věci a také tak žil. Byl snad vším, na co si člověk vzpomene, hlavně však poutavě psal. Ve své době se prý stal nejlépe placeným spisovatelem, poznal však i život alkoholika.

"Častokrát mohu chybovat, ale mé sny zůstanou pravdivé, vyzkoušej snít se mnou," vyzývá London své čtenáře, kteří takové výzvě většinou nedokážou odolat. Plně totiž věří svému zlatokopovi, dělníkovi, tulákovi, žebrákovi nebo námořníkovi. Tím vším totiž během svého krátkého života London byl.

Stal se slavným ve svých 27 letech Voláním divočiny a dalším jeho klíčovým "aljašským" dílem je Bílý tesák. Námořnické zkušenosti zúročil v Mořském vlkovi. Celkem napsal 50 knih, stovku povídek a mnoho článků na nejrůznější témata. Představy českých čtenářů Londonových knížek podporovaly výborné kresby Zdeňka Buriana.
Zemřel 22. listopadu 1916 poté, co se předávkoval morfiem, kterým tišil své četné bolesti.

Cyklofestival HK - 10. ročník

14. ledna 2016 v 20:16 | DAKO |  akce
Jubilejní 10. ročník - Hradec Králové
Cyklofestival - přehlídka cestopisných besed a promítání o "cyklocestování" a cykloturistice. Tato nevšední akce je určena nejen pro všechny "cyklocestovatele", kteří vyrážejí na své cesty po světě s kolem, ale i pro všechny příznivce nenáročné cykloturistiky, cestování a pohybu v přírodě.
Letos opět v konferenčním sále Úřadu práce na Wonkově ulici a to v termínu 23.-24.1.2016. V programu je plno nových tváří a tak se můžete těšit na další dobrodružství, sportovní výkony a spoustu krásných fotografií. Samozřejmostí je fajn nálada a různé doprovodné programy. Podrobnosti najdete na této adrese.
Příjemné zážitky všem milovníkům kola a cykloturistiky.

Zdeněk Jirotka, autor Saturnina

11. ledna 2016 v 20:16 | DAKO |  kalendárium
Spisovatel Zdeněk Jirotka, kterého proslavila humoristická kniha o vynalézavém sluhovi s názvem Saturnin, se narodil před 105 lety, 7. ledna 1911. Dočkala se i filmového zpracování. Své nejslavnější dílo napsal na počátku literární dráhy v roce 1942. Do své nejslavnější knihy Jirotka promítl svůj obdiv k suchému anglickému humoru. V 60. letech byl poměrně populárním rozhlasovým Sedmilhářem. Kromě pro mnohé kultovního románu Jirotka napsal například i románovou parodii na detektivní žánr Muž se psem (1944) či veselé příběhy z prostředí školy Profesor biologie na žebříku (1956).

Ach ta statistika

8. ledna 2016 v 16:16 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Příběh na 50 slov

Rok co rok se opakuje, k šílenství mně dohání, cenné má však údaje. Počítám a počítám, sčítám, dělím, násobím i odčítám. Hlava třeští, kalkulačka přehřívá se. Hotovo. Vypisuji po paměti formulář s titěrnými písmenky. Sláva. Ještě zkontrolovat, podpis chybí. A co ještě? Má posunuté kolonky! Rok co rok se opakuje…
foto: pixabay.com

Knihovníci MUB v tisku aneb rekapitulace akcí 2015

6. ledna 2016 v 16:16 | DAKO |  Knihovny MUB

Motto:
"Dům bez knih je jako tělo bez duše."
(Julius Zeyer)

Knihovna v Roudnici, kterou vede paní Ivana Novotná, se stala Knihovnou roku Královéhradeckého kraje 2015 a byla nominována do celostátní soutěže v kategorii "základní knihovna" za kulturně výchovnou činnost, přednášky, besedy, akce pro děti i dospělé, za specifické aktivity a účast v celostátních knihovnických kampaních.
V kategorii "základní knihovna" jsou knihovny nominovány v návaznosti na soutěž Vesnice roku, vyhlašovanou Ministerstvem pro místní rozvoj jako součást Programu obnovy venkova, a hodnoceny porotou Ministerstva kultury.

V Národní knihovně Praha v Zrcadlové kapli Klementina se 8. 10. 2015 konalo slavnostní vyhodnocení Knihovny roku 2015, kterého se knihovna zúčastnila. Obecní knihovna Roudnice obdržela od Svazu knihovníků a informačních pracovníků České republiky:
Ocenění za systematickou popularizaci a mapování lokální historie a mimořádné množství a šíři vzdělávacích a kulturních aktivit pro všechny skupiny a generace obyvatel obce. Blahopřejeme.

Již po čtvrté přivítaly knihovnice MUB Nový rok návštěvou divadla. Volba padla na Jiráskovo divadlo v Novém Bydžově a komedii Škaredá středa aneb Teta z Halifaxu v podání herců divadla Studia Ypsilon z Prahy.

Knihovnice MUB v roce 2015 připravily pokračování seriálu KNIHOVNICE a Zdravý životní styl tentokrát na téma NA KOLE REGIONEM ZA ZDRAVOU VÝŽIVOU.

První letošní exkurzi, kterou zajistila knihovnice Alena Burdová, jsme absolvovaly v úterý 7. dubna. Navštívily jsme rodinnou firmu ve Lhotě pod Libčany, která se zaměřuje na zpracování rakytníku řešetlákového.

Druhou letošní exkurzi, kterou zajistila knihovniceŠtěpánka Krejzová, jsme absolvovaly v úterý 19. května. Seznámily jsme se s rodinným pivovarem Propper v Praskačce, který se zaměřuje na vaření piva v domácích podmínkách.

Třetí letošní exkurzi jsme absolvovaly v neděli 30. května. Navštívily jsme rodinné včelařství v obci Polizy, které se věnuje chovu včel a výrobu včelích produktů.

Letošní seriál jsme ukončili poněkud netradičně - odbočkou do historie. V sobotu 20. června jsme se sešli na nádvoří dobřenického zámku, abychom se dozvěděli o jeho historii, rekonstrukci i současnosti. Přivítala nás a zámkem provedla majitelka paní Karla Katschnerová. Seznámila nás s průběhem rekonstrukce zámku i s plány na jeho využití. Děkujeme paní Katschnerové za pohodové odpoledne strávené v příjemném prostředí zámku, které se nám moc líbilo.

Navštívily dvanáctý ročník Polabského knižního veletrhu, který se konal 4. až 6. září ve výstavní hale A2 na výstavišti v Lysé nad Labem a Festival Jičín - město pohádky, letošní 25. ročník s podtitulem Ať žijí pohádky!

Týden knihoven již po druhé zahájily knihovnice společným setkáním v sobotu 3. října 2015 tentokrát v roudnické knihovně. Pod vedením knihovnice Jany Růžové jsme se zaujetím tvořily různé ozdoby technikou Tea Bag aneb Skládání z čajových sáčků či barevného papíru. Příjemné odpoledne jsme zakončily prohlídkou výstavky starých knih připravenou pro čtenáře knihovny Roudnice.

S letošním rokem se knihovnice mikroregionu rozloučili 14. listopadu již sedmým vánočním posezením.

Během roku se knihovny MUB zapojily do akce Sběr klubíček a zbytků látek pro nedonošené děti,kterou pořádaly východočeské DOBROTETY.V úterý 5. května 2015 předaly knihovnice nasbíraná klubíčka v roudnické knihovně. Klubíčka sbíraly knihovnyRoudnice, Lhota pod Libčany, Libčany ve spolupráci s pobočkouNový Hradec a Dobřenice.
Knihovny svoji práci prezentují na svých webových stránkách a na Blogu knihovny Dobřenice http://citarnicka.blog.cz/
Těšíme se na Vás v našich knihovnách.


Jan Karafiát a Broučci

4. ledna 2016 v 20:16 | DAKO |  kalendárium
Před 170 lety, 4. ledna 1846 se v Jimramově na Českomoravské vysočině narodil, český evangelický kněz Jan Karafiát, který napsal jedinou knihu - Broučky, jež se dočkala několika desítek vydání.

Poprvé vyšla v roce 1876 anonymně a vlastním nákladem a nevyvolala téměř žádný ohlas. Až později a teprve desáté vydání z roku 1912 vyšlo pod Karafiátovým jménem. Autorem patrně nejznámějších ilustrací k Broučkům je Jiří Trnka.

Příběh ze světa broučků a světlušek, který je plný laskavého humoru, lásky a pochopení, byl mnohokrát zpracován pro činohru, loutkové divadlo, film, televizi, byl zhudebněn jako balet a stal se námětem i pro operu. Nyní se počet českých vydání blíží ke stovce, text se dočkal také mnoha překladů.

Předsevzetí

3. ledna 2016 v 13:16 | DAKO |  Toulavé myšlenky
S příchodem nového roku si dáváme různá předsevzetí, která se nám většinou chtíc nechtíc plnit nedaří. Ale nevzpomenout na přátele, na krásná setkávání s milými a zajímavými lidmi i na ta setkání poslední a poděkovat třeba jen na dálku bychom neměli. Připomeňme si jen několik z mnoha citátů o vzpomínce.

"Žít ve vzpomínce znamená žít dvakrát." (Martialis)
"Vzpomínky lnou k minulosti jako břečťan ke staré zdi." (Béranger)
"Jsme tu jenom od včerejška, nic jsme nepoznali, naše dny jsou na zemi jen stínem." (Jób 8, 9,)
"Vzpomínky nám zkrásňují život, a jen zapomnění jej činí vůbec snesitelným." (H. de Balzac)
"Minulé nemůžeme změnit". (Cicero)¨
"Vzpomínky jsou jediný ráj, z něhož nemůžeme být vypuzeni." (Jean Paul)

foto: pixabay.com

Pour féliciter 2016

1. ledna 2016 v 0:00 | DAKO |  aktuality
PF
foto: pixabay.com

Přeji Vám, ať každý den je jako Váš nejkrásnější sen.
Ať najdete toho, s kým chcete jít životem.
Ať se Vám splní všechno, co chcete.
Ať Vás potká jen štěstí, pravda, žádná lež.
Ať Vaše kniha života je naplněna radostí.
Přeji Vám láskyplný rok 2016.
DAKO