Říjen 2014

Knihovnické setkání aneb nakouknutí z okresu do okresu

26. října 2014 v 14:20 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Náchod a Hradec Králové
V sobotu 25. října navštívily knihovnu v Roudnici knihovnice patnácti knihoven okresu Náchod v čele s metodičkou Klárou Havlovou. Vzácné hosty přivítala starostka obce Jana Rejlová a knihovnice roku 2009, Ivana Novotná. Setkání se zúčastnila také kronikářka obce paní Doležalová a knihovnice mikroregionu Urbanická brázda z knihovny Dobřenice a Urbanice. Po úvodních informacích a prohlídce knihovny si u kulatého stolu knihovnice navzájem předaly zkušenosti z knihovnické i kronikářské činnosti. Příjemné odpolední setkání se v družném hovoru protáhlo a hosté i domácí se loučili s příjemným pocitem hezky stráveného odpoledne.

Děkujeme za návštěvu a přejeme mnoho spokojených čtenářů.

Knihovnice/knihovník kraje 2014

16. října 2014 v 12:29 | DAKO |  aktuality
Ve středu 15. října se konalo ve Studijní a vědecké knihovně Hradec Králové knihovnické setkání,
v jehož rámci proběhlo
slavnostní udělení titulů Knihovník/Knihovnice Královéhradeckého kraje.
Za neprofesionalizované knihovny v okrese Hradec Králové
titul získala knihovnice Eva Kloučková z Obecní knihovny Stěžírky.
Blahopřejeme.

JAK VIDÍM SVOJI KNIHOVNU
Součástí doprovodného programu mimo jiné, byla i vernisáž výstavy Jak vidím svou knihovnu, kde se prezentovala také knihovna Dobřenice. Více najdete v galerii. Výstavu bude možno vidět do konce listopadu.
foto:DAKO


Literární soutěž

11. října 2014 v 22:33 | DAKO |  akce
V rámci Týdne knihoven vyhlásila Krajská knihovna Karlovy Vary již 8. ročník Literární soutěže pro amatérské literáty z celé České republiky.

Zúčastnit se jí může každý autor, který se literární tvorbě nevěnuje profesionálně a je mu více než 14 let.Patronkou 8. ročníku je česká spisovatelka, rodačka z blízkého Hroznětína, novinářka, propagátorka vědy a kritického myšlení
paní Věra Nosková.
Motto:
"Býváme hořcí i zlí, když příliš dlouho a beznadějně po něčem toužíme a o čemsi sníme, zatímco se nám lhostejnost světa vysmívá."
Nezávislým hodnocením určí odborná porota deset soutěžních prací, které budou zveřejněny ve sborníku soutěže.
Z těchto deseti vybere patronka soutěže tři nejlepší a rozhodne o jejich umístění na 1. - 3. místě.
Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne v únoru roku 2015, za účasti Věry Noskové.
OCENĚNÍ:
-Cena pro 1. místo (porcelánová plastika VLAŠTOVKA, poukázka na knihy dle vlastního výběru)
-Cena pro 2. a 3 místo (poukázka na knihy dle vlastního výběru)
-Zařazení 10 nejlepších povídek do tištěného sborníku soutěže.
Jejich autoři obdrží navíc podepsanou knihu patronky soutěže Věry Noskové a další zajímavé ceny.
Podrobnosti, pravidla a přihlášky najdete na KKKV.

Tvrz Orlice Letohrad aneb Týden knihoven

8. října 2014 v 10:14 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Relaxační seriál pokračuje v přírodě...
Letošní Týden knihoven probíhá od 6. do 12. října 2014.
Jako každoročně knihovny připravují různé akce pro své čtenáře i všechny zájemce o psané slovo. Ani knihovnice MUB nejsou výjimkou. Ale ještě před akcemi vlastních knihoven se sešly na společném zahájení týdne a tím pokračovaly v celoročním relaxačním programu. V sobotu 4. října se vypravily na výlet do Letohradu na Tvrz Orlice. Jak souvisí tvrz s knihami a týdnem knihoven? Řeknete si nijak, ale opak je pravdou.


Knihovnice a 5 hostů, včetně starosty obce Urbanice pana P. Kratochvíla, tentokráte nevyjeli na kolech nýbrž vlakem. Od rána nás provázela hustá mlha, přesto jsme doufali, že nás počasí nezklame. A nezklamalo. Nádherný teplý sluneční den jen umocnil zajímavé zážitky z návštěvy tvrze. Absolvovali jsme dvě trasy, z nichž nás nejvíce zaujala trasa B - historická knihtiskařská dílna. Proč? Vystavené exponáty jsme si mohli nejen prohlédnout, ale i vyzkoušet. Viděli jsme historickou výrobu knih až po tiskařské stroje. Vytiskli jsme si listy na památku, podívali se, jak se kniha váže, vyzkoušely ořezávání listů i perforované řádkování, prohlédli vzácné tisky.
foto:DAKO
Energii jsme doplnili ve stylové restauraci. Bohužel fotografovat během prohlídkových tras bylo zakázáno. Přesto se v galerii můžete podívat exteriér tvrze a okolí. Dobrá nálada nás provázela celý den, i zpáteční cesta proběhla bez problémů a nezbývá než se těšit na setkání příští.

Několik slov o historii. Tvrz Orlice vznikla zřejmě ve 13. století a na renesanční zámek byla přestavěna ve století 16. Na tvrzi se střídaly různé provozy, až nakonec po rekonstrukci v roce 2012 byla otevřena pro veřejnost. Součástí komplexu je gotické a renesanční sklepení, sbírku zbraní, výstava sklářských výrobků, restaurace, ubytování a nejen pro knihovníky funkční historická knihtiskařská dílna doplněná vzácnými tisky, které lze prolistovat pomocí dotykové obrazovky, např. Zlatá Bible. Prohlídka je rozdělena do tří okruhů.
Trasa A - historické sklepení a místnosti
Trasa B - nadzemní patro tvrze - historická knihtiskařská dílna
Trasa C - Kouzelný les: Fauna ČR
Tvrz leží v malebné podorlické krajině, okolí vhodné pro cyklistiku a k relaxaci přímo vybízí.

Veřejné čtení aneb Polabský knižní veletrh 2014

5. října 2014 v 14:14 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Výstaviště Lysá nad Labem 5. až 7. září 2014, výstavní hala A2.

Letošní 11. ročník navštívily knihovnice MUB aby se seznámily s knižními novinkami, zajímavostmi a zúčastnily se prezentace knihoven. Součástí bohatého doprovodného programu bylo i veřejné čtení, pod záštitou knihovny Lysá nad Labem. Více najdete v galerii.

…Kterou pohádku nebo jinou dětskou knížku máte nejraději? Přijďte ji dětem přečíst na Polabském knižním veletrhu! Zveme děti i dospělé. Přineste s sebou na Polabský knižní veletrh svoji oblíbenou dětskou knížku a přečtěte kousek dětem. Číst budeme v čítárně ve výstavní hale Polabského knižního veletrhu…

PREZENTECE dobřenické knihovny na Polabském knižním veletrhu
V doprovodném programu 6. 9. 2014 vystoupila knihovnice D. Kolářová.
Autorské čtení z knížky Pohádky pro Adélku: O Adélce a Písmenkové víle a O Adélce a skřítku Librískovi

(motto)
Pohádka je, co dávno kdysi bývalo a dnes ze sna visí jak motouzek a zbytek pout, jež lze a nelze rozetnout. A třeba i čas jinak káže ten, kdo je moudrý, nerozváže provázek, jenž nás s dětstvím spíná a stará pouta neroztíná.
Jan Skácel
foto:DAKO
Pohádky milují děti i dospělí, pobaví, a jsou i krásným dárkem. Uděláte radost dětem a potěšíte i sebe.
Jak praví české přísloví: sdělená radost, dvojnásobná radost.
Další doprovodný program:
Beseda a autogramiáda s autorem knižní předlohy pro televizní seriál Četnické humoresky - Michal Dlouhý

Mezinárodní den seniorů

1. října 2014 v 1:10 | DAKO |  aktuality
Mezinárodní den seniorů je vyhlášen na 1. října.

Letos se uskuteční již čtvrtý ročník s doprovodnými zábavnými programy ve vybraných městech. Zastavme se na chvilku, vzpomeňme na svoje blízké a v tento den udělejme radost rodičům, babičkám a dědečkům i senioři sobě navzájem. Zajděme spolu třeba na kávu nebo do divadla, udělejme si spolu výjimečný den, na který budeme všichni rádi vzpomínat. Senioři si poděkování za své celoživotní zásluhy pro rodinu a blízké určitě zaslouží.

Popřejme si navzájem krásný sváteční den!
foto:DAKO