Milují Češi knihovny? Ano!

18. ledna 2015 v 18:15 | DAKO |  aktuality
Knihovny a čtenáři.
Pomalu, ale jistě se blíží Jaro, s ním Březen a s oběma Měsíc Čtenářů. Ovšem zatím, tedy zatím kraluje Leden, Měsíc Statistiky a i když statistika nuda je, podívejme se na některé údaje.

Česko má nejhustší síť veřejných knihoven má z celé Evropské unie. Jejich počet je téměř stejný jako počet obcí v zemi a knihovny si nemohou stěžovat ani na nezájem čtenářů, který přechodně nastal po roce 1989. V posledních letech knihovny ročně zaznamenají přes 20 milionů návštěvníků.
...knihovny a čtenáři...
Nejpůjčovanějším českým autorem je v posledních letech spisovatel historických románů Vlastimil Vondruška. Následují méně známí autoři literatury pro děti a mládež a autoři orientovaní na četbu pro ženy a detektivky. Ve všech veřejných knihovnách bylo v roce 2013 registrováno 41,5 milionu výpůjček.

Čtení knih půjčených ve veřejné knihovně má v Česku dlouhou tradici. První půjčovnou knih se v roce 1775 stal klub, který ve svém domě v Karlově ulici v Praze založil Wolfgang Gerle. V roce 1777 vznikla z knihovních fondů zrušené jezuitské koleje Veřejná c. k. univerzitní knihovna, zárodek budoucí Národní knihovny.
...čtení...
Veřejnou knihovnu v Česku ročně navštíví asi 40 procent dospělé populace. Podle předloňského celoevropského průzkumu využilo knihovny v EU za rok 23 procent lidí. V celé unii je 63 000 veřejných knihoven, v Česku jich je 5408. Na 10 000 obyvatel tak u nás připadá 5,1 knihovny, průměr EU je 1,3 knihovny. Více než tři knihovny na 10 000 obyvatel má v EU už jen Lotyšsko.

Čtenáři si mohou nejen si půjčit knihu. Vedle klasických výpůjčních služeb to jsou knihovnické služby on-line a služby podporující komunitní život v místě, vzdělávání a odpočinek. Půjčování elektronických e-knih, půjčování čteček, biblioboxy, ptejte se knihovny nebo internetové on-line služby.
...vracení knih...
foto:DAKO
Přes všechny vymoženosti, které umožňují moderní technologie, dávají čtenáři při výběru knih spíš na doporučení svého knihovníka.
Popřejme knihovnám co nejvíce čtenářů a čtenářům velký výběr knih v knihovnách.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Otavínka Otavínka | Web | 19. ledna 2015 v 9:01 | Reagovat

Milá DAKO gratuluji.
Moc hezký článek a snímečky. Při Tvé poslední větě mi přijde absurdní, když se dělá vše proto, aby se knihovníci a čtenáři nepřátelili.Taky toto lze pozorovat ve vašem kraji?

2 DAKO DAKO | Web | 21. ledna 2015 v 14:23 | Reagovat

[1]: Milá Otavínko, děkuji za pochvalu a návštěvu. V našem regionu nic takového nepozoruji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama