Květen 2014

O romantice

29. května 2014 v 14:20 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Voňavá romantika aneb romantické drobnosti
Máj a vůně k sobě neodmyslitelně patří. Květiny jako by mezi sebou soutěžily, která více a déle voní a měkký pažit láká k posezení. Ovšem v těsném závěsu následuje romantické prostředí a snění.

Romantika. To vznešené, patetické slovo jako by označovalo něco, co ani nepatří do všedního života, co je vyhrazeno jen pro svátky a slavnostní chvíle. Ale za "romantické" už dávno nepovažujeme jenom moře za bouře a tragické lásky z románů. Romantické mohou být i úplné drobnosti, a ty jsou, na rozdíl od osudu a běsnících živlů, zcela v naší moci.
Máme vůbec doma něco romantického? Nějakou květinu, sošku, obrázek, vázičku? Starožitnost, krajku, mosazný svícen? Vždyť v životě člověka, jsou období, kdy podléhá různým vlivům a má různé názory na to, co je krásné a romantické.

Jestliže jste právě v období krajek, dejte si je do ložnice. Najděte na půdě staré háčkované dečky po babičce nebo se po nich poptejte v bazaru. Nebo ještě lépe, začněte háčkovat.
Různé dřevěné krabičky a šperkovnice vykládané kamínky či mušlemi se také mohou hodit, ale jen pokud se ve vašem městě moc nepráší. Až taková romantika Vás neoslovuje, ba co víc vyvádí z míry?

Nevadí. Nahraďte je svíčkami, jsou elegantní, i když zrovna nehoří. A všude, kde to jde, mohou být květiny. Co třeba drhaný závěs visící od stropu a v něm keramická miska s nějakou popínavou pokojovou rostlinou? Závěsy ač s květinami Vám překáží?

Vytvořte si romantické zákoutí. Kde? V koupelně. Zkuste a výsledek, Vás překvapí. Tam kde není okno, mohou být slaměnky, suché větvičky, makovice, doutníky či obilí.

Ke květinám samozřejmě patří vůně. Sušené voňavé lístečky v miniaturním košíčku nebo skleněné misce patří do ložnice i na toaletu. Když se zapráší, vyhodíme je, a pokud si je přes léto samy nasbíráme, nic to nestojí.
Mít své okolí plné romantických drobností vůbec nemusí být těžké a přinesou nám hodně radosti!
foto:DAKO
Žádné romantické drobnosti však nemohou nahradit toulání v májovém deštíku, rozkvetlými loukami, voňavým lesem či kvetoucích alejích v tichu ranních červánků nebo při slunce západu na pláži u moře či na břehu potůčků. Na věku nezáleží. Náruč přírody je otevřena pro všechny zamilované!

Párky v bramborovém kabátku

23. května 2014 v 17:35 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
V nové rubrice Čítárničky - "Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.

Párky a my!
fota: DAKO
Jaro se pomalu, ale jistě přibližuje k létu, dny se prodlužují, slunce láká do přírody a nám se nechce trávit večery u sporáku zdlouhavou přípravou večeře? Vyzkoušejte párky nikoliv ohřívané nýbrž v kabátku pečené.

PÁRKY v BRAMBOROVÉM KABÁTKU
Ingredience:
Jemné párky
200 g brambor
200g hl. mouky
100 g tuku na pečení
1 vejce
1 lžička prášku do pečiva,
žloutek na potření,
drcený kmín na posypání
sůl, mouku na vál

Postup:
Uvařené a vychladlé brambory nastrouháme, přidáme mouku, prášek do pečiva, vejce a tuk. Vypracujeme těsto, které rozválíme na plát a krájíme na proužky široké asi 2 až 3 cm. Do každého proužku těsta zabalíme nožičku párku, potřeme žloutkem a posypeme drceným kmínem. Pokládáme na plech vyložený pečícím papírem a ve vyhřáté troubě pečeme do růžova.
Pro ještě rychlejší variantu použijeme těsto listové.
Podáváme teplé i studené, s hořčicí i kečupem a je to mňamka.

Zbude-li vám těsto, jak bramborové tak listové, připravte si výborné tyčinky k vínu. Vyválejte plát a rozkrájejte na proužky. Na plechu potřete žloutkem a posypte dle chuti kmínem, mákem…
Dobrou chuť!


Vánoční dárek potřetí...

19. května 2014 v 15:39 | DAKO |  aktuality
...narodil se v říjnu 2013 a jmenuje se
a je mu 7 měsíců a
ještě stále roste!
foto:DAKO

Když mi bylo "pět" (Téma týdne)

17. května 2014 v 11:01 | DAKO |  aktuality
Když mi bylo pět nebo spíše o něco více.
Ach jo!
Hokejové Mistrovství probíhá
a já nic nestíhám,
psát články ani komentáře,
raději se nedívám do diáře,
jen tabulky a rozpisy sleduji
na mistrovství světa v hokeji.
Jako za mlada!
Ach jo.
Mistrovství světa v ledním hokeji 2014
Hodně štěstí v turnaji!

Filmový Festival Zlín - Kinematovlak

15. května 2014 v 20:22 | DAKO |  ...z jiného "soudku"!
54. Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně.
Nejstarší a v současnosti také největší filmovou přehlídkou svého druhu na světě je
30. 5. - 5. 6. 2014.
Významná mezinárodní událost s vynikajícím renomé a respektem. Festivalové projekce se uskutečňují nejen ve Zlíně, ale také v řadě dalších měst České republiky. Každoročně festival uvádí okolo 300 snímků z více než 50 zemí světa. Od roku 2010 přesahuje návštěvnost festivalu 95.000 dětí i dospělých.
Festival provází různé doprovodné programy, mezi které patří
KINEMATOVLAK.
Už od roku 2004 projíždí nádražími po celé České republice nápadně zbarvený a nepřehlédnutelný Kinematovlak Českých drah, který láká na blížící se festival ve Zlíně. Speciální vlak s projekcí filmů pro děti a železniční výstavou zastavil za tři týdny na celkem 14 českých nádražích.
15. 5. z Mladé Boleslavi a do cílové stanice Zlín dorazí 3.6.
V Hradci Králové zastaví 26. 5. 2014.
Zajímavý tip na výlet k příležitosti Mezinárodního dne dětí.

Svátek matek

11. května 2014 v 21:51 | DAKO |  aktuality
S poděkováním VŠEM MAMINKÁM
foto:DAKO

Pomník Jaroslava Haška pod Lipnicí.

8. května 2014 v 9:14 | DAKO |  zajímavosti
Spisovatel Jaroslav Hašek (1883 až 1923) autor světoznámého díla Osudy dobrého vojáka Švejka a Lipnice nad Sázavou patří neoddělitelně k sobě.
Haška přivedl na Lipnici roku 1921 jeho přítel akademický malíř Jaroslav Panuška , který později žil a tvořil v blízkém Kochánově. Hašek si zakoupil v Lipnici domek, kde žil až do své smrti v roce 1923. Zde a v blízkém hostinci U České koruny, který je od léta 2002 znovu otevřen a jehož majitelem je spisovatelův vnuk pan Richard Hašek, napsal převážnou část svého nejslavnějšího díla Osudy dobrého vojáka Švejka. Odsud také podnikal se svým dalším přítelem, spisovatelem Zdeňkem Matějem Kudějem výlety do širokého okolí. Vedle satir a drobných humoresek byl Hašek známý také jako autor velkého množství publicistických prací otiskovaných před první světovou válkou zejména v časopisech Svět, Svět zvířat a v Českém slově. Jeho články udivují množstvím fakt a detailů, jež jsou zachyceny v neopakovatelné atmosféře své doby a staly se výbornou průpravou pro psaní románu o Švejkovi. Haškova publicistika předvádí jeho fantazii, bohémskou uvolněnost, odkrývá a znevažuje skryté stránky měšťanského života a celé tehdejší společnosti.

Portrét spisovatele Jaroslava Haška s názvem Hlava XXII byl odhalen nad křižovatkou silnic z Lipnice na Dolní Město a ze Světlé nad Sázavou na Humpolec.
Pomník s názvem Hlava XXII odkazuje na světoznámý protiválečný román Josepha Hellera Hlava XXII. Literární kritici prý Hellera po vydání románu upozornili na to, že se dostal blízko ke Švejkovi. V pokračování Hlavy XXII, románu Zavíráme, nechal Heller svého hrdinu se Švejkem debatovat.
Žulový portrét vytvořil sochař R. Dvořák. Osmnáctitunový pomník vysoký 2,65 metru je složený z osmi částí, přičemž segmenty levého oka a úhlopříčné části temene hlavy jsou sejmuté a leží opodál. Na hladkých vnitřních stěnách segmentů je vysekaný citát z Haškova nejslavnějšího díla Osudy dobrého vojáka Švejka v deseti jazycích.
foto:DAKO
Málokterý autor světové literatury vyjádřil tak hluboce a lidsky nesmyslnost války a lidského utrpení jako Jaroslav Hašek. Literární odkaz se obrací ke všem lidem dobré vůle a ke všem, kteří se rozhodli bojovat proti rozpoutání válečných konfliktů stejně živě a bezprostředně jako v době svého vzniku.

Hašek – Lipnice – Muzeum

5. května 2014 v 21:52 | DAKO |  cestování
Toulání Vysočinou
Předpověď počasí na poslední dubnovou sobotu nebyla právě příznivá, ale opak byl pravdou. Výlet do Lipnice nad Sázavou po stopách Jaroslava Haška ač na Vysočině déšť ani mlha nezkazila.

Spisovatel Jaroslav Hašek (1883 až 1923) autor světoznámého díla Osudy dobrého vojáka Švejka a Lipnice nad Sázavou patří neoddělitelně k sobě.
V Lipnici prožil J. Hašek poslední léta svého života a zde je i na místním starém hřbitově pochován. Spisovatel Jaroslav Hašek zemřel ve svém domku 3. ledna 1923 a je pochován na místním starém hřbitově v blízkosti náměstí. V jeho domku je zřízen památník s expozicí vztahující se ke spisovatelovu životu a dílu. V hostinci U České koruny napsal tři ze čtyř dílů svého proslulého románu Osudy dobrého vojáka Švejka. Na lipnickém hřbitově je spisovatel pohřben a v obci je také Haškovo muzeum.
V jeho domku je zřízen památník s expozicí vztahující se ke spisovatelovu životu a dílu. Expozice věnovaná českému spisovateli, publicistovi a novináři je zapůjčená ze sbírek Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod a je umístěna v domku v podhradí, v němž prožil Jaroslav Hašek poslední léta svého života a napsal své nejslavnější dílo. K vidění jsou novinové výstřižky, knihy a autorovy osobní věci. Dokumentuje satirikův život a jeho mezinárodní význam.

Haškův humor učí vidět svět bez frází, bez iluzí a falešných ideálů. Málokterý autor světové literatury vyjádřil tak hluboce a lidsky nesmyslnost války a lidského utrpení jako J. Hašek. Literární odkaz se obrací ke všem lidem dobré vůle a ke všem, kteří se rozhodli bojovat proti rozpoutání válečných konfliktů stejně živě a bezprostředně jako v době svého vzniku.