Prosinec 2015

MUB 2016

31. prosince 2015 v 12:00 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
PF 2016
Přejeme všem čtenářům zdraví, štěstí a krásné zážitky s knihami.

Sýrové trubičky

30. prosince 2015 v 20:15 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
V nové rubrice Čítárničky - "Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Sýr a my.

Sýrové trubičky!
Dlouhé podzimní a zimní večery se nezadržitelně blíží a s nimi ohlášené i neohlášené návštěvy. Času se nedostává, a přesto chcete obměnit tradiční pohoštění chlebíčky či jednohubkami. Vyzkoušejte výbornou sýrovou rychlovku i na Silvestra.

Ingredience
10 plátků eidamu
4 rajčata
1 salátová okurka
1 žlutá paprika
majonéza
sůl, pepř

Postup
Omytou a očištěnou zeleninu nakrájíme dle chuti a spojíme majonézou ochucenou solí a pepřem. Připravený salát položíme na sýr a zabalíme do trubičky. Ozdobíme červenou paprikou případně ředkvičkou. Můžeme podávat s pečivem a je to mňamka.
Dobrou chuť.

Audience u královny

27. prosince 2015 v 12:15 | DAKO |  zajímavosti
Stavovské divadlo v Praze uvádí divadelní hru Audience u královny v režii Alice Nellis, autor Peter Morgan. V hlavní roli Královny Alžběty II vystoupila Iva Janžurová. Premiéra hry se uskutečnila 19. 3. 2015. V dalších rolích Jan Hartl, Igor Orozovič, Václav Postránecký, Igor Bareš, David Matásek, František Němec, Taťjana Medvecká a další.

Hlavní postavou této nové anglické hry je Její Veličenstvo Alžběta II., královna Spojeného království a dalších dominií britské koruny. Jeden den v týdnu v úterý přijímá královna své premiéry ke konzultacím. A právě ty jsou námětem hry. Divadlem o každodenní politice a politicích obecně, byť jsou v této hře přítomni prakticky všichni konkrétní premiéři od Winstona Churchila, přes Margaret Thatcherovou po Davida Camerona. Sedm premiérů, jedna premiérka - ale královna pořád stejná. Co se děje na pravidelných úterních setkáních...?
Vyprodané divadlo tleskalo nejen vynikajícímu výkonu Ivy Janžurové. Tuto hru prostě musíte vidět.

Boží hod připomíná narození Krista

25. prosince 2015 v 13:25 | DAKO |  aktuality
Boží hod vánoční je nejdůležitější vánoční den, kdy se oslavuje narození Ježíše Krista. Na připomínku příchodu přislíbeného Mesiáše se v kostelích stavějí betlémy, tradiční jsou také vánoční hry, připravované většinou jako pásmo scén z příběhu o Ježíšově narození a koled. Boží hod vánoční je vedle Božího hodu velikonočního neboli Zmrtvýchvstání Páně největším křesťanským svátkem v roce.

Název Boží hod vánoční vznikl zřejmě proto, že v tyto dny věřící častěji navštěvovali kostely a přistupovali četněji ke svatému přijímání - slavili tedy "duchovní hody". Také na stole se objevovala hojnost různorodých pokrmů a každý se mohl najíst do sytosti.
foto:DAKO

Půlnoční modlitba

24. prosince 2015 v 0:00 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Příběh na 50 slov

Dívá se na hvězdy a šeptá do ticha modlitbu. Vánoce nejsou jen dárečky a překvapení, ale především láska, porozumění a štěstí. Dej Bože, ať je po našem boku vždy někdo, s kým se můžeme o to všechno podělit ve správný čas. Snad k němu doletí, a hvězdy se budou smát.
ILUSTRAČNÍ FOTO: pixabay.com

Vánoční přání

23. prosince 2015 v 9:15 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Vánoce nejsou jen dárečky a překvapení, ale především láska, porozumění a štěstí. Přejeme Vám, ať je po Vašem boku vždy někdo, s kým se můžete o to všechno podělit.
Veselé Vánoce!

Astronomická zima

22. prosince 2015 v 20:15 | DAKO |  aktuality
Dnes 22. prosince ráno začala astronomická zima a nastal zimní slunovrat, který ovšem nedoprovází ani sníh ani mráz. O slunovratu je nejkratší den a nejdelší noc v roce. Slunce je také nejníže nad obzorem a jeho paprsky dopadají do české kotliny nejšikměji. Noci kolem zimního slunovratu jsou velmi tmavé, protože Slunce se noří hluboko pod obzor. To ovšem dnes platí už pouze v přírodních oblastech, kde neruší přemíra umělého osvětlení.

Noci, která je nejdelší v roce, bude po slunovratu ubývat jenom večer a bude tomu tak až do Nového roku. Půjde jen o zanedbatelné minuty. Jak praví lidové pranostiky, "Na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále (6. ledna) o krok dále a na Hromnice (2. února) o hodinu více," vyjadřuje lidová pranostika počáteční váhavý návrat Slunce k rovníku a prodlužování dne.
foto:DAKO

Předvánoční setkání s panem Ladou

21. prosince 2015 v 21:15 | DAKO |  zajímavosti
Praha vánoční - jen ten sníh chybí.
Dovolte mi pozvat vás na Vánoce s panem Ladou, vrátit se do doby kdy bílé Vánoce nebyly žádnou výjimkou.
Snad vám pohled na barevný svět pana Lady i vánoční výzdobu Staroměstského náměstí vylepší pošmourné dny a navodí vánoční atmosféru. Ne každý má možnost předvánoční Prahu navštívit. Posaďte se a v teple domova se projděte po Praze, která je půvabná v každém čase. Příjemné rozjímání v galerii.
foto:DAKO
Přeji všem čtenářům, návštěvníkům stálým i náhodným Krásné Vánoce.
Zvonek štěstí ať zvoní vám všem.

Mateřídouška slaví narozeniny

19. prosince 2015 v 9:09 | DAKO |  kalendárium

První číslo Mateřídoušky, jejíž obálku zdobí logo vytvořené Josefem Ladou, totiž vyšlo před 70 lety,
19. prosince 1945.

"Časopis pro nejmenší čtenáře" pročítají děti narozené v 21. století, stejně jako předtím jejich rodiče, prarodiče a nejspíš dokonce i pra-prarodiče. Časopis založil krátce po skončení druhé světové války básník František Hrubín a logo vytvořil Josef Lada.

Na jejích stánkách vycházel nejen Ferda Mravenec, ale také kuře Napipi, Rumcajs, Obrázková kronika českých dějin od dvojice Kalousek a Adla nebo kocour Vavřinec. pro časopis kreslili nebo psali Jiří Trnka, Kamil Lhoták, Adolf Born, Miloš Nesvadba, Václav Čtvrtek, Jiří Žáček nebo Radek Pilař. Z mladší generace pak i Pavel Šrut nebo Jiří Dědeček, dětské periodikum dávalo ale svého času prostor také tvůrcům, kteří byli jinde na indexu. Pod pseudonymem pro ni psal Jan Skácel, z angličtiny překládal Jaroslav Kořán.

Mateřídouška před 70 roky navázala na dlouhou tradici českých časopisů pro děti, jejíž počátky se datují až do 19. století.
Mateřídouška - a vedle ní také Sluníčko a ABC - stále mají čtenářům co nabídnout i v době, kterou stále více ovládají on-line média.
Příjemné čtení a setkávání s časopisy pro děti a nejen pro děti.

Kalendář magazínu i60!

12. prosince 2015 v 12:12 | DAKO |  aktuality
Příběh na 50 slov

Kalendář. Na otázku kolikátého je dnes, jednoduchá odpověď. Ke konci roku patří. Schůzky, akce, svátky, jaro, léto, podzim, zima, čtyři roční období. Dárek. Kolotoč příběhů i krásné básně, cituplné fotografie. Ač nedoufám, fotím, soutěže se zúčastním, zaznamenat hledáčkem roční krásy přírody. Vybrána je moje fotka. Patřím mezi autory kalendáře i60!

foto:DAKO

Bratři v triku aneb Výstava 70 let studia

11. prosince 2015 v 13:28 | DAKO |  zajímavosti
Výstava Bratři v triku
k 70 výročí vzniku studia,
probíhá od 25. listopadu do 31. prosince 2015 v Praze ve Strahovském klášteře.
Otevřeno je denně od 9:30 - 11:30 a od 12:00 - 17:00 hodin
kromě 24. - 25. 12., kdy je zavřeno,
a 31. 12., kdy je otevřeno pouze do 15:00 hodin.
Výstava je určena všem návštěvníkům bez rozdílu věku. Tedy nejen dětem, ale i dospělým. Snaží se přiblížit alespoň část z neuvěřitelného objemu produkce i široké škály témat, žánrů, uměleckých rukopisů, ale i osobitého humoru studia Bratři v triku. Návštěvníci budou moci i trochu nahlédnout do jejich tvůrčí dílny.
pracovní postup
foto:DAKO
Neváhejte a najděte si chvilku v předvánočním shonu.

Víno

4. prosince 2015 v 20:15 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Příběh na 50 slov

Seděla na gauči, nohy zkřížené a tupě zírala do neznáma. Slíbila to. Už to nechce zažívat znova. Sžíravou touhu po víně. Lepším bílém, pořádně vychlazeném. V krku vyschlo jako na poušti. Nedokáže odolat. Ztěžka se zvedla, ploužila se ke stolu. Vztáhla ruku. Už zase. Bylo tam. Velké, bílé hroznové víno.
foto:pixabay.com