Inspirace pro knihovnické předčítání aneb Knihovnice píší pohádky

10. září 2014 v 19:14 | DAKO |  Nové knihy
SVK HK - Knihovnicko-informační zpravodaj U NÁS
Autor: Božena Blažková
Vyšlo 19. 6. 2014 v čísle Ročník 24 (2014), Číslo 2, v sekci Doporučujeme do vašich fondů

Pohádka je, co dávno kdysi bývalo a dnes ze sna visí jak motouzek a zbytek pout, jež lze a nelze rozetnout. A třeba i čas jinak káže, ten, kdo je moudrý, nerozváže provázek, jenž nás s dětstvím spíná a stará pouta neroztíná.
Jan Skácel

Musím se přiznat, že úvodní motto jsem převzala z Pohádek pro Adélku, protože sama neznám poetičtější, a přesto přesně výstižné vyjádření významu pohádek. Magická síla pohádkových příběhů má svůj význam i v dnešní uspěchané a tak trochu virtuální společnosti.

Wikipedie definuje pohádku mnohem stručněji: "Pohádka (někdy též báchorka) je obvykle krátký epický fiktivní příběh, ve kterém se ve většině případů objevují nadpřirozené či smyšlené bytosti (skřítci, víly, čerti nebo draci) v kombinaci se živými lidmi." Každá knihovna, která má dětské čtenáře, má i fond pohádek, od klasických až po moderní. Beseda s menšími dětmi se bez pohádky prostě neobejde. Knihovnice pohádky půjčují, vyprávějí, hrají, a jak se ukazuje, i píší a vydávají. Na jaře letošního roku se do světa dětí vypravily dvě nové pohádkové knížky, které spojuje povolání autorek - jsou to kolegyně knihovnice z našeho kraje.

Pohádky pro Adélku jsou určeny nejmenším dětem a napsala je paní Dáša Kolářová z Dobřenic. Pohádky propojuje příběh malé holčičky, která je po těžké nemoci a musí být delší dobu sama u babičky, která umí pohádky nejen číst, ale i vyprávět a vymýšlet si.
O této knížce a její autorce si můžete více přečíst v předcházejícím článku Dobřenické pohádky pro Adélku.
foto:DAKO
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama