Leden 2015

Vzácné rukopisy na výstavě.

28. ledna 2015 v 8:15 | DAKO |  aktuality
Vzácné rukopisy na výstavě v Praze.
OBRÁZEK : budysinsky_rukopis.jpg V Jízdárně Pražského hradu Národní památkový ústav ve dnech 30. 1. - 1. 2. 2015 vystaví Budyšínský rukopis, nejstarší zachovanou verzi Kosmovy kroniky z přelomu 12. a 13. století. Je uložen ve sbírkách Národního muzea. Rukopis je latinským textem, v němž se poprvé objevuje pověst o praotci Čechovi či o kněžně Libuši.

OBRÁZEK : kodex_vysehradsky.jpgV Klementinu bude ve dnech 31. 1. - 1. 2. 2015 vystaven Kodex vyšehradský, románský rukopis, který popisuje korunovaci knížete Vratislava II. prvním českým králem. Rukopis obsahuje 108 pergamenových listů, 26 stran zdobí obrazy evangelistů, genealogií rodu Kristova, čtyřmi předobrazy ze Starého zákona a christologickým cyklem o 29 výjevech. Rukopis je ve sbírkách Národní knihovny a vystavuje se jen velmi sporadicky.

Josef Čapek aneb Literární soutěž

21. ledna 2015 v 14:14 | DAKO |  aktuality
Městská knihovna Dobříš vyhlašuje literárně-výtvarnou soutěž pro děti i dospělé k 70. výročí předčasné smrti slavného výtvarníka a spisovatele Josefa Čapka.

Hodně štěstí všem autorům!

Knihobudky

20. ledna 2015 v 20:15 | DAKO |  zajímavosti

KNIHOBUDKA - měníme vyřazené telefonní budky na veřejné knihovny

KnihoBudka je neziskový projekt, který vznikl v létě 2013, jehož cílem bylo proměnit sedm vysloužilých telefonních budek na malé bezplatné veřejné knihovny, které se umístí do veřejného prostoru v Praze a okolí. První KnihoBudka byla slavnostně otevřena 9. ledna 2014 v pražské nemocnici IKEM. Další KnihoBudky byly umístěny během následujících měsíců. Připravují se další telefonní budky, které se budou v roce 2014 a 2015 umisťovat do Prahy i dalších měst.

…Máte doma knížku, kterou už jste přečetli, ale je vám líto ji vyhodit? Přineste ji do KnihoBudky a vyměňte ji za jinou. Nebo ji tam prostě jen nechte, ať si ji může přečíst někdo jiný. KnihoBudky slouží k bezplatnému půjčování a výměně knih…

Nemáte doma už vůbec žádné místo na nové knihy a staré nechcete vyhodit? Máte-li cestu do Prahy, využijte možnosti KnihoBudky.

Milují Češi knihovny? Ano!

18. ledna 2015 v 18:15 | DAKO |  aktuality
Knihovny a čtenáři.
Pomalu, ale jistě se blíží Jaro, s ním Březen a s oběma Měsíc Čtenářů. Ovšem zatím, tedy zatím kraluje Leden, Měsíc Statistiky a i když statistika nuda je, podívejme se na některé údaje.

Česko má nejhustší síť veřejných knihoven má z celé Evropské unie. Jejich počet je téměř stejný jako počet obcí v zemi a knihovny si nemohou stěžovat ani na nezájem čtenářů, který přechodně nastal po roce 1989. V posledních letech knihovny ročně zaznamenají přes 20 milionů návštěvníků.
...knihovny a čtenáři...
Nejpůjčovanějším českým autorem je v posledních letech spisovatel historických románů Vlastimil Vondruška. Následují méně známí autoři literatury pro děti a mládež a autoři orientovaní na četbu pro ženy a detektivky. Ve všech veřejných knihovnách bylo v roce 2013 registrováno 41,5 milionu výpůjček.

Čtení knih půjčených ve veřejné knihovně má v Česku dlouhou tradici. První půjčovnou knih se v roce 1775 stal klub, který ve svém domě v Karlově ulici v Praze založil Wolfgang Gerle. V roce 1777 vznikla z knihovních fondů zrušené jezuitské koleje Veřejná c. k. univerzitní knihovna, zárodek budoucí Národní knihovny.
...čtení...
Veřejnou knihovnu v Česku ročně navštíví asi 40 procent dospělé populace. Podle předloňského celoevropského průzkumu využilo knihovny v EU za rok 23 procent lidí. V celé unii je 63 000 veřejných knihoven, v Česku jich je 5408. Na 10 000 obyvatel tak u nás připadá 5,1 knihovny, průměr EU je 1,3 knihovny. Více než tři knihovny na 10 000 obyvatel má v EU už jen Lotyšsko.

Čtenáři si mohou nejen si půjčit knihu. Vedle klasických výpůjčních služeb to jsou knihovnické služby on-line a služby podporující komunitní život v místě, vzdělávání a odpočinek. Půjčování elektronických e-knih, půjčování čteček, biblioboxy, ptejte se knihovny nebo internetové on-line služby.
...vracení knih...
foto:DAKO
Přes všechny vymoženosti, které umožňují moderní technologie, dávají čtenáři při výběru knih spíš na doporučení svého knihovníka.
Popřejme knihovnám co nejvíce čtenářů a čtenářům velký výběr knih v knihovnách.

Pudinkové kopretiny

15. ledna 2015 v 15:15 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
V nové rubrice Čítárničky - "Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Listové těsto a my!
fota: DAKO

PUDINKOVÉ KOPRETINY
Když den je zamračený, ponurý a šedivý rozjasní ho do zlata pudinkové potěšení z listového těsta. V neděli i ve svátek je to prima zákusek.

Ingredience
2 vanilkové pudinky
½ l mléka
cukr dle chuti

Postup
Nejprve si uvaříme hustý pudink. Během chladnutí rozválíme listové těsto na plát asi 4mm silný. Nakrájíme čtverce 12x12 cm, které z každé strany nařízneme 3cm po úhlopříčce ke středu a z konce řezu ještě 2 až 3 cm nařízneme vodorovně na každou stranu. Do středu dáme pudink a všechny cípy přeložíme do středu přes náplň. Rohy přilepíme žloutkem. Pečeme do zlatova. Nemáme čas či se nám nechce tvořit kopretiny?! Pudink jednoduše rozetřeme na těsto a zatočíme jako závin.
A je to mňamka.

Dobrou chuť.

Cyklofestival 2015 je za dveřmi

14. ledna 2015 v 14:15 | DAKO |  zajímavosti
Pozvánka na festival - 8. ročník
v Hradci Králové
24. - 25. 1. 2015

POZOR - NOVÉ MÍSTO KONÁNÍ FESTIVALU V HRADCI KRÁLOVÉ!
Akce se uskuteční v konferenčním sále Úřadu práce, Wonkova ul. 1142

Hlavním hostem bude legendární Claude Marthaler ze Švýcarska a vyprávět nám bude o tříleté cestě Afrikou a Asii. S dalšími hosty podíváte na Galapágy, do Irska, Maroka, Francie či na Lofoty apod.
A to není vše...
Na festivalu proběhne také křest a premiéra knihy Světem na kole: napsal Martin Stiller

Více o programu: HRADEC KRÁLOVÉ
JSTE SRDEČNĚ ZVÁNI.

Kdyby tisíc klarinetů

12. ledna 2015 v 16:12 | DAKO |  kalendárium
Od slavnostní premiéry muzikálu KDYBY TISÍC KLARINETŮ v pražském divadle Na zábradlí,
v režii Jána Roháče a Vladimíra Svitáčka,
uplyne 29. ledna 2015
50 let.

Muzikál, který se zamýšlí nad tím, "co by se stalo, kdyby se zbraně znenadání změnily v hudební nástroje". Původní text byl později přepracován na filmové libreto, doplněn o nové písně a natočen na zámku Kynžvart ve spolupráci s tehdejšími předními umělci v režii Jána Roháče. Film o jedné vojenské posádce slavil velký úspěch.
Námět a scénář J. Suchý a J. Roháč, hudba J. Šlitr, v hlavních rolích excelovali J. Brejchová, W. Matuška, J. Menzel, E. Pilarová, K. Gott, J. Suchý, J. Šlitr, P. Sedláček, J. Jelínek, H. Hegerová, P. Filipovská, B. Šmída, V. Brodský a další.
Muzikálové písničky, Je nebezpečné dotýkat se hvězd, Babeta, Tereza, Kapitáne kam s tou lodí, Vy byste pořád seděla či Motýl, jsou stále populární.

Máte-li rádi filmy a hudbu šedesátých letminulého století a písničky dvojice S+Š, jistě se k tomu filmu rádi vracíte.

Knihovníci MUB v tisku aneb rekapitulace akcí 2014

5. ledna 2015 v 5:15 | DAKO |  Knihovny MUB

Knihovníci v roce 2014
aneb
Relaxace nejen s knihou aneb Knihovnice a zdravý životní styl
Motto:
Co je kniha? Řada malých značek. Nic víc. Je na čtenáři, aby z nich sám vyvodil tvary, barvy a city, jimž tyto značky odpovídají. Na něm závisí, je-li kniha matná nebo skvělá, ohnivá nebo ledová.
(Anatole France)

Knihovnice MUB a vzácní hosté se v úterý 11. března 2014 sešli v dobřenické knihovně na křtu pohádkové knížky autorky Danuše Kolářové a ilustrátora Ing. arch. Miloslava Heřmánka - "Pohádky po Adélku".
Slavnostní setkání zahájil a všechny přítomné uvítal starosta obce Dobřenice Vladimír Gabriel. V knihovně se sešlo přes 30 lidí, kteří přišli popřát knížce šťastnou cestu ke čtenářům. Za Královéhradecko přijela vedoucí střediskové knihovny v Hradci Králové Ilona Halbrštatová, metodička Mgr. Stanislava Čejková pobočky Médium KmHK a vedoucí pobočky Médium KMHK a dětského oddělení, Dagmar Grňová, která se zároveň ujala role kmotry. Za mikroregion Urbanická brázda se dostavila starostka obce Roudnice Jana Rejlová a knihovnice Ivana Novotná, spolukmotra pohádkové knihy. Uvítali jsme i knihovníky z okolních regionů Černilov a Chlumecko. K milým hostům patřili členové souboru Saxtet, ZUŠ

Večerníček slaví 50 let vysílání

2. ledna 2015 v 12:02 | DAKO |  aktuality
VEČERNÍČEK slaví 50. NAROZENINY!
Den, kdy se v TV poprvé vysílal Večerníček, byl 2. leden 1965. Večerníčka nakreslil malíř Radek Pilař, pozdravy namluvil Michal Citavý, znělku stvořil Ladislav Simon a animaci Antonín Bureš.

Česká televize v lednu odvysílá historické Večerníčky jako například Robota Emila, Pohádku o klukovi a kometě nebo Dobrodružství veverky Zrzečky. Diváci je poprvé uvidí v zdigitalizované podobě, a to v rámci zahájení oslav 50. výročí vzniku tohoto kultovního dětského pořadu. Večerníček je nejdéle vysílaný pořad s nejstarší znělkou. České krátké animované příběhy si oblíbili i diváci na mnoha místech světa.
foto:DAKO
Popřejme Večerníčkovi, aby jeho pohádky mohli sledovat další generace dětí i dospělých posluchačů.

Pour féliciter 2015

1. ledna 2015 v 0:15 | DAKO |  aktuality
Pour féliciter 2015

Přeji vám všem
stálým či náhodným návštěvníkům Čítárničky
v roce 2015
přehršel všeho,
co barevný čtyřlístek
o čtyři lístky bohatší symbolizuje:

foto:DAKO

PRVNÍ zajišťuje štěstí.
DRUHÝ pevné zdraví.
TŘETÍ má pod palcem peníze a hmotné statky.
ČTVRTÝ lásku.
PÁTÝ dlouhý život.
ŠESTÝ bohatství v širším slova smyslu.
SEDMÝ štěstí navěky…
a ten OSMÝ?
KRÁSNÉ KNIHY DLE VAŠEHO PŘÁNÍ!
DAKO
Děkuji za přízeň.