Na kole regionem za ZDRAVOU VÝŽIVOU aneb Odbočka do historie

27. června 2015 v 14:15 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
NA KOLE REGIONEM ZA ZDRAVOU VÝŽIVOU
Knihovnice MUB v roce 2015 připravily pokračování seriálu
Zdravý životní styl
se zaměřením na zdravou výživu.
Letošní seriál jsme ukončili poněkud netradičně - odbočkou do historie. I když…, ale pěkně popořádku.

V sobotu 20. června 2015 se knihovníci MUB sešli na nádvoří dobřenického zámku, abychom se dozvěděli o jeho historii, rekonstrukci i současnosti. Přivítala nás a zámkem provedla majitelka paní Karla Kačnerová.Seznámila nás s průběhem rekonstrukce zámku i s plány na jeho využití. Děkujeme paní Kačnerové za pohodové odpoledne strávené v příjemném prostředí zámku, které se nám moc líbilo.
Níže si můžete přečíst o historii zámku a na průběh prohlídky zámku se podívat ve fotogalerii.
foto:DAKO
Děkujeme paní Kačnerové za vlídné přijetí i pohostinnost a přejeme hodně zdraví a elánu v dalších aktivitách.

…První zmínky o Dobřenicích se datují až k roku 1339. Dobřenické panství založil rytíř Zdeněk Bohunekz Dobřenic. Od té doby až do roku 1862 patřilo panství, zámek a vše co k němu náleželo jedinému rodu a to právě rodu Dobřenských z Dobřenic. Roku 1862 bylo celé panství prodáno baronu KarluDanielu Weinrichovi, který po požáru zámku v roce 1860 nechal část zbořit a postavil jednopatrovou pseudoklasicistní novostavbu. V roce 1875 byl upraven i 25 hektarový anglický park, navržený známým architektem Eduardem Petzoldem. Zbytek původního zámku byl radikálně přestavěn v roce 1900.
Roku 1928 bylo celé panství koupeno předsedou správní rady Škodových závodů v Plzni, JUDr.Karlem Loevensteinem, který ihned po převzetí zámku provedl adaptaci, přistavěl podkrovní místnosti a nechal zavést ústřední topení.
Roku 1946 byl celý majetek navrácen rodině Loevensteinových, ale krátce na to byl roku 1948 znárodněn a po více než 40 let zde působil státní statek.
Roku 1993 bylo celé panství v rámci restituce vráceno dceři Karla Loevensteina - Karle Katschnerové, která se do Čech vrátila v roce 1993 a začala navrácený majetek ve věku 70 let spravovat. Prvním krokem k záchraně statku byla oprava střech na všech budovách, aby se zabránilo další devastaci. Poté započala postupná rekonstrukce ostatních četných budov, která pokračuje až dodnes. Od té doby uběhlo již mnoho let a v současné době byla dokončena kompletní rekonstrukce zámečku. U zámku se rozkládá anglický park o výměře 24 ha…
Více o historii najdete v knize:
Dějiny obce Dobřenice na Královéhradecku : ( od nejstarších dob do roku 1945) - Vlastimil Málek
Z Dobřenic je cesta dlouhá - Jan Maxmilián Dobrzenský

A co znamená …i když v nadpise?
Báječné odpoledne jsme ukončili společným grilováním, jestli zdravých je otázka, ovšem o to víc milovaných buřtíků. A samozřejmě nechyběl ani přípitek roudnické knihovnici za skvělý úspěch knihovny v krajské soutěži Vesnice roku 2015.

foto:DAKO
Přejeme dětem a studentům krásné prázdniny a čtenářům i knihovníkům krásnou dovolenou!


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama