Červenec 2014

Děti a knížka Pohádky pro Adélku

30. července 2014 v 14:30 | DAKO |  zajímavosti
V úterý 18. března se konala v roudnické knihovně pro děti mateřské školy první beseda o knize pohádek pro nejmenší z pera knihovnice Dany Kolářové - Pohádky pro Adélku.
Pohádky se dětem líbily a na obrázky, které děti MŠ namalovaly pod názvem
knihovnický skřítek Librísek
malá ukázka
a všechny jsou vystaveny v roudnické knihovně, se můžete podívat.
Myslím, že se dětem moc povedly.
Blahopřejeme.
foto:DAKO

Úpně z jiného "soudku" aneb ZOO park

27. července 2014 v 14:14 | DAKO |  ...z jiného "soudku"!
TIP NA VÝLET
Ve středočeském kraji, v okrese Kutná Hora leží obec Habrkovice kde najdete ZOO park Ringelland. Projdete-li bránou, rázem se ocitnete v Africe. Uvidět můžete bílé lvy, tygry, pumu, dikobrazy, hrocha Davídka, kterému je už 26 let, lamu či pumu, ale i kozy či morčátka v koutku pro děti. Všechna zvířata můžete obdivovat z velké blízkosti. Součástí areálu je cirkusová manéž kde Ringelovi v manéži předvádí, co dokážou naučit svá zvířata. Vystoupení probíhají v sobotu a v neděli. Můžete si prohlédnout i cirkusové plakáty nebo obrazy či fotografie zvířat. Ale nejvíc času strávíte pozorováním pohodových zvířat, o které se starají tři drezéři - Ivan, Tomáš a Jan Ringelovi.

Zoo park je dostupný jak auty tak na kole. Neváhejte, návštěva ZOO potěší děti i dospělé.
foto: DAKO

Letní variace na listové těsto

8. července 2014 v 13:48 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
V nové rubrice Čítárničky - "Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Listové těsto a my!
fota: DAKO
A zase je léto a zase se času nedostává nejen na zábavu, ale ani na vaření? Slunce pálí, voda chladí, jenže hlad se hlásí. Vyzkoušejte rychlovku z listového těsta a jablíček, rajských i letních, k obědu, večeři i táboráku.

Ingredience
listové těsto
rajská jablíčka
jablka (letní sladkokyselá)
anglická slanina
cibule, česnek
sůl, pepř, špetku cukru

Postup
Nakrájenou cibuli a slaninu osmažíme, přidáme nakrájená jablka (i neloupaná), česnek a po chvilce rajčata (lépe oloupaná). Dle chuti posolíme, opepříme i lehce osladíme. Množství přísad dle počtu strávníků a vždy dvě třetiny rajčat k třetině jablek. Rozválené listové těsto můžeme naplnit jako štrúdl, taštičky, pirohy či kolečka nebo čtverečky. Potřeme rozšlehaným vajíčkem a pečeme ve vyhřáté troubě. Má-li zlatavou barvu, vyndáváme.
Pozor, necukrovat!
Mňamka je na slano.
DOBROU CHUŤ!