Květen 2015

O energii aneb Souznění s přírodou

25. května 2015 v 20:05 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Z čeho čerpám životní energii, co mně zaručeně dodá nový impuls do života, spolehlivě uvolní a vzpruží? Jaro? Ano, bez diskuse. Jenže…

Každý/á relaxujeme jinak. Introverti nejradši o samotě čerpají energii ze svého vnitřního světa pocitů, myšlenek a prožitků, extroverti ve víru společnosti čerpají energii z okolního světa. Ospalci si libují ve vydatném spánku a sportovci nevynechají žádnou příležitost ke sportování. V dnešní uspěchané době je totiž opravdu potřeba mít nějaký fígl na to, jak se "hodit do pohody". Máme-li jich více, máme jistotu, že když jeden nezabere, účinkuje druhý, třetí… který spolehlivě uvolní a vzpruží.

Miluji přírodu. Příroda je pro mě jako guma, která z mé mysli dokáže vymazat špatné myšlenky, stres a obavy. Miluji stromy, ovocné, na horských stráních, v hlubokých dolinách, zelené i ve zlatě oblečené, svlečené i zasněžené, samotáře či sdružené v lese. Přesto, že nejvhodnější "stromy" pro dobíjení energie jsou prý duby a borovice. Moc ráda se do lesa vracím. Hledám zde klid, odpočinek, bezpečí před vnějším světem a houby.

Miluji jízdu na kole letní přírodou krásnou českou krajinou se sluncem nad hlavou. V nížinách s rozhledem do všech stran, na kopcích s výhledem k dalekým obzorům, při sjezdu do údolí s větrem o závod. Sdílet zážitky a setkávání. To mě blaží po duši a nakonec i po těle, neboť není od věci i hubnout příjemným a nenásilným způsobem.

Miluji knihy. Ze všeho nejvíce. Čerpám z nich životní energii, kdekoliv je možnost, za každého počasí, v kteroukoliv hodinu, jak už jsem několikrát napsala. Sednout si do křesla s knihou, s kávou na stolku a s kocourem na klíně mě spolehlivě nabije pozitivní energií a společně vrníme blahem.

Ilustrační foto: pixabay.com
K tomu je ovšem potřeba energie elektrická, samozřejmě hlavně ve večerních a nočních hodinách. Protože, čtení knihy při baterce nebo na chatě při svíčce nebylo ani v mládí, natož ve věku pokročilém, právě to "pravé ořechové". Sílu sluneční energie vnímáme právě s nadcházejícím jarem, kdy sluneční paprsky probudí přírodu ze zimního spánku a dodají energii všemu živému.
Budiž pochválena energie životní, užitková i sluneční.


Na kole regionem za ZDRAVOU VÝŽIVOU aneb Pivovar

20. května 2015 v 20:15 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
NA KOLE REGIONEM ZA ZDRAVOU VÝŽIVOU
Knihovnice MUB v roce 2015 připravily pokračování seriálu
Zdravý životní styl se zaměřením na zdravou výživu.

Druhou letošní exkurzi, kterou zajistila knihovnice Š. Krejzová, jsme absolvovaly v úterý 19. května. Kde? Navštívily jsme rodinný pivovar Propper v Praskačce, který se zaměřuje na vaření piva v domácích podmínkách.
"Pivo vařené s láskou"…

S postupem vaření piva a expedice nás seznámil majitel a sládek Pavel Propper, který ho vaří s největší péčí a láskou. Milí hostitelé pro nás připravili ochutnávku výborného rakytníkového piva. Pokud máte rádi poctivé, kvasnicové nepasterované pivo a domácí atmosféru, přijďte ochutnat. U nás jste vždy vítáni znělo pozvání od pana sládka.
Na zdraví.

fota:DAKO
Rodinný pivovar Propper založil Pavel Propper s manželkou v roce 2012. S vařením piva v domácích podmínkách začal již v roce 2005. Pivovar nabízí světlý ležák Propper 11, raritou je Rakytníkové pivo, na jaře a na podzim se pro osvěžení nabídky vaří pšeničné pivo a v zimních měsících silnější černá piva až do 16 stupňů.

Nabízíme pivo vařené tradiční technologií. Pivo vyniká specifickou chutí i barvou. Majitel a sládek Pavel Propper ho vaří s největší péčí a láskou. Díky malému výstavu je opravdu každý litr piva pod stálou kontrolou. U nás jste vždy vítáni znělo pozvání od pana sládka.

V prostoru pivovaru je přísný zákaz kouření.
Pokud máte rádi poctivé, kvasnicové nepasterované pivo a domácí atmosféru, neváhejte a ochutnejte.
Průběh exkurse najdete ve fotogalerii.
Děkujeme za vlídné přijetí majitelům firmy a přejeme jim hodně úspěchů v dalším podnikání.

Pochod Praha – Prčice aneb Úpně z jiného "soudku" XXVIII

15. května 2015 v 15:15 | DAKO |  ...z jiného "soudku"!
"Jdi do prčic" nezdvořilou, ale rozšířenou výzvu určitě znáte. Avšak možná nevíte, že tato lidová nadávka vyprovokovala myšlenku dálkového pochodu do Prčic!

V sobotu 16. května se koná padesátý ročník pochodu PRAHA - PRČICE.

Jeho historie sahá do roku 1966, kdy se skoro pět stovek turistů pokusilo překonat vzdálenost 100 000 českých loktů, tedy zhruba 60 kilometrů. V Česku asi neexistuje slavnější dálkový pochod nežli ten z Prahy do Prčice. Podle jeho organizátorů jde o nejmasovější akci svého druhu s nejdelší nepřerušenou tradicí. Prvních 469 "pochodníků" se do malebné středočeské krajiny vydalo 17. dubna 1966.
U jeho zrodu stáli propagátoři turistiky Stanislav Rataj, Jiří Dvořák a Karel Kulle. Podle tradované verze hledali vhodný cíl pochodu tak dlouho, až manželce jednoho z nich došla trpělivost. Diskusi proto rázně ukončila slovy: "Je čas na oběd, běžte s tím už do prčic!" A tak šli.

Poprvé na výběr ze dvou tras měli účastníci pochodu na jaře 1970. V následujících letech počet variant dále rostl a svého vrcholu dosáhl v roce 1984, kdy pořadatelé vytýčili 24 tras. V osmdesátých letech dosáhl pochod nejmasovějších rozměrů, v roce 1981 se do něj zapojilo rekordních 35 732 lidí. Popularita akce se stala i námětem filmu režiséra Karla Kachyni Kam, pánové, kam jdete? i písničky Ivana Mládka.

Ilustrační foto: topzine.cz

Symbolem pochodu a tradiční odměnou pro všechny, kterým se podaří dorazit do cíle, je sušenka a plastový štítek v podobě boty, řečený Prčický škrpál. V úvodních ročnících se nicméně rozdávaly stužky, kovové rybičky, obtisky či textilní erby. První škrpál, tehdy ještě vyrobený z kovu, bylo možné získat až v roce 1973. O čtyři roky později se na scéně objevila umělohmotná botička, jejíž barva se každoročně mění.
Všem účastníkům přejeme dobré počasí a šťastnou cestu do cíle.

Knihovnice MUB - sbírka klubíček

10. května 2015 v 20:15 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce

Ve úterý 5. května 2015
předaly knihovnice MUB v roudnické knihovně
východočeským Dobrotetám nasbíraná klubíčka pro nedonošené děti.

Do akce, Pomozte nedonošeným dětem, byla vyhlášena v únoru,
se zapojily i knihovny MUB.
Klubíčka sbíraly knihovny Roudnice, Lhota pod Libčany, Libčany ve spolupráci s pobočkou Nový Hradec a Dobřenice. Klubíček se podařilo během tří měsíců shromáždit opravdu hodně. Podívat se můžete v galerii.

Děkujeme všem čtenářkám, které přebytečné zásoby dětem věnovaly.

Dvojice v čase

5. května 2015 v 20:15 | Dako |  Toulavé myšlenky
Příběh na 50 slov
Dvojice v čase
Kráčeli pomalu ulicí.
Známou cestou k parku jako každý den už dobrou řádku let.
Pán a pes, pes a pán, zbyli si jediní na celém světě.

Kráčeli pomalu parkem, už nebylo kam spěchat.
Všechno pominulo.
Jen zima trvala už nějak dlouho.
Dá-li bůh, budou tu, oba, až zase začne jaro.
Ilustrace: FreeDigitalPhotos.net

Mistrovství světa v hokeji 2015 aneb Úpně z jiného "soudku" XXVIl

4. května 2015 v 17:15 | DAKO |  ...z jiného "soudku"!
Máj, narodil se máj a s ním i v pořadí 79. ročník Mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2015!

Hraje se v Praze - O2 Aréna a Ostravě - ČEZ Aréna. Počet účastníků 16. Počet zápasů 64. Na počet gólů si musíme počkat do 17. května 2015. I na nejlepšího střelce. Také na nejlepšího nahrávače. A nejproduktivnějšího hráče. Samozřejmě i na nejlepšího brankáře. Dozvíme se, kdo získá zlatou medaili. A medaili stříbrnou. I medaili bronzovou. Poznáme postupující i sestupující. I jaká byla návštěvnost. Maskoty turnaje hokejového mistrovství světa v Česku, v Praze a v Ostravě už známe. Jsou to králíci z klobouku Bob a Bobek. Postavy z populárního Večerníčku.
Ilustračnífoto: ČT

Dnešní datum 4. května napovídá, že mistrovství světa bylo zahájeno a několik zápasů odehráno. Ani pondělí není výjimkou, hrají se zápasy čtyři. Z toho nejdůležitější pro hráče i fanoušky Česko - Kanada.
Držme pěsti, potřebujeme vítězství!

Jarní chorál

1. května 2015 v 1:15 | DAKO |  Toulavé myšlenky
KRÁSNÉ JARO !
Když jaro zpívá.

Připlula k nám vesna,
mraky letí sivé i bílé,
v záplavě květů
slunce touhu zlatí
a dívky odloží barvy šedé,
vyhoupnou se na koně
a počne vlání vlasů,
plavých, černých, bůhvíjakých
z dálky je slyšet zapísknutí vlaku,
všude je zrození
a nová míza stromů,
mladé rašení, vůně
a zpěv ptáků,
jarní vášeň
pod tichou střechou domů
odežene tíseň
závojem z polibků a pohlazení,
podoba jara sladce voní
a chorál jarních zvuků
je v nás navždy vrytý.

Láska rozkvétá.

foto:DAKO
KRÁSNÝ MÁJ !