Listopad 2015

Výstava Pohádkový svět Kateřiny Miler

25. listopadu 2015 v 20:25 | DAKO |  zajímavosti
V Galerii Portheimka v Praze 5 bude od 11. prosince 2015 do 31. ledna 2016 probíhat výstava ilustrací z knížek pro děti s Krtkem, s paní Krtkovou a dalšími zvířátky výtvarnice a ilustrátorky Kateřiny Miler, dcery známého výtvarníka Zdeňka Milera. Výstava určená zejména pro děti a jejich rodiče či prarodiče bude otevřená vždy od úterý do neděle od 13 do 18 hodin.
Na Výstavě "Krtek a pohádkový svět" uvidíte její nová díla i dosud nevystavované obrázky z knížky Krtek a paraplíčko vytvořené společně s otcem. A uvidíte i ilustrace z malířčiny nejnovější knížky "Krtek na návštěvě", kde poprvé vystupuje Krtkova nová kamarádka - paní Krtečková s růžovou mašlí. A také ukázky autorčiných komiksů s Modrým medvědem.
Hezké zážitky.

Karek Hynek Mácha

24. listopadu 2015 v 14:33 | DAKO |  kalendárium
K.H.Mácha
K. H. Mácha
Básník Karel Hynek Mácha, klenot českého romantismu se narodil před 205 lety 16. listopadu 1810. Autor lyricko-epického díla Máj dostal do vínku pouhých 26 let života. Kromě poezie miloval přírodu, byl neúnavným cestovatelem, hrál divadlo a kreslil hlavně hrady a hradní zříceniny. Svou vrcholnou báseň Máj vydal vlastním nákladem. Kromě poezie napsal také prózy Márinka a Cikáni, nebo svůj deník. Zemřel 6. listopadu 1836 v den své plánované svatby s Lori Šomkovou na následky nemoci poté, co prochladl při hašení požáru v Litoměřicích.

Vánoce, výročí, spolupráce

15. listopadu 2015 v 20:15 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
A zase přicházejí Vánoce...
Sedmička, pro mnohé šťastné číslo a důvod k oslavě korunovanou hezkým dárkem. Například výročí svatby, ale i spolupráce. V dávné minulosti začali lidé dávat výročím svatby různé názvy, právě podle toho, čím se vzájemně obdarovávali. Nejznámější jsou svatby stříbrné, zlaté a diamantové.

Ptáte se, jak souvisí výročí svatby s knihovníky? Ano, hádáte správně, šťastnou sedmičkou!
V letošním roce knihovníci MUB oslavují SEDM let spolupráce. S nadsázkou se dá říci, že slaví Vlněnou (měděnou) "svatbu".
I v letošním roce se knihovnice MUB 14. listopadu sešly na vánočním posezení. Ovšem najít společný volný termín koncem roku je stále složitější. Ale datum pro nás není rozhodující, nýbrž vzájemné setkání.

Oslavujeme spolupráci, jistou výdrž a vzájemnou toleranci, ale především radost, že spolupráce pokračuje a odolává tlakům dnešní doby a každodenního života. Hlavně si však spolu uděláme pěkný den a vzpomínáme na začátky, na všechny báječné okamžiky, které jsme spolu prožily a také na všechny těžkosti, co jsme překonali.
A samozřejmě dárky jak z vlny, které se budou náramně hodit v zimním období tak z mědi, která odolává korozi, nechybí.
Ochutnáme dobroty, které nemusíme samy připravovat,
foto:DAKO
popřejeme si štěstí a zdraví do nového roku. Rozcházíme se s pocitem příjemně stráveného odpoledne
a těšíme se na další krásná setkání.

Knihovník roku 2015

9. listopadu 2015 v 22:02 | DAKO |  aktuality

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové a SKIP Východní Čechy uspořádaly slavnostní večer.

Ve středu 4. října 2015 se konalo ve Studijní a vědecké knihovně Hradec Králové setkání knihovníků a knihovnic pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje, v jehož rámci proběhlo slavnostní regionální udělení titulů Knihovník/Knihovnice roku.
Za neprofesionalizované knihovny v okrese Hradec Králové titul získala knihovnice Hana Šanderová z knihovny Všestary.
Knihovnou roku Královéhradeckého kraje se stala Obecní knihovna Roudnice, kterou vede paní Ivana Novotná.
BLAHOPŘEJEME!
Součástí doprovodného programu mimo jiné, setkání se spisovatelkou Martinou Bittnerovou, která promluvila o své nové knize Lásky Boženy Němcové a výstava Design knihovnické propagace. Více najdete v galerii.

Světový den předčasně narozených dětí

5. listopadu 2015 v 22:27 | DAKO |  akce
POZVÁNKA
Pondělí 16. listopadu 2015
malý sál Adalbertinum
Hradec Králové
18. hodin
Srdečně Vás zveme!
DOBROTETY