Září 2015

Týden knihoven 2015 aneb Knihovna jinak

30. září 2015 v 9:15 | DAKO |  akce
Knihovny, knihovníci, čtenáři
Motto: Zažijte knihovnu jinak
Týden knihoven 5. - 9. 10. 2015
19. ročník

Knihovny opět připravily pro své čtenáře i veřejnost mnoho zajímavých akcí a pořadů, na které jste srdečně zváni.
Dobře se bavte!

Cesty

19. září 2015 v 19:09 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Příběh na 50 slov

Cesty
Modrá je barva nebe, když vstávám po ránu. Čeká mě balení kufrů na dovolenou snů. Výlety a turistika. Letní terapie, ticho šumění větrů a slunce žár. Mořská pěna a dálek volání. Dětské hlasy vyzpěvují vyprávěnky ptáků a stromů. Sladká tečka. Až zase budu doma za okny mávat dalším semínkům života.

Ilustrační foto: pixabay.com

Nejlepší detektivka Agathy Christie

15. září 2015 v 9:15 | DAKO |  kalendárium
NEJLEPŠÍ DETEKTIVKOU JE DESET MALÝCH ČERNOUŠKŮ.

Ilustrační foto: bux.cz

U příležitosti 125. výročí narození slavné detektivkářky Agathy Christie, které připadá na 15. září, zvolili čtenáři knížku Deset malých černoušků, která vznikla v roce 1939, jako celosvětově nejoblíbenější román spisovatelky. Hlasování se konalo na stránce www.worldfavouritechristie.com.

"Deset malých černoušků je nejlépe prodávanou detektivkou všech dob, na celém světě se prodalo přes 100 milionů jejích výtisků," sdělila Markéta Daxnerová z nakladatelství Knižní klub, jež knihu vydává v Česku.

Mezinárodní hlasování o nejoblíbenější knize Agathy Christie je součástí celosvětových oslav jejího života a literárního odkazu. Druhým nejoblíbenějším titulem je Vražda v Orient expresu a jako třetí se umístila Vražda Rogera Ackroyda. Svou první knihu publikovala v roce 1920, nazvala ji Záhada na zámku Styles a vystupoval v ní i Poirot.
Zemřela v 85 letech jako autorka více než osmi desítek literárních děl převážně s detektivní tematikou.

Výstava 50 let Večerníčka prodloužena

12. září 2015 v 21:53 | DAKO |  aktuality
VEČERNÍČEK SLAVÍ NAROZENINY!
POZOR !
VÝSTAVA PRODLOUŽENA DO 27. ZÁŘÍ 2015
foto:DAKO
foto:DAKO
Neváhejte a podívejte se.

Polabský knižní veletrh 2015

9. září 2015 v 9:09 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Dvanáctý ročník Polabského knižního veletrhu se konal na výstavišti v Lysé nad Labem ve dnech 4. až 6. září ve výstavní hale A2. Na letošním knižním veletrhu se návštěvníkům představili hlavně nakladatelé, knihkupci a knižní distributoři, prodejci DVD, CD a audioknih, tiskárny. V jejich expozicích si návštěvníci mohli prohlédnout a koupit knižní novinky, výběr z titulů oceněných v soutěži Magnezia Litera či nominovaných na ocenění Nejkrásnější české knihy roku 2014, a také knihy z nakladatelských soutěží. Na závěr festivalu v neděli 6. září proběhlo vyhlášení vítězů literární soutěže pro veřejnost na téma Život s knihou.

Expozice vystavovatelů doplňoval bohatý doprovodný program, besedy, autogramiády, veřejná čtení, nakladatelské soutěže, literární soutěž pro veřejnost, výstavky. Vystavovala například fotografka a spisovatelka Zuzana Samková. O hudební doprovod během dne se postarala country kapela Pohodáři. Každoročně se věnuje některé významné literární a kulturní osobnosti Cenu Polabského knižního veletrhu za celoživotní zásluhy o českou literaturu. Proběhla také beseda a autogramiáda s autorem knižní předlohy pro televizní seriál Četnické humoresky, Michalem Dlouhým i autorské čtení Tomáše Pfeiffra, filosofa a biotronika.

foto:DAKO

Vzhledem k tomu, že vystavovatelé na veletrhu prodávají s výraznými veletržními slevami, byla knižní výstava i dobrá příležitost v předstihu nakoupit knižní dárky na Vánoce. Více najdete v galerii.
Program byl bohatý a návštěvníci byli spokojeni.


Knihovna roku 2015 aneb nominace Knihovny Roudnice MUB

7. září 2015 v 17:40 | DAKO |  Knihovny MUB

Nominace na udělení ceny Knihovna roku 2015 v kategorii

"Základní knihovna"

Dne 1. září 2015

Knihovna Roudnice byla nominována na cenu Knihovna roku postupem z krajské soutěže Vesnice roku 2015 kde získala cenu hejtmana královéhradeckého kraje za vedení knihovny obce.
Dne 1. září 2015 navštívila roudnickou knihovnu celostátní komise soutěže Knihovna roku 2015.

Komise si prohlédla knihovnu a prezentaci knihovny, kterou připravila knihovnice Ivana Novotná.
Více ve fotogalerii.
foto:DAKO
Slavnostní vyhodnocení soutěže se koná 8. 10. 2015 v Národní knihovně v Praze.
Přejeme hodně štěstí !

Hudba v přírodě -fotosoutěž aneb Úpně z jiného "soudku" XXIX

2. září 2015 v 12:19 | DAKO |  ...z jiného "soudku"!
1. ročník fotografické soutěže
Hudební oddělení knihovny Hradec Králové
1. 7. až 20. 9. 2015
Podrobnosti najdete na adrese HK