Listopad 2014

Vánoční dárek

28. listopadu 2014 v 10:14 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Romantika. To vznešené, patetické slovo jako by označovalo něco, co ani nepatří do všedního života, co je vyhrazeno jen pro svátky a slavnostní chvíle a ne pro tak obyčejnou "věc" jako je jídlo
.
Jídlo je nejen nutná součást života, všední nudná záležitost, kterou většinou odbýváme, ale i obřad. Ovšem někdy má člověk tak málo času, že mu skutečně nic jiného nezbývá, ale nemělo by se to stát pravidlem. Pro tentokrát zapomeňme na "rychlovky" a připravme si romantickou večeři ve dvou.

Romantická večeře ve dvou. Co by k ní asi patřilo? Samozřejmě hořící svíčky a látkové ubrousky, tichá hudba, stříbrné nádobí, šampaňské, možná oheň v krbu a před ním měkoučká kožešina. Kolik takových večeří jsme zažili? Jestliže je znáte jenom z filmů, je nejvyšší čas to napravit. Pokud nejsme zrovna milionáři, zřejmě nestolujeme denně na stříbře a z praktických důvodů máme v kuchyni igelitový ubrus. Tak jednou povečeřte v obýváku! Svíčky skoro nic nestojí, hudbu naladíme v rádiu a jídlo nemusí být drahé. Míra romantiky nezávisí na ceně nádobí, ale na tom, jakou dokážeme vytvořit atmosféru. Potřebujeme k tomu jen tři věci, pohodu, soustředění a čas.

Co znamená "pohoda"? Mít kolem sebe uklizeno a neřešit u stolu žádné závažné problémy.
Co "soustředění"? Myslet na to, co jíme (a na toho, s kým jsme), plně vnímat každé sousto (a každý pohled) a uvědomovat si všechny chutě.
A "čas"? Nesmíme poposedávat na krajíčku židle, dívat se na hodinky a říkat si, že musíme jít žehlit nebo spravovat auto. Pak by bylo zbytečné nosit jídlo do pokoje a špinit talíře! A ještě důležitá věc, vypněte televizi! I když stáhnete zvuk, obraz upoutá Vaši pozornost a vy nemůžete hledět svému partnerovi do očí.

I společná snídaně nebo nedělní svačina může být plná romantiky, prostě cokoliv od japonského čajového obřadu až po opékání buřtů. Záleží na vašem přístupu. Když lížete společně jednu zmrzlinu nebo se navzájem krmíte sušenkami (a každé sousto okořeníte polibkem), je to velmi romantické a naopak sebelepší domácí jídlo nemá s romantikou nic společného, když ho zhltáte ve stoje u lednice. Za "romantické" už dávno nepovažujeme jenom moře za bouře či tragické lásky z románů. Romantické může být i jídlo a romantická večeře kouzelný společný dárek.

Přeji vám co nejvíce "koření" nejen o Vánocích, ale po celý nový rok!
foto:DAKO

Vánoce, Vánoce, Vánoce...

24. listopadu 2014 v 20:14 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Vánoce, Vánoce, Vánoce přicházejí
a knihovnice MUB se v sobotu 22. listopadu opět scházejí
na vánočním setkání.
Dílem proto,
aby načerpaly síly na předvánoční přípravy
a dílem proto,
aby slavnostně ukončily další rok spolupráce,
předaly si dárečky pro potěšení
a popřály si štěstí, zdraví do nového roku.
foto:DAKO
Rozcházíme se s pocitem příjemně stráveného odpoledne
a těšíme se na další krásná setkání.

Dobrotety HK aneb Světový den předčasně narozených dětí

17. listopadu 2014 v 7:14 | DAKO |  ...z jiného "soudku"!
Světový den předčasně narozených dětí se slaví od roku 2010 vždy 17. listopadu
a jeho symbolem se stala purpurová barva.

Dobré tety - Dobrotety HK
Dobrotety HK - vznikly v létě 2012 jako klub maminek, které chtěly pomáhat rodičům
předčasně narozených miminek.

V rámci oslav Světového dne předčasně narozených dětí proběhl 14. listopadu 2014 v Hradci Králové dobročinný koncert, jehož výtěžek bude použit na nákup pelíšků do inkubátorů.

zavinovačky
Koncert se konal pod záštitou přednosti Dětské kliniky FNHK - Prof. MUDr. Milan Bayer, CSc. a ve spolupráci s hudební katedrou PdF UHK v koncertní síni Petra Ebena v Regiocentru.
prezentace
Po zahájení a prezentaci o činnosti klubu Dobrotet v programu vystoupil Ženský pěvecký sbor Vokální Harmonie HK a Domenico Martucci. Příjemný večer proběhl bez problémů a hosté odcházeli spokojeni. Podívat se můžete v galerii.

Dobrotety
foto:DAKO
Poděkování patří jak účinkujícím, organizátorům tak hostům.

Prague Coffee Festival 2014

16. listopadu 2014 v 9:16 | DAKO |  zajímavosti
VÍKEND S KÁVOU
Třetí ročník Prague Coffee Festivalu,
se uskuteční 15. - 16. listopadu 2014 v hale č. 40 v areálu Pražské tržnice, Praha 7 - Holešovice
od 10:00 - 18:00
Milovníky kávy poprvé čekají dva dny plné kávových vjemů! Kávy z českých i zahraničních pražíren budete moci ochutnat jak espresso na barech a v alternativních přípravách i sledovat různé přednášky o kávě.
Poprvé se Prague Coffee Festival konal v roce 2012.
foto:DAKO

Bedla jedlá

15. listopadu 2014 v 15:40 | DAKO |  zajímavosti
12. listopadu vyrostla v lese bedlička
pro potěšení houbařského srdíčka.
foto:DAKO

Světový den předčasně narozených dětí

12. listopadu 2014 v 6:20 | DAKO |  akce
DOBROTETY HK
Pozvánka

Max

11. listopadu 2014 v 11:11 | DAKO |  aktuality
A je mi jeden rok!
a jsem dobrý kamarád
foto:DAKO

Dobrotety v rozhlase HK

6. listopadu 2014 v 20:19 | DAKO |  aktuality

V pondělí 10. 11. 2014 si nalaďte regionální vysílání Českého rozhlasu v Hradci Králové - Dozvíte se o Dobrotetách, statistiky z FNHK a uslyšíte podrobnosti k programu akcí, které pořádáme u příležitosti
oslav Světového dne předčasně narozených dětí!


Praha a Slovanská epopej

6. listopadu 2014 v 14:20 | DAKO |  cestování

Jste unaveni ruchem velkoměsta a hledáte tichý kout k odpočinku. Navštivte velkou dvoranu veletržního paláce a ponořte se do ticha a vnímejte jen krásu vystavených pláten.
V pražském Veletržním paláci je vystaven cyklus 20 monumentálních obrazů Slovanská epopej, inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů, které vytvořil Alfons Mucha. Věnoval se českému národu, jeho historii, náboženství a kultuře i Slovanům a všeslovanským výjevům. Epopej začíná výjevem Slované v pravlastia přes zavedení slovanské liturgie, bratrskou školu v Ivančicích a zrušení nevolnictví na Rusi, pokračuje kázáním Jana Husa v Betlémské kapli, Petrem Chelčickým a Janem Amosem Komenským až k bitvě na Vítkově, Jiřímu z Poděbrad, a končí finálním obrazem Apoteóza z dějin Slovanstva.
foto:DAKO
Cyklus obrazů maloval Mucha na zámku Zbiroh od roku 1910 celkem 18 let. Sedm největších pláten měří 8,1 metru krát 6,1 metru. Určitě na vás zapůsobí hry světla a odstínů barev, které uměl A. Mucha ve své tvorbě využít. Slovanská epopej je prohlášená za kulturní památku.
K dispozici je průvodce epopejí v češtině. Fotografovat je možné, ovšem bez použití blesku.


Ach ta paměť aneb kurz trénování

5. listopadu 2014 v 22:14 | DAKO |  zajímavosti
Obecní úřad Roudnice a obecní knihovna připravily pro čtenáře a všechny zájemce
KURZ TRÉNOVÁNÍ PAMĚTI
vhodný pro všechny věkové kategorie.
Dnes proběhla první lekce, kterou vedla Mgr. Ludmila Valešová
a dvě další budou následovat 12. 11., 19. 11. 2014 na OÚ v Roudnici.
Program byl opravdu velmi zajímavý.