Pomník Jaroslava Haška pod Lipnicí.

8. května 2014 v 9:14 | DAKO |  zajímavosti
Spisovatel Jaroslav Hašek (1883 až 1923) autor světoznámého díla Osudy dobrého vojáka Švejka a Lipnice nad Sázavou patří neoddělitelně k sobě.
Haška přivedl na Lipnici roku 1921 jeho přítel akademický malíř Jaroslav Panuška , který později žil a tvořil v blízkém Kochánově. Hašek si zakoupil v Lipnici domek, kde žil až do své smrti v roce 1923. Zde a v blízkém hostinci U České koruny, který je od léta 2002 znovu otevřen a jehož majitelem je spisovatelův vnuk pan Richard Hašek, napsal převážnou část svého nejslavnějšího díla Osudy dobrého vojáka Švejka. Odsud také podnikal se svým dalším přítelem, spisovatelem Zdeňkem Matějem Kudějem výlety do širokého okolí. Vedle satir a drobných humoresek byl Hašek známý také jako autor velkého množství publicistických prací otiskovaných před první světovou válkou zejména v časopisech Svět, Svět zvířat a v Českém slově. Jeho články udivují množstvím fakt a detailů, jež jsou zachyceny v neopakovatelné atmosféře své doby a staly se výbornou průpravou pro psaní románu o Švejkovi. Haškova publicistika předvádí jeho fantazii, bohémskou uvolněnost, odkrývá a znevažuje skryté stránky měšťanského života a celé tehdejší společnosti.

Portrét spisovatele Jaroslava Haška s názvem Hlava XXII byl odhalen nad křižovatkou silnic z Lipnice na Dolní Město a ze Světlé nad Sázavou na Humpolec.
Pomník s názvem Hlava XXII odkazuje na světoznámý protiválečný román Josepha Hellera Hlava XXII. Literární kritici prý Hellera po vydání románu upozornili na to, že se dostal blízko ke Švejkovi. V pokračování Hlavy XXII, románu Zavíráme, nechal Heller svého hrdinu se Švejkem debatovat.
Žulový portrét vytvořil sochař R. Dvořák. Osmnáctitunový pomník vysoký 2,65 metru je složený z osmi částí, přičemž segmenty levého oka a úhlopříčné části temene hlavy jsou sejmuté a leží opodál. Na hladkých vnitřních stěnách segmentů je vysekaný citát z Haškova nejslavnějšího díla Osudy dobrého vojáka Švejka v deseti jazycích.
foto:DAKO
Málokterý autor světové literatury vyjádřil tak hluboce a lidsky nesmyslnost války a lidského utrpení jako Jaroslav Hašek. Literární odkaz se obrací ke všem lidem dobré vůle a ke všem, kteří se rozhodli bojovat proti rozpoutání válečných konfliktů stejně živě a bezprostředně jako v době svého vzniku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama