Relax na kole

25. června 2014 v 13:30 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Celoroční seriál - zdravý životní styl - knihovníků MUB
první polovinu, jsme ukončily v červnu
.
V sobotu 21. 6. 2014 se knihovníci a hosté sešli před dobřenickou knihovnou odkud vyrazili na relaxační cyklovýlet na rozhlednu Milíř ve Vysoké nad Labem.
V Osicích před školou se připojili další účastníci a po krátké zastávce peloton vyjel směrem ke stanovenému cíli. Jako před každým cyklovýletem předem projela připravenou trasu průzkumná dvojice předjezdců, aby při vlastním výjezdu probíhala cesta bez problémů. Projet trasu ve dvojici se ukázalo šťastným řešením neboť při společné cestě, kdy jedna z dvojice se po 10 Km musela vrátit, neboť píchla kolo, (ano, ano a lepení sebou neměla) organizace byla bez komplikací.
I letos se výletu na kole zúčastnily děti ve věku 2,5, 4 a 16 let. Přes své mládí absolvovaly celou cestu v pohodě a závěrečnou zmrzlinu Ve Lhotě p.Libčany si plnou měrou zasloužily. Trasu (okolo opatovického kanálu) Dobřenice - Osice - Staré Ždánice - Podůlšany - Čeperka - Opatovice nad Labem - Vysoká nad Labem, absolvovalo 5 knihovnic a 7 hostů. Cestu dlouhou celkem 36 Km všichni hravě zvládli a spokojeni se vraceli domů. Počasí přálo, bylo sice pod mrakem, ale nepršelo, později se ukázalo i slunce, takže ani výhled do krajiny nebyl ohrožen. Podívat se můžete ve fotogalerii.

S pořádáním relaxačních akcí budeme pokračovat zase po prázdninách.

Rozhledna Milíř byla dokončena v roce 2013 a otevřena 12. října. Je 30 m vysoká a ve výšce 27m je vyhlídková plošina. Při úpatí příjemné posezení s občerstvením. Podrobnosti najdete na informační tabuli pod rozhlednou a na webu obce.
Malá ukázka: Jak získala rozhledna jméno.
Milíř
Na rozkopaném vrcholu kopce Milíře (283 m), jenž má jméno od uhlířského milíře a od podoby téhož, pálili uhlí zde v sedmi barákách obsazení uhlíři. Majitel kopce, jakýsi Lhota, daroval prý kdysi kopec ten i s lány k němu přiléhajícími občanům a po něm zůstalo místu tomuto jméno LHOTA. Práce uhlířů byla těžká a velmi špatně placená.
Základem milíře byl kůl (nebo dva kůly blízko sebe), okolo kterého uhlíři naskládali drobné suché roští. Následovalo položení podlahy, tedy polen kladených paprskovitě od kůlu stojícího uprostřed kruhu směrem k jeho okraji. Kruh - základna milíře - míval průměr 6 až 8 metrů. Do pyramidy průměrně velkého milíře se vešlo až 40 kubických metrů dřeva. Obvykle se pálily dva až čtyři milíře současně. Jeden hořel, druhý se stavěl a třetí rozebíral. Často byla každá pyramida jinde a uhlíři se přesouvali mezi nimi a zároveň své dílo museli neustále hlídat.
Pálení milíře obvykle trvalo pět až šest dní. Zda je hromada vypálená se poznalo podle barvy kouře stoupajícího z milíře - bělavý kouř značil, že ve dřevě je ještě vlhkost, šedomodrý kouř prozradil, že je vypáleno. Poslední činností bylo naložení dřevěného uhlí na vozy s korbou spletenou s proutků a jeho odvoz na místo určení.
Všem přejeme krásnou dovolenou, báječné prázdniny a slunečné léto!

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ivana Ivana | 26. června 2014 v 9:33 | Reagovat

Ahoj, moc hezký článek.

2 DAKO DAKO | Web | 27. června 2014 v 11:12 | Reagovat

Děkuji a přeji hezké léto.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama