Hašek – Lipnice – Muzeum

5. května 2014 v 21:52 | DAKO |  cestování
Toulání Vysočinou
Předpověď počasí na poslední dubnovou sobotu nebyla právě příznivá, ale opak byl pravdou. Výlet do Lipnice nad Sázavou po stopách Jaroslava Haška ač na Vysočině déšť ani mlha nezkazila.

Spisovatel Jaroslav Hašek (1883 až 1923) autor světoznámého díla Osudy dobrého vojáka Švejka a Lipnice nad Sázavou patří neoddělitelně k sobě.
V Lipnici prožil J. Hašek poslední léta svého života a zde je i na místním starém hřbitově pochován. Spisovatel Jaroslav Hašek zemřel ve svém domku 3. ledna 1923 a je pochován na místním starém hřbitově v blízkosti náměstí. V jeho domku je zřízen památník s expozicí vztahující se ke spisovatelovu životu a dílu. V hostinci U České koruny napsal tři ze čtyř dílů svého proslulého románu Osudy dobrého vojáka Švejka. Na lipnickém hřbitově je spisovatel pohřben a v obci je také Haškovo muzeum.
V jeho domku je zřízen památník s expozicí vztahující se ke spisovatelovu životu a dílu. Expozice věnovaná českému spisovateli, publicistovi a novináři je zapůjčená ze sbírek Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod a je umístěna v domku v podhradí, v němž prožil Jaroslav Hašek poslední léta svého života a napsal své nejslavnější dílo. K vidění jsou novinové výstřižky, knihy a autorovy osobní věci. Dokumentuje satirikův život a jeho mezinárodní význam.

Haškův humor učí vidět svět bez frází, bez iluzí a falešných ideálů. Málokterý autor světové literatury vyjádřil tak hluboce a lidsky nesmyslnost války a lidského utrpení jako J. Hašek. Literární odkaz se obrací ke všem lidem dobré vůle a ke všem, kteří se rozhodli bojovat proti rozpoutání válečných konfliktů stejně živě a bezprostředně jako v době svého vzniku.fota:DAKO
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama