Červen 2014

Relax na kole

25. června 2014 v 13:30 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Celoroční seriál - zdravý životní styl - knihovníků MUB
první polovinu, jsme ukončily v červnu
.
V sobotu 21. 6. 2014 se knihovníci a hosté sešli před dobřenickou knihovnou odkud vyrazili na relaxační cyklovýlet na rozhlednu Milíř ve Vysoké nad Labem.
V Osicích před školou se připojili další účastníci a po krátké zastávce peloton vyjel směrem ke stanovenému cíli. Jako před každým cyklovýletem předem projela připravenou trasu průzkumná dvojice předjezdců, aby při vlastním výjezdu probíhala cesta bez problémů. Projet trasu ve dvojici se ukázalo šťastným řešením neboť při společné cestě, kdy jedna z dvojice se po 10 Km musela vrátit, neboť píchla kolo, (ano, ano a lepení sebou neměla) organizace byla bez komplikací.
I letos se výletu na kole zúčastnily děti ve věku 2,5, 4 a 16 let. Přes své mládí absolvovaly celou cestu v pohodě a závěrečnou zmrzlinu Ve Lhotě p.Libčany si plnou měrou zasloužily. Trasu (okolo opatovického kanálu) Dobřenice - Osice - Staré Ždánice - Podůlšany - Čeperka - Opatovice nad Labem - Vysoká nad Labem, absolvovalo 5 knihovnic a 7 hostů. Cestu dlouhou celkem 36 Km všichni hravě zvládli a spokojeni se vraceli domů. Počasí přálo, bylo sice pod mrakem, ale nepršelo, později se ukázalo i slunce, takže ani výhled do krajiny nebyl ohrožen. Podívat se můžete ve fotogalerii.

S pořádáním relaxačních akcí budeme pokračovat zase po prázdninách.

Rozhledna Milíř byla dokončena v roce 2013 a otevřena 12. října. Je 30 m vysoká a ve výšce 27m je vyhlídková plošina. Při úpatí příjemné posezení s občerstvením. Podrobnosti najdete na informační tabuli pod rozhlednou a na webu obce.
Malá ukázka: Jak získala rozhledna jméno.
Milíř
Na rozkopaném vrcholu kopce Milíře (283 m), jenž má jméno od uhlířského milíře a od podoby téhož, pálili uhlí zde v sedmi barákách obsazení uhlíři. Majitel kopce, jakýsi Lhota, daroval prý kdysi kopec ten i s lány k němu přiléhajícími občanům a po něm zůstalo místu tomuto jméno LHOTA. Práce uhlířů byla těžká a velmi špatně placená.
Základem milíře byl kůl (nebo dva kůly blízko sebe), okolo kterého uhlíři naskládali drobné suché roští. Následovalo položení podlahy, tedy polen kladených paprskovitě od kůlu stojícího uprostřed kruhu směrem k jeho okraji. Kruh - základna milíře - míval průměr 6 až 8 metrů. Do pyramidy průměrně velkého milíře se vešlo až 40 kubických metrů dřeva. Obvykle se pálily dva až čtyři milíře současně. Jeden hořel, druhý se stavěl a třetí rozebíral. Často byla každá pyramida jinde a uhlíři se přesouvali mezi nimi a zároveň své dílo museli neustále hlídat.
Pálení milíře obvykle trvalo pět až šest dní. Zda je hromada vypálená se poznalo podle barvy kouře stoupajícího z milíře - bělavý kouř značil, že ve dřevě je ještě vlhkost, šedomodrý kouř prozradil, že je vypáleno. Poslední činností bylo naložení dřevěného uhlí na vozy s korbou spletenou s proutků a jeho odvoz na místo určení.
Všem přejeme krásnou dovolenou, báječné prázdniny a slunečné léto!


Dny CHLEBA

4. června 2014 v 21:14 | DAKO |  zajímavosti
DNY CHLEBA se konají 5. června v Pardubicích na výstavišti Ideon.
Chléb nás provází od počátků lidstva, kdy Homo Sapiens přešel od lovu a sběru k zemědělství. Byl stravou chudých i bohatých, byl posvátný a uctívaný.
foto:DAKO
Pekařské řemeslo vzkvétalo, již kolem 11. století se pekaři sdružovali do cechů, postupně se z nich stávali vážení občané. O to víc se muselo dohlížet na kvalitu jejich výrobků. Kdo pekl nepoctivě, ten dostával pokuty a nakonec mu byla na rok pozastavena živnost. Nejhorším trestem byla klec nebo koš. Nepoctivý pekař byl postaven na Karlově mostě do koše a musel tak stát čelem k procházejícím lidem. Někdy byl pro výstrahu spuštěn do vody.
CHLÉB. Voňavý, do křupava upečený, pšeničný, žitný nebo sójový, to nejdůležitější zůstává - chleba žije a tradiční pekařské řemeslo s ním.
Tradiční svátky chleba vyvrcholí dne 5. června národní soutěží "Chléb roku 2014".

První houby!

2. června 2014 v 17:12 | DAKO |  aktuality
První letošní houbařský úlovek z opravdu velmi krátké návštěvy lesa. Pravda nikterak velký a jak je vidět, bylo nás víc, kdo se nemohl dočkat, až porostou…ale potěšil!
2. června 2014
první
dvě "babky"
foto:DAKO
Přeji všem v letošní houbařské sezóně bohaté úlovky a příjemné procházky lesem.