Červenec 2015

Zdeněk Smetana aneb Pohádkové postavičky

26. července 2015 v 7:09 | DAKO |  aktuality
Režisér a výtvarníkZdeněk Smetana, oslaví 26. července devadesáté narozeniny.
BLAHOPŘEJEME a přejeme zdraví a pohodu do dalších let!

Skřítci Křemílek s Vochomůrkou, psíci Štaflík a Špagetka, nesmělá Malá čarodějnice či neposeda Rákosníček,nebo strašidlo Barbucha i další postavy z animovaného filmu Kubula a Kuba Kubikula podle pohádky Vladislava Vančury, ti všichni baví, těší a vychovávají už několikátou generaci dětí, i když zpočátku kreslil i vážnější témata, tou pravou láskou se ale pro něj staly děti. V jeho příbězích nikdy nechybí poezie a pohoda.

Skřítci Křemílek s Vochomůrkou patří k nejznámějším.
Skřítci Křemílek s Vochomůrkou patří k nejznámějším.::REPRO: ČT
Sám výtvarník řekl,
" na českých pohádkách je nejhezčí jistota, že dobro zvítězí nad zlem. Největší cenu pro mě měl úsměv dětí, který byl tím nejupřímnějším hodnocením toho, zda se mi něco povedlo."

Do studia, založeného Jiřím Trnkou, přišel v roce 1946 - a už zůstal.Naučil se všechny profese, léta dělal kreslíře a animátora. Velké zkušenosti získal díky americké zakázce na tucet dílů seriálu Tom a Jerry, které v Praze vznikly na počátku 60. let.
DĚKUJEME za nádherné Večerníčky, které milují nejen děti a přejeme jen to nejnejnej…


Bramborové placky s ovocem

20. července 2015 v 20:07 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
V nové rubrice Čítárničky - "Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Ovoce a my.
Léto vrcholí, ovoce dozrává, a přestože zavařujeme a vaříme marmelády, vyrábíme zmrzliny i ovocné poháry seč nám síly stačí, dozrává další a další. Slunce sálá a sálá, trávit mnoho času u sporáku se nám nechce. Využijme čerstvé ovoce na přípravu rychlé večeře.

Ingredience
4 střední brambory,
1 vejce
polotučný tvaroh,
hrubá mouka
dětská krupička
ovoce ze zahrádky
olej a sůl

Postup
Nastrouháme uvařené a oloupané brambory. Přidáme vajíčko, sůl, tvaroh, mouku, krupičku a vypracujeme těsto. Z těsta vytvoříme váleček, který rozkrojíme na 8 kousků. Utvoříme malé placičky a usmažíme na oleji. Oslazeným tvarohem potřeme placičky a navrch poklademe čerstvé ovoce ze zahrádky.

Rychlá nenáročná večeře. A je to mňamka. Dobrou chuť.

Výročí aneb Sedm let Čítárničky

16. července 2015 v 7:33 | DAKO |  Vzpomínání...
Již SEDM LET uplynulo od ZALOŽENÍ Blogu ČÍTÁRNIČKA!
Přesně 16. července 2008 v 7.33 byl vložen první článek.

Články na blogu jsou zaměřeny především na témata knihovnická, ale i na zajímavosti o knížkách, čtení, cestování a o tom, co mne kdy potkalo a zaujalo. S nadsázkou lze říci, že bylo uzavřeno "manželství", které slaví měděné (vlněné) výročí. Výročí kulaté sice není, ale za zmínku myslím stojí.

Sedmička, prvočíslo, pro někoho šťastné, pro někoho udává jen počet dní v týdnu, pro jiné má magický význam a mohlo by se pokračovat dále. A pro mne? Sedmileté "soužití" s počítačem potažmo s Čítárničkou. A bylo opravdu dobrodružné. Zpočátku krušné, ovšem s přibývajícími zkušenostmi stále zajímavější a zábavnější. Při této příležitosti bych ráda poděkovala všem, kteří mi byli, jsou a možná budou radou či upozorněním nápomocni.
Plautus řekl - "Dělej, děláš li něco". Myslím, že dám na radu klasika a nepřestanu se blogu Čítarnička věnovat.

...Komentáře. Komentujících ze začátku mnoho nebylo, ale přibývají. Ovšem vím o čtenářích, kteří čtou články pravidelně, ale nekomentují. Ať tak či onak, dodávají mi odvahu psát dál. Děkuji všem za milá slova...
Těmito slovy končil článek v červenci 2011 k pátým narozeninám - stále platí!

Děkuji všem za přízeň a zvu vás na čteníčko v každé denní či noční době.
Těším se na další setkávání.

Cesta za Rumcajsem

8. července 2015 v 11:07 | DAKO
Prázdniny - dovolené - cestování!
Můj tip na dovolenou není pozvánkou ani k moři, ani za poznáváním jiných krajů a měst u nás či v zahraničí, nýbrž pozvánkou do pohádky. Kam? Do pohádkového města Jičína. Kde leží? V Královéhradeckém kraji v krásném prostředí Českého Ráje. Co se nám vybaví při slově Jičín? Ano, Rumcajs, Manka, Cipísek neboli Večerníček.

V letošním roce slaví 50. narozeniny a poprvé se v TV vysílal 2. ledna 1965.

foto:DAKO
Připomeňme si slova básníka Jana Skácela.

Pohádka je, co dávno kdysi bývalo a dnes ze sna visí jak motouzek a zbytek pout, jež lze a nelze rozetnout. A třeba i čas jinak káže ten, kdo je moudrý, nerozváže provázek, jenž nás s dětstvím spíná a stará pouta neroztíná.

A protože jsme ve městě pohádkovém, kde jinde začít prohlídku než návštěvou u Rumcajse.

Rumcajsova ševcovna, ulice Pod Koštofránkem
Ještě než se stal Rumcajs slavným loupežníkem, byl počestným řemeslníkem a bydlel s Mankou a synkem Cipískem v Jičíně v domku pod věží. Najdete v něm nejen pravou ševcovskou dílnu, ale i hernu pro děti, Cipískovu ZOO, Mančinu bylinkovou zahrádku, občerstvení pro malé i velké a ilustrace Radka Pilaře.

Cipískova stezka, aneb putování za synkem jičínského loupežníka
Nejprve zajdete do Městského informačního centra na Valdštejnově náměstí, kde dostanete informační leták s mapou dvoukilometrové trasy a s úkoly, které po cestě budete plnit. Nenáročná procházka pro nejmenší. Správnou cestu Vám pomohou najít tabule s podobiznou Cipíska. Po zvládnutí všech úkolů si vyzvednete zaslouženou drobnou odměnu v informačním centru.
Galerie Rumcajsův svět Radka Pilaře

Byla vybudována v roce 2010 v rámci česko-polského projektu Brána do pohádky. Výstava je určena především pro děti, ale i dospělé vrátí zpět do dětských let. Můžete roztočit hodiny na Valdické bráně nebo rozhýbat Knížepána na koni. Prostě pohádkový Český ráj. Nudit se nebudete.

Valdická brána
Je typickou dominantou města Jičína. Z výšky 52 metrů po zdolání 156 schodů nabízí překrásný výhled na město i okolí. Původně renesanční, součást městského opevnění, poslední patro pozdně barokní. Je i jedním z center kulturního života. Zajímavé je vánoční setkání na ochoze věže s rozhledy do zimní krajiny na Štědrý den. Svařené vínko nechybí.

Z dalších památek můžete navštívit Valdštejnský zámek a lodžii, zámeckou zahradu, kostel sv. Ignáce z Loyoly, kostel sv. Jakuba Většího či Židovské památky. V horkých letních dnech vás osvěží návštěva koupaliště Kníže s výborným zázemím. Bohatý výběr je i z turistických cílů v okolí města. Pohádkové město je dostupné autem, vlakem, autobusem i po cyklostezkách.

Nestihli jste návštěvu Jičína o prázdninách? Můžete si vyrazit v době od 9. září 2015 kdy se otevřou brány Pohádkového města a Povídám, Povídám pohádku mohou malí a velcí vychutnávat až do 13. září 2015. Festival zahájí tradičně Jiří Lábus a průvod v kostýmech pohádkových bytostí.
V Jičíně prožijete dovolenou jak aktivní tak kulturní. Příjemný pobyt a pohádkové zážitky malým i velkým návštěvníkům.

Prázdniny

5. července 2015 v 18:07 | DAKO |  zajímavosti
Děti se nemohly dočkat. A už jsou tady.
PRÁZDNINY.
A s nimi spousta výletů, dovolená s rodiči, pobyt u babiček a dědečků. Ale i o prázdninách jsou pro vás knihovny otevřeny a knížky připraveny.
Nejmladší čtenáři - Anička a Honzík
foto:DAKO
A víte, kdy vlastně prázdniny vznikly?
O prázdninách se mluvilo už v dobách Komenského. Zavedla je Marie Terezie spolu s povinnou školní docházkou. Dříve bývaly v září a v říjnu. Jestlipak víte, komu vděčíme za změnu termínu? O přesunu na léto rozhodl císař Josef II. Začaly v červenci v roce 1787 - před 228 lety.
Milí čtenáři malí i velcí přejeme vám pohodové prázdniny i ve společnosti knihy!