Pochod Praha – Prčice aneb Úpně z jiného "soudku" XXVIII

15. května 2015 v 15:15 | DAKO |  ...z jiného "soudku"!
"Jdi do prčic" nezdvořilou, ale rozšířenou výzvu určitě znáte. Avšak možná nevíte, že tato lidová nadávka vyprovokovala myšlenku dálkového pochodu do Prčic!

V sobotu 16. května se koná padesátý ročník pochodu PRAHA - PRČICE.

Jeho historie sahá do roku 1966, kdy se skoro pět stovek turistů pokusilo překonat vzdálenost 100 000 českých loktů, tedy zhruba 60 kilometrů. V Česku asi neexistuje slavnější dálkový pochod nežli ten z Prahy do Prčice. Podle jeho organizátorů jde o nejmasovější akci svého druhu s nejdelší nepřerušenou tradicí. Prvních 469 "pochodníků" se do malebné středočeské krajiny vydalo 17. dubna 1966.
U jeho zrodu stáli propagátoři turistiky Stanislav Rataj, Jiří Dvořák a Karel Kulle. Podle tradované verze hledali vhodný cíl pochodu tak dlouho, až manželce jednoho z nich došla trpělivost. Diskusi proto rázně ukončila slovy: "Je čas na oběd, běžte s tím už do prčic!" A tak šli.

Poprvé na výběr ze dvou tras měli účastníci pochodu na jaře 1970. V následujících letech počet variant dále rostl a svého vrcholu dosáhl v roce 1984, kdy pořadatelé vytýčili 24 tras. V osmdesátých letech dosáhl pochod nejmasovějších rozměrů, v roce 1981 se do něj zapojilo rekordních 35 732 lidí. Popularita akce se stala i námětem filmu režiséra Karla Kachyni Kam, pánové, kam jdete? i písničky Ivana Mládka.

Ilustrační foto: topzine.cz

Symbolem pochodu a tradiční odměnou pro všechny, kterým se podaří dorazit do cíle, je sušenka a plastový štítek v podobě boty, řečený Prčický škrpál. V úvodních ročnících se nicméně rozdávaly stužky, kovové rybičky, obtisky či textilní erby. První škrpál, tehdy ještě vyrobený z kovu, bylo možné získat až v roce 1973. O čtyři roky později se na scéně objevila umělohmotná botička, jejíž barva se každoročně mění.
Všem účastníkům přejeme dobré počasí a šťastnou cestu do cíle.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama