Tvrz Orlice Letohrad aneb Týden knihoven

8. října 2014 v 10:14 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Relaxační seriál pokračuje v přírodě...
Letošní Týden knihoven probíhá od 6. do 12. října 2014.
Jako každoročně knihovny připravují různé akce pro své čtenáře i všechny zájemce o psané slovo. Ani knihovnice MUB nejsou výjimkou. Ale ještě před akcemi vlastních knihoven se sešly na společném zahájení týdne a tím pokračovaly v celoročním relaxačním programu. V sobotu 4. října se vypravily na výlet do Letohradu na Tvrz Orlice. Jak souvisí tvrz s knihami a týdnem knihoven? Řeknete si nijak, ale opak je pravdou.


Knihovnice a 5 hostů, včetně starosty obce Urbanice pana P. Kratochvíla, tentokráte nevyjeli na kolech nýbrž vlakem. Od rána nás provázela hustá mlha, přesto jsme doufali, že nás počasí nezklame. A nezklamalo. Nádherný teplý sluneční den jen umocnil zajímavé zážitky z návštěvy tvrze. Absolvovali jsme dvě trasy, z nichž nás nejvíce zaujala trasa B - historická knihtiskařská dílna. Proč? Vystavené exponáty jsme si mohli nejen prohlédnout, ale i vyzkoušet. Viděli jsme historickou výrobu knih až po tiskařské stroje. Vytiskli jsme si listy na památku, podívali se, jak se kniha váže, vyzkoušely ořezávání listů i perforované řádkování, prohlédli vzácné tisky.
foto:DAKO
Energii jsme doplnili ve stylové restauraci. Bohužel fotografovat během prohlídkových tras bylo zakázáno. Přesto se v galerii můžete podívat exteriér tvrze a okolí. Dobrá nálada nás provázela celý den, i zpáteční cesta proběhla bez problémů a nezbývá než se těšit na setkání příští.

Několik slov o historii. Tvrz Orlice vznikla zřejmě ve 13. století a na renesanční zámek byla přestavěna ve století 16. Na tvrzi se střídaly různé provozy, až nakonec po rekonstrukci v roce 2012 byla otevřena pro veřejnost. Součástí komplexu je gotické a renesanční sklepení, sbírku zbraní, výstava sklářských výrobků, restaurace, ubytování a nejen pro knihovníky funkční historická knihtiskařská dílna doplněná vzácnými tisky, které lze prolistovat pomocí dotykové obrazovky, např. Zlatá Bible. Prohlídka je rozdělena do tří okruhů.
Trasa A - historické sklepení a místnosti
Trasa B - nadzemní patro tvrze - historická knihtiskařská dílna
Trasa C - Kouzelný les: Fauna ČR
Tvrz leží v malebné podorlické krajině, okolí vhodné pro cyklistiku a k relaxaci přímo vybízí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama