Duben 2015

Knihy mají zelenou

23. dubna 2015 v 3:15 | DAKO |  akce
Světový den knihy a autorských práv
Hlavní téma letošní kampaně - PODPORA KAMENNÝCH KNIHKUPECTVÍ.
Tištěné knihy s patnácti procentní slevou a lidé se ten den zároveň budou moci setkat s řadou spisovatelů.
Akci vyhlásil Svaz českých knihkupců a nakladatelů.
A právě ti chtějí čtenářům za přízeň poděkovat.
"Nebýt čtenářů, my knihkupci a tedy ani knihy, neexistujeme," připomíná Martin Vopěnka, předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů.
Současně odstartuje i soutěž pro děti základních škol CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI
aneb Reportáž z našeho knihkupectví.
Neváhejte a využijte příležitosti.

Betty MacDonaldová

21. dubna 2015 v 21:15 | DAKO |  zajímavosti
Betty MacDonaldová (1908-1958), americká spisovatelka humoristických románů, pro kterou žádná překážka není nepřekonatelná, žádná situace beznadějná, jak tvrdila, nabíjejí miliony čtenářů pozitivní energií.

Její autobiografické příběhy načetly na CD s názvem, Co život dal a vzal herečky Taťjana Medvecká, Martina Hudečková a Vilma Cibulková.

Ilustrační foto: Radioservis

Dvanáctihodinový záznam, který připravila firma Radioservis, obsahuje v jejich neopakovatelném přednesu úsměvná vyprávění o řadě zaměstnání, jimiž autorka prošla v době hospodářské krize, o životě v novém domě na ostrově s novým manželem a dětmi a také o pobytu v sanatoriu pro pacienty s tuberkulózou.

Betty MacDonaldová se narodila v rodině důlního inženýra, početná rodina se často stěhovala. Provdala se jako devatenáctiletá, ale po narození dvou dcer manžela opustila a vrátila se ke své rodině do Seattlu. Zkušenosti z prvního manželství, které trávila na slepičí farmě, zúročila v roce 1945 v prvním ze svých autobiografických románů Vejce a já, který je podle jednoho z průzkumů nejoblíbenější knihou v Česku.

Vystřídala mnoho zaměstnání, o čemž se čtenáři mohou dočíst v románu, Kdokoli může dělat cokoli (1950). V období let 1937-1938 byla v plicním sanatoriu a zážitky z krušného období zužitkovala v románu Morová rána (1948). V roce 1942 se znovu provdala a přesídlila na ostrov Vashon. Život tam se všemi jeho specifiky vylíčila v knize, Dusím se ve vlastní šťávě (1955). O tři roky zemřela v pouhých padesáti letech na rakovinu.

Veršomat a Poeziomat

17. dubna 2015 v 17:15 | DAKO |  zajímavosti
POEZIE v ulících Prahy
Od 15. dubna se lidé mohou v Praze na Kampě setkat s prvním altánkem zvaným Veršomat. Na otočných válcích si mohou přečíst verše z různých koutů světa. Před několika týdny měl na náměstí Míru premiéru takzvaný Poeziomat. Za vznikem stojí Ondřej Kobza, který stojí i za projektem pian a šachových stolků v ulicích měst.

Oba automaty na poezii se od sebe liší.
Poeziomat je jakýsi jukebox na poezii, ve kterém si mohou posluchači vybrat z veršů dvacítky českých básníků a básnířek.

Veršomat je oproti tomu mechanický, nikoli digitální. Jedná se o altánek, který v sobě skrývá otočné válce, které známe z nádraží, doplněný lavičkou a květináčem Jen namísto jízdních řádů nabídne kolemjdoucímu možnost začíst se do orientální poezie.


Příjemné čtení i poslech poezie.

Magnesia Litera 2015

15. dubna 2015 v 15:15 | DAKO |  aktuality
Kniha roku Magnesia Litera 2015


Vítězové 14. ročníku výročních knižních cen byli vyhlášeni na Nové scéně Národního divadla.

Knihou roku 2015 v soutěži Magnesia Litera stala publikace Martina Reinera s názvem Básník a podtitulem Román o Ivanu Blatném. Vydalo ji nakladatelství Torst.

V nejsledovanější kategorii próza zvítězil román Petra Stančíka Mlýn na mumie.

Literu za knihu pro děti a mládež dostala publikace, Proč obrazy nepotřebují názvy, která na bohatě ilustrovaném příběhu seznamuje starší školáky s milníky vývoje moderního umění. Vytvořili ji kritik Ondřej Horák a člen skupiny Rafani Jiří Franta.

Nakladatelským činem roku se stal Akademický atlas českých dějin, který je výsledkem práce kolektivu pod vedením Evy Semotanové a Jiřího Cajthamla.
Objevem roku byl vyhlášen Matěj Hořava s prvotinou Pálenka s podtitulem Prózy z Banátu.

Romantika v čase.

14. dubna 2015 v 14:15 | DAKO |  Toulavé myšlenky
TOULAVÉ MYŠLENKY...myšlenky...myšlenky.......
"Myšlenky jsou svobodné." M.T. Cicero.

Romantika v čase.
Zima za sebou ještě nezavřela dveře, jaro jen nesměle vystrkuje "růžky" a bez ohledu na občasné sluneční paprsky se Vám zdá, že Vás nečeká nic než nuda a šeď? To však není pravda!

Zamysleme se, co udělat a jak to zařídit, abychom do svého života vnesly trochu romantiky. Když chybí příležitost, musíme si ji vytvořit. Zkusme si napřed ujasnit, jaké představy o romantice vlastně máme.

Každého láká něco jiného a není důvod, proč se k něčemu nutit jen proto, že to považují za romantické ostatní.

Jaký typ jste Vy?

Pro někoho je tou nejromantičtější věcí květina, milenčin šátek a knížka básní.

Někdo dá přednost romantice táborových ohňů, tónů kytary a nostalgických písní.

Jiný má "viktoriánskou" představu romantiky, starorůžové hedvábí, bruselské krajky, usušené voňavé plátky růží a šňůry perel v dřevěných šperkovnicích.

A co takhle romantika exotická, spojená s historií či modravými dálkami? Pirátská galéra, azurové moře, korálové ostrovy.

Anebo ještě něco tajemnějšího, čarodějové, víly a skřítkové z pohádek.

Pokud v tom máte jasno, zbývá jen změnit sen na skutečnost a začít vyhledávat příležitosti či akce, v kterých tu "svoji" romantiku najdete. Vypravte se na večer poezie, vydejte se do přírody, cestujte! Choďte na romantické filmy a čtěte romantické knížky. Můžete také využít toho, že právě vrcholí plesová sezóna.

Záleží jen na Vás, co si vyberete, aby nejen Máj, ale celý rok, byl naplněn láskou, štěstím a radostí!

ILUSTRAČNÍ FOTO: pixabay.com
Slovo je oděvem myšlenky". Démokritos z Abdér.

Na kole regionem za ZDRAVOU VÝŽIVOU aneb Rakytník

8. dubna 2015 v 10:30 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
NA KOLE REGIONEM ZA ZDRAVOU VÝŽIVOU
Knihovnice MUB v roce 2015 připravily pokračování seriálu
Zdravý životní styl
se zaměřením na zdravou výživu.

První letošní exkurzi, kterou zajistila knihovnice A. Burdová, jsme absolvovaly v úterý 7. dubna. Kde? Navštívily jsme rodinnou firmu ve Lhotě pod Libčany, která se zaměřuje na zpracování rakytníku řešetlákového.

…Rakytník je znám svými hojivými a léčebnými účinky. Obsahuje široké spektrum vitamínů a stopových prvků. Mezi ty nejznámější patří např. vitamín A, B, C, D, F nebo K. Olej z rakytníku se využívá na hojení jak drobných poranění kůže, tak i na rozsáhlé popáleniny nebo jizvy po operacích, které krásně vyhladí. Rakytník obsahuje též AMINOKYSELINY- Arginin, Karnitin, Taurin, Lyzin, cukry, třísloviny a silice
S postupem zpracování rakytníku, výroby, expedice nás seznámila paní Marta Suchánková. Viděly jsme i výrobu bonbonů a lízátek, porcovaného čaje, samozřejmě marmelád, náplní, šťáv, mastí atd. Podrobnosti o pěstování, sklízení a léčebných účincích nám vysvětlil Ing. Pavel Cvrček, majitel firmy. Kromě rakytníku se zpracovává i další ovoce, brusinky, borůvky, ananas, meruňky, maliny, broskve, višeň, ostružiny, červený a černý rybíz nebo jablko. Plody brusinky jsou (hned po rakytníku) druhým oblíbeným artiklem mezi našimi zákazníky.
Foto:DAKO
Milí hostitelé pro nás připravili ochutnávku výborných marmelád i nápojů, nejen z rakytníku, ale i borůvek, brusinek, jahod. Vyrobené produkty lze nakoupit v krámku přímo v areálu. Pro zájemce je otevřeno PO-PÁ od 7-17 hodin. Rozcházely jsme se obohaceny nejen o zajímavé informace, ale i o výrobky podporující zdravou výživu.
Průběh exkurse najdete ve fotogalerii.
Děkujeme za vlídné přijetí majitelům firmy a přejeme jim hodně úspěchů v dalším podnikání.

Zeleninová pizza z listového těsta

7. dubna 2015 v 7:07 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
V nové rubrice Čítárničky - "Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Listové těsto a my!
fota: DAKO
Máte chuť na pizzu a málo času? Vyzkoušejte rychlejší variantu z listového těsta, které je dostupné v každé roční době, jakož i zelenina. Ani nečekaná návštěva vás nezaskočí.

ZELENINOVÁ PIZZA
Ingredience
listové těsto
cibule
paprika zelená i červená
rajská jablíčka
sůl, pepř

Postup
Z listového těsta vyválíme plát a přeneseme na plech. Okraje mírně zvýšíme. Těsto hustě poklademe na kolečka nakrájenou cibulí, následuje vrstva nakrájené papriky a zakončíme na kolečka nakrájenými rajčaty. Osolíme, opepříme. Pečeme v troubě, až budou mít okraje zlatavou barvu. A pizza je na "světě".

Podáváme jak teplou, tak studenou a je to mňamka.
DOBROU CHUŤ.

Velikonoční přání

5. dubna 2015 v 2:15 | DAKO |  aktuality
Stálým i náhodným návštěvníkům Čítárničky přeji


foto:DAKO

AKTIV knihovníků 2015

3. dubna 2015 v 12:34 | DAKO |  akce
AKTIV knihovníků 2015
Tradiční jarní setkání knihovníků z okresu Hradce Králové plné nových informací z oboru.
Motto: "KNIHOVNA JE SLUŽBA".
…Zveme knihovníky okresu Hradec Králové na tradiční setkání, které se uskuteční ve víceúčelovém sále Knihovny města Hradce Králové. Můžete se těšit na ochutnávku knihovnických novinek, nápadů a informací, trochu statistiky, ale především milé setkání s ostatními knihovníky celého okresu. A pokud se podaří, bude i překvapení….
Tak zněla pozvánka na příjemné jarní setkání. Děkujeme. Bylo příjemné. Fotogalerie.

V úterý 31. března 2015 se konal každoroční aktiv knihovníků, který připravuje metodické oddělení v nové knihovně Města Hradce Králové - v Centru celoživotního vzdělávání. Metodička knihovny K. Hubertová nás nejprve seznámila s tím "Co se děje v knihovnickém světě i s nezbytnou statistikou.
foto:DAKO
Hlavním tématem byly informace o kampani knihoven královéhradeckého kraje pro rok 2015
KNIHOVNA JE SLUŽBA

SLUŽBY V KNIHOVNÁCH KRAJE A ROVNÝ PŘÍSTUP OBYVATEL K TĚMTO SLUŽBÁM
Regionální kampaň týkající se stěžejní aktivity knihoven - služeb, byla vyhlášena v listopadu roku 2014 na Královéhradecké knihovnické konferenci.

Pohádkář Hans Christian Andersen

2. dubna 2015 v 18:40 | DAKO |  kalendárium
Před 210 lety 2. dubna 1805 se narodil dánský spisovatel a pohádkář Hans Christian Andersen.
Napsal na 150 pohádek, které byly přeloženy do více než stovky jazyků a inspirovaly další autory knih, baletů i filmů. K nejznámějším Andersenovým příběhům, které jsou často smutné a drsné, patří Malá mořská víla, Císařovy nové šaty, Ošklivé káčátko, Sněhová královna či Princezna na hrášku. Výročí jeho narození se slaví jako
Mezinárodní den dětské knihy.

Hans Christian Andersen, který psal i romány, divadelní hry, básně a cestopisy, pocházel z chudých poměrů a brzy si musel začít sám vydělávat. Jedna z jeho prvních pohádek Lojová svíčka byl objeven až v roce 2012. Příběh smutné svíčky, která se trápí smyslem své existence a její krásu jí pomůže objevit až křesadlo.
Hans Christian Andersen, zemřel 4. srpna 1875 v Kodani.
Hans Christian Andersen

Apríl, apríl...

1. dubna 2015 v 1:15 | DAKO |  ankety
Apríl, apríl...
Kde a jak apríl vznikl?
Známe ještě v dnešní době pojem "vyvést někoho aprílem"?

Je 1. dubna a ke slovu se dostávají aprílové žertíky. Máte je rádi či neradi?
O původní český svátek se nejedná. Přišel do Česka ze zahraničí a rychle zdomácněl. Poprvé se objevil ve Francii v 16. století. Nikdo neví úplně přesně, proč vznikl, ale nejpravděpodobnější vysvětlení je, že lidé už měli dost smutné zimy a těšili se na veselé jaro.

První písemná zmínka v Česku apríl je z roku 1690 a od prvopočátku je tento den spojen s drobnými zlomyslnostmi a žerty. V dřívějších dobách se jako oběti žertíků stávali známí a příbuzní, kterým se posílaly nápady na nákupy neexistujících věcí jako např. ohýbák na cihly, bublinka do vodováhy, závit M0, apod. U novinářů pak dovoluje tradice překročit rámec serióznosti a vypustit tzv. kachnu, resp. hoax. Dnes se takovým žertíkům říká "kanadské žertíky". Většinou se každý dával pozor aby "nenaletěl" na "apríl", o kterém by se mluvilo a mluvilo ještě dlouho a dlouho.
Prožijte "apríl" vesele a nenechte se nachytat.
ILUSTRAČNÍ FOTO: Stock Free Images