Knihovníci MUB v tisku aneb rekapitulace akcí 2014

5. ledna 2015 v 5:15 | DAKO |  Knihovny MUB

Knihovníci v roce 2014
aneb
Relaxace nejen s knihou aneb Knihovnice a zdravý životní styl
Motto:
Co je kniha? Řada malých značek. Nic víc. Je na čtenáři, aby z nich sám vyvodil tvary, barvy a city, jimž tyto značky odpovídají. Na něm závisí, je-li kniha matná nebo skvělá, ohnivá nebo ledová.
(Anatole France)

Knihovnice MUB a vzácní hosté se v úterý 11. března 2014 sešli v dobřenické knihovně na křtu pohádkové knížky autorky Danuše Kolářové a ilustrátora Ing. arch. Miloslava Heřmánka - "Pohádky po Adélku".
Slavnostní setkání zahájil a všechny přítomné uvítal starosta obce Dobřenice Vladimír Gabriel. V knihovně se sešlo přes 30 lidí, kteří přišli popřát knížce šťastnou cestu ke čtenářům. Za Královéhradecko přijela vedoucí střediskové knihovny v Hradci Králové Ilona Halbrštatová, metodička Mgr. Stanislava Čejková pobočky Médium KmHK a vedoucí pobočky Médium KMHK a dětského oddělení, Dagmar Grňová, která se zároveň ujala role kmotry. Za mikroregion Urbanická brázda se dostavila starostka obce Roudnice Jana Rejlová a knihovnice Ivana Novotná, spolukmotra pohádkové knihy. Uvítali jsme i knihovníky z okolních regionů Černilov a Chlumecko. K milým hostům patřili členové souboru Saxtet, ZUŠ


Střezina v HK se svým hudebním vystoupením. Na křtu nechyběla Mgr. Alena Vítková, která se podílela na jazykových úpravách knížky. V neposlední řadě se v knihovně sešli čtenáři od nejmenších po nejstarší.
Samotný křest moderovala Dagmar Grňová, knihovnice dětského oddělení knihovny v Hradci Králové. Kladně ohodnotila pohádkovou knížku, vyzdvihla význam čtení a vyprávění pohádek dětem, pro jejich další citový vývoj. Mluvila o dětském světě, ve kterém by neměly chybět pohádky prosté a srozumitelné, aby si děti v paměti uchovaly lásku k přírodě, knihám a svému rodnému kraji a obci, ve které žijí.
Vždyť řečeno slovy básníka Jana Skácela:
Pohádka je, co dávno kdysi bývalo a dnes ze sna visí jak motouzek a zbytek pout, jež lze a nelze rozetnout. A třeba i čas jinak káže ten, kdo je moudrý, nerozváže provázek, jenž nás s dětstvím spíná a stará pouta neroztíná.

Historicky první setkání knihovníků našeho mikroregionu se uskutečnilo v květnu 2007. Tím byla zahájena vzájemná spolupráce, která pokračovala i v roce 2014 mnoha akcemi jak pro knihovníky, tak pro čtenáře.

Již po třetí jsme přivítali nový rok 26. Ledna, návštěvou divadelního představení. Letos to bylo 26. Ledna v Kulturním domě Nechanice. Komedii na téma manželství "A CO LÁSKA?" od amerického dramatika Muraye Schisgala v podání herců Divadla Exil z Pardubicsledoval zaplněný sál do posledního místečka a spokojení diváci odměnili herce dlouhým potleskem. Rozcházíme se s pocitem příjemně stráveného večera.

Knihovnice MUB v roce 2014 připravily seriál "Relaxace nejen s knihou aneb Knihovnice a zdravý životní styl". Odpočinková odpoledne postupně organizovaly jednotlivé knihovny.
První letošní relaxační odpoledne jsme zahájily v sobotu 22. března v roudnické knihovně. Po krátkémobčerstvení, které připravila paní knihovnice I. Novotná si nás přebraly masérka s kosmetičkou a po relaxačním kolečku se knihovnice rozloučily spokojené a příjemně odpočaté.

V sobotu 21. června 2014 se knihovníci a hosté sešli před dobřenickou knihovnou odkud vyrazili na relaxační cyklovýlet na rozhlednu Milíř ve Vysoké nad Labem. I letos se výletu na kole zúčastnily děti ve věku 2, 4 a 16 let. Přes své mládí absolvovaly celou cestu v pohodě a závěrečnou zmrzlinu ve Lhotě pod Libčany si plnou měrou zasloužily. Trasu okolo opatovického kanálu absolvovalo 5 knihovnic a 7 hostů. Cestu dlouhou celkem 36 Km všichni hravě zvládli a spokojeni se vraceli domů. Počasí přálo, bylo sice pod mrakem, ale nepršelo, později se ukázalo i slunce.
Knihovnice MUB v sobotu 6. září navštívily 11. ročník Polabského knižního veletrhu v Lysé nad Labem. Seznámily se s knižními novinkami, zajímavostmi a zúčastnily se prezentace knihoven. Součástí bohatého doprovodného programu bylo i veřejné čtení, pod záštitou knihovny Lysá nad Labem. Knihovna Dobřenice se prezentovala autorským čtením z knížky Pohádky pro Adélku.
Knihovnice MUB se sešly na společném zahájení Týdne knihoven a tím pokračovaly v celoročním relaxačním programu. V sobotu 4. října se vypravily na výlet do Letohradu na Tvrz Orlice.
Knihovnice a 5 hostů, včetně starosty obce Urbanice pana P. Kratochvíla, tentokráte nevyjeli na kolech nýbrž vlakem. Nádherný teplý sluneční den jen umocnil zajímavé zážitky z návštěvy tvrze. Absolvovali jsme dvě trasy, z nichž nás nejvíce zaujala trasa B - historická knihtiskařská dílna. Vystavené exponáty jsme si mohli totiž nejen prohlédnout, ale i vyzkoušet. Viděli jsme historickou výrobu knih až po tiskařské stroje. Vytiskli jsme si listy na památku, podívali se, jak se kniha váže, vyzkoušely ořezávání listů i perforované řádkování, prohlédli vzácné tisky. Dobrá nálada nás provázela celý den. Zpáteční cesta proběhla také bez problémů a nezbývá než se těšit na příští setkání.
V sobotu 25. října navštívily knihovnu v Roudnici knihovnice patnácti knihoven okresu Náchod v čele s metodičkou Klárou Havlovou. Vzácné hosty přivítala starostka obce Jana Rejlová a knihovnice Ivana Novotná. Setkání se zúčastnila také kronikářka obce paní M. Doležalová a knihovnice mikroregionu Urbanická brázda z knihovny Dobřenice a Urbanice. Po prohlídce knihovny si navzájem předaly zkušenosti z knihovnické i kronikářské činnosti.

Knihovna Roudnice se zúčastnila celostátní foto soutěže "Rozkvetlá knihovna".
Knihovna Dobřenice se zúčastnila foto prezentace "Jak vidím svoji knihovnu" v SVKHK.

S letošním rokem se knihovníci mikroregionu rozloučili 22. listopadu již šestým vánočním posezením.

Knihovny svoji práci prezentují na svých webových stránkách a na Blogu knihovny Dobřenice http://citarnicka.blog.cz/
Těšíme se na Vás v našich knihovnách.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama