Září 2014

Alej roku 2014

30. září 2014 v 12:50 | DAKO |  akce
Alej roku 2014
Máte rádi aleje stromů? Máte svoji zamilovanou? Můžete ji podpořit v anketě o alej roku 2014!
Nádherná alej, Alej Salonu republiky na břehu Orlice má i přes odpor veřejnosti skončit pokácená na palivové dřevo. Hlasujte a zvolte Alej republiky.
Stromy i aleje jsou krásné v každé roční době!
foto:DAKO

Polabský knižní veletrh - program

23. září 2014 v 19:44 | DAKO |  Nové knihy
Jedenáctý ročník Polabského knižního veletrhu
se konal na výstavišti v Lysé nad Labem ve dnech 5. do neděle 7. září, ve výstavní hale A2.
Polabský knižní veletrh je výbornou příležitostí nakupovat knihy s veletržní slevou. Vystavující nabízeli výrazné slevy oproti běžným cenám na trhu. Na veletrhu byl k vidění výběr z nejlepších knih, pro dospělé i pro děti, včetně knih oceněných v soutěžích Magnezia Litera či Nejkrásnější české knihy roku 2013.
Expozice doplňoval bohatý doprovodný program, besedy, autogramiády, veřejná čtení, nakladatelské soutěže, literární soutěž pro veřejnost, výstavky. Vystavovala například fotografka a spisovatelka Zuzana Samková, spisovatelka, Hana Marounková.
Proběhla také beseda a autogramiáda s autorem knižní předlohy pro televizní seriál Četnické humoresky.
foto:DAKO
Plukovník JUDr.Michal Dlouhý, rodák z Kutné Hory český právník, policista, historik a spisovatel, specializující se na historii českého četnictva a kriminalistiky vyprávěl, jak humoresky vznikaly i o spolupráci s režiséry Dušanem Kleinem, Jiřím Svobodou, ale i s dalšími televizními režiséry jako odborný poradce při natáčení detektivních a kriminálních filmů, z nichž lze jmenovat například seriály "Hříchy pro pátera Knoxe", "Hříchy pro diváky detektivek" a filmy "Příběh kriminálního rady", "Muž, který vycházel.

Každoročně získává některá významná literární a kulturní osobnost Cenu Polabského knižního veletrhu za celoživotní zásluhy o českou literaturu. Letošní Cenu Polabského knižního veletrhu získal za filmová zpracování děl Bohumila Hrabala režisér Jiří Menzel. Cena byla předána v den zahájení výstavy v pátek 5. září. Protože Jiří Menzel byl v té době v zahraničí, cenu převzal zpěvák Václav Neckář.

Ve veletržní hale byl dětský koutek a dětské dílničky, kde děti pod vedením zkušených instruktorek ze společnosti Tvořivá chvilka samy vyráběly jednoduché hračky a výtvarné předměty. Více najdete v galerii.
Ve stejné době probíhaly v haleA1 Jiřinkové slavnosti.

Vzhledem k tomu, že vystavovatelé na veletrhu prodávají s výraznými veletržními slevami, byla knižní výstava i dobrá příležitost v předstihu nakoupit knižní dárky na Vánoce.
Program byl bohatý a návštěvníci byli spokojeni.

Jak vidím svoji knihovnu

14. září 2014 v 20:25 | DAKO |  akce
"Jak vidím svou knihovnu"
Knihovna Dobřenice se zapojila do akce - Prezentace fotografií knihoven našeho kraje, kterou pořádá SVK HK u příležitosti Setkání knihovnic a knihovníků Královéhradeckého kraje dne 15. října 2014.
Každá knihovna může zaslat tři fotografie dle níže uvedených témat.

Téma fotografií:
Interiér knihovny

Zajímavá akce - křest pohádkové knížky
Exteriér knihovny
foto:DAKO

Průvodní slovo k prezentaci knihovny
Knihovna Dobřenice byla založena v roce 1913Ústřední maticí školskou. V loňském roce oslavila 100 let od založení. Knihovnu najdete na obecním úřadě, kde v květnu 2012 proběhla výměna oken v celém objektu současně s obnovou fasády. V únoru roku 2005 byla zahájena rekonstrukce knihovny o jednu místnost a tím vzniklo nové dětské oddělení, které bylo slavnostně otevřeno 19. května 2005.
V současnosti je knihovna automatizovaná, másamostatné dětské a dospělé oddělení, 6 000 knih ve volném výběru, instalován knihovní program Clavius, připojení na Internet a Blog knihovny Čítarnička http://citarnicka.blog.cz/ Pravidelně se zúčastňuje akce Březen, měsíc čtenářů, Týden knihoven a spolupracuje s knihovníky mikroregionu Urbanická brázda. V březnu 2009 získal web Obecní knihovny Dobřenice 3. Místo v soutěži Biblioweb 20009. Knihovna je zmíněna v publikaci knihovny SVK HKKnihovny Královéhradeckého kraje v proudu času 2005 - 2010 v těchto článcích:Královéhradecko; Šumné knihovny Královéhradeckého kraje (500-1000 obyvatel). O své činnosti pravidelně informuje na webových stránkách Knihovna Dobřenice - klubovna http://www.dobrenice.webk.cz/

Polabský knižni veletrh aneb Bohumil Hrabal

12. září 2014 v 14:20 | DAKO |  zajímavosti
Hrabalův knižní veletrh
Letošní, 11. ročník knižního veletrhu byl věnován památce a dílu Bohumila Hrabala u příležitosti oslav 100. výročí narození.

Ve výstavní hale byla instalována premiéra nové putovní výstavy Památníku národního písemnictví o Bohumilu Hrabalovi, mohli jsme vidět výstavku Hrabalových fotografií spisovatele Jana Řehounka a ateliér Kuba přispěl vlastní výstavkou Slavnosti sněženek, která porovnává postavy ze stejnojmenného filmu s jejich živými předobrazy.


Ve vstupu do výstaviště mohli návštěvníci vidět jeden z nepříliš známých artefaktů - Hrabalův osobní vůz Ford Escort 1.3 ze sbírek Vlastivědného muzea v Nymburku. Lesní ateliér Kuba z Kerska ve svém stánku nabídnul hrabalovské tituly, které jsou v současné době na knižním trhu. V hale proběhly také různé besedy a vzpomínání pamětníků i autogramiády knih o Bohumilu Hrabalovi. V pátek, v den zahájení veletrhu, hejtman Středočeského kraje Miloš Petera pokřtil novou knížku Polabského muzea, Bohumil Hrabal známý a neznámý. Více najdete ve fotogalerii.

foto:DAKO

Inspirace pro knihovnické předčítání aneb Knihovnice píší pohádky

10. září 2014 v 19:14 | DAKO |  Nové knihy
SVK HK - Knihovnicko-informační zpravodaj U NÁS
Autor: Božena Blažková
Vyšlo 19. 6. 2014 v čísle Ročník 24 (2014), Číslo 2, v sekci Doporučujeme do vašich fondů

Pohádka je, co dávno kdysi bývalo a dnes ze sna visí jak motouzek a zbytek pout, jež lze a nelze rozetnout. A třeba i čas jinak káže, ten, kdo je moudrý, nerozváže provázek, jenž nás s dětstvím spíná a stará pouta neroztíná.
Jan Skácel

Musím se přiznat, že úvodní motto jsem převzala z Pohádek pro Adélku, protože sama neznám poetičtější, a přesto přesně výstižné vyjádření významu pohádek. Magická síla pohádkových příběhů má svůj význam i v dnešní uspěchané a tak trochu virtuální společnosti.

Wikipedie definuje pohádku mnohem stručněji: "Pohádka (někdy též báchorka) je obvykle krátký epický fiktivní příběh, ve kterém se ve většině případů objevují nadpřirozené či smyšlené bytosti (skřítci, víly, čerti nebo draci) v kombinaci se živými lidmi." Každá knihovna, která má dětské čtenáře, má i fond pohádek, od klasických až po moderní. Beseda s menšími dětmi se bez pohádky prostě neobejde. Knihovnice pohádky půjčují, vyprávějí, hrají, a jak se ukazuje, i píší a vydávají. Na jaře letošního roku se do světa dětí vypravily dvě nové pohádkové knížky, které spojuje povolání autorek - jsou to kolegyně knihovnice z našeho kraje.

Pohádky pro Adélku jsou určeny nejmenším dětem a napsala je paní Dáša Kolářová z Dobřenic. Pohádky propojuje příběh malé holčičky, která je po těžké nemoci a musí být delší dobu sama u babičky, která umí pohádky nejen číst, ale i vyprávět a vymýšlet si.
O této knížce a její autorce si můžete více přečíst v předcházejícím článku Dobřenické pohádky pro Adélku.
foto:DAKO

Výstaviště Lysá n.L. aneb Jiřinkové slavnosti

8. září 2014 v 10:49 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Nejen knihy milují knihovnice MUB!
Jiřinkové slavnosti 2014
Také milujete JIŘINY? Mám na mysli ty překrásné květiny, které v době babího léta spolu s gladioly kralují snad všem zahrádkám.
O víkendu 05.09.2014 - 07.09.2014 na Výstavišti v Lysé nad Labem probíhaly Jiřinkové slavnosti. Zářící pestrobarevné květy jiřin potěšily nejen oči, ale vyvolaly i vzpomínky na časy kdy se ještě pořádaly jiřinkové bály a jiřinky se staly symbolem národního obrození. Aranžmá výstavy vytvořil umělecký zahradník Ing. Vlastimil Šindelář.
foto:DAKO
Jiřiny, symboly babího léta byly do Evropy přivezeny z Mexika koncem 18. století. Různé druhy jiřinek, vysoké, malinké, jednoduché nebo zvlněné, kaktusové či leknínové, zdobí naše zahrádky od 30. let 19. století. Jsou vhodné také do suchých vazeb. Ukázky z výstavy najdete v galerii.
Výstavu obohatil bohatý doprovodný program například sobotní koncert dechové kapely Krajanka Václava Hlaváčka a různé besedy.
Jiřinky jsou překrásné květiny nejen zářijových dnů.

Houby, lesy, houbaři

7. září 2014 v 12:25 | DAKO |  aktuality
Houby, lesy a houbaři.
Dnešní nedělní ráno slibovalo sluneční den, doslova letní, vůně lesa vábila, a tak jsem se vydala za zelenou krásou na procházku. Nemohu říci na houby, protože u nás stále nerostou. Nebo snad rostou? Posuďte sami. Žádné plné koše, ale přece jen alespoň pozdrav lesa pro radost houbařské duše.
hříbečky a bedličky
Všem houbařům přeji dobrou chuť!

Týden knihoven 2014

3. září 2014 v 14:41 | DAKO |  akce
Týden knihoven 6.-12. října 2014
18. ročník

Motto: 2014 - Do konce výpůjční doby zbývá 20 hodin 30 minut
Celostátní akci vyhlašuje pravidelně Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP).
Pozornost letošního ročníku bude upřena především na knihovny českých muzeí.
Nepropásněte akce, které pro vás knihovny připravují!

Slané tyčinky z tvarohového těsta

1. září 2014 v 17:14 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
V nové rubrice Čítárničky - "Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.

SLANÉ TYČINKY Z TVAROHOVÉHO TĚSTA
Dobrůtka, která sice připomíná recept na ovocné tvarohové knedlíky, ale nemá s nimi nic společného. Výborná varianta nahrazující slané bramborové lupínky. Pro návštěvy je dobré udělat těsto rovnou z dvojnásobné dávky. Neváhejte a vyzkoušejte.

Ingredience
25 dkg polohrubé mouky
25 dkg másla ( herou nenahrazujeme)
25 dkg tučného tvarohu
1 vejce
1/2 sáčku kypřícího prášku
lžičku soli, chilli koření, kmín, mák

Postup
Z mouky, tvarohu, změklého másla, soli, chilli koření, množství podle chuti, a kypřicího prášku vypracujeme na vále těsto, které necháme v lednici alespoň hodinu odpočinout. Potom těsto vyválíme na pomoučeném vále na výšku 1/2 cm a nakrájíme tyčinky cca 7 x 1,5 cm. Můžeme také vykrajovat tvořítky libovolné malé tvary. Tyčinky na plechu vymazaném tukem potřeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme kmínem nebo mákem, případně lehce hrubou solí. Pečeme v troubě vyhřáté na 18O ˚C dozlatova. Pro pány můžeme přidat více chilli. Na oslavách skvělé k pivku, vínku či k nějaké té štamprličce. A je to mňamka.
DOBROU CHUŤ