Březen 2014

V divadle času (Téma týdne)

30. března 2014 v 14:14 | DAKO |  Toulavé myšlenky
TOULAVÉ MYŠLENKY...myšlenky...myšlenky.......
"Myšlenky jsou svobodné." M.T. Cicero.
Největší jeviště - největší hlediště

Hra o čtyřech dějstvích, hra, které se zúčastníme všichni ať už pasivně jako diváci či aktivně jako herci. Hra v režii přírody opakující se rok co rok, a přesto nás nikdy nezklame ani neomrzí a uchvacuje nás svojí krásou. Hra, kdy ticho v hledišti ruší jen koncert ptáčků zpěváčků a zurčení potůčků. Známe ji nazpaměť, a přece s nedočkavostí usedáme s každým novým rokem do hlediště v očekávání, čím nás potěší a okouzlí.

Jaro - někdy se opozdí a nám připadá, že zimní klouzání na cestách a ostré severní větry nikdy neskončí. O bublání vzniklých potůčků z tajícího sněhu na okrajích chodníků si můžeme nechat zdát a zimní kabáty snad nikdy neodložíme.

Jaro - naopak někdy si přivstane a překvapí nás barevnými květy a zelenými trávníky s ostrůvky bílých sedmikrásek. Nad vodou poletují nedočkaví racci a stromy se odívají do průsvitných zelenkavých závojů, až oči přecházejí. Nedá se odradit, i když do astronomického jara je daleko a ujímá se vlády.

Léto - a jeho nálady, horké slunce a brouzdání v dešti.
Horké...slunce pálí, vzduch se tetelí, pole voní, oči se klíží.
Deštivé...vrtkavé sluníčko se ukryje za temné mraky, krajina ztěžkne deštěm.
Rozevláté...vánek čechrá vlasy, láká k procházce po pláži.
Bouřlivé...obzor černá, hrom bije, blesky křižují nebe, řeky hučí.
Romantické...letní móda, letní lásky, večerní táboráky, letní poezie.
Květinové...sluneční paprsky rozvírají květy a my otvíráme srdce.

Léto - budiž pochváleno souzníme s přírodou.

Podzim - hýří barvami pozdního léta, dny se krátí, žně končí a začíná foukat ze strnišť. Čápi odlétají do teplých krajin a školákům pomaloučku končí prázdniny a připravují se na nový školní rok. Slunce koncem srpna ještě pálí, na rozdíl od září kdy příjemně hřeje. Na stromech dozrává ovoce a víno na vinohradech.

Podzim - doba zrání kdy země ještě vydává poslední plody, ale už maluje listy stromů do nádherných barev a příroda se pomalu chystá na zimní spánek. Není jen předzvěstí zimy, ale i krásným obdobím "babího léta". Přes den je ještě teplo, lidem je příjemně, neboť do podzimních plískanic a kalných rán je ještě daleko. Letní poutě nenápadně nahrazují posvícení, vinobraní či "svatováclavské slavnosti". Obdobím, kdy si lidé od pradávna chystali zásoby. Čím více zásob přibývalo a tím víc se zimní čas přibližoval.

Zima - drží žezlo vlády pevně v rukách, i když se někdy zdá, že venku kraluje spíše duben se svým aprílovým počasím, než leden, ale opak je pravdou. Bez ohledu na to zda mrzne a sněží či je obleva a prší, dny jsou ještě krátké, noci dlouhé a světla pomálu.

Zima - tma, mráz nebo naopak rozbředlý sníh a těžké šedivé nebe. Stereotyp, zmatek a shon, který přináší prosinec. Chaotické pobíhání, tlačenice a přeplněné obchody. Ale také vůně Vánoc. Vůně jehličí, vanilky a hřebíčku. Světla, která se odráží na vodní hladině řeky a koledy, které se rozléhají chrámovou lodí. Rozzářené dětské oči sledující nazdobený stromeček, na jehož špici svítí betlémská hvězda a jejich upřímná radost z dárků. Vánoční hudba a novoroční předsevzetí.

Rok se s rokem sešel, hra končí i začíná, příroda po zimním spánku rozkvétá. Kéž také my všichni rozkveteme se stromy a zahradami.
Slovo je oděvem myšlenky". Démokritos z Abdér.

foto:DAKO

Bramborák z tvrdého chleba

29. března 2014 v 18:11 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
foto:DAKO
V nové rubrice Čítárničky -"Mňamka" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Chléb a my.
foto:DAKO
BRAMBORÁK Z TVRDÉHO CHLEBA
Ač se snažíme nakupovat s rozmyslem, přece jen se někdy stane, že chléb nestačíme spotřebovat včas a ztvrdne. Řešení je jednoduché. Zkuste bramborák bez brambor.

Ingredience:
40 dkg tvrdého chleba
3 dcl vývaru (lze nahradit rozpuštěním 1/2 kostky masoxu)
5 dkg opražené slaniny
1 cibule nadrobno nakrájená
6-8 stroužků rozetřeného česneku
1 šálek polohrubé mouky
2 celá vejce
pepř, sůl, majoránka
tuk na smažení

Postup :
Chléb namočený do vývaru necháme pořádně nasáknout, přebytečnou tekutinu slijeme, přidáme ostatní ingredience a spojíme v těsto jako na bramborák. Smažíme na tuku.
Rychlovka, kterou lze použít, jako přílohu k omáčkám či pečenému masu nebo se špenátem či s volským okem.
A je to mňamka.
DOBROU CHUŤ.Hrabalovo Kersko 2014!

25. března 2014 v 8:31 | DAKO |  zajímavosti
U příležitosti oslav 100. výročí Bohumila Hrabala
Městská knihovna Nymburk
organizuje tradiční setkání příznivců díla Bohumila Hrabala
ve dnech 17. 05. 2014 - 18. 05. 2014.
Lesní slavnost věnovaná Bohumilu Hrabalovi - kulturní program (hudba, divadlo, vyprávění), procházka Kerskem a Nymburkem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Hrabalovo Kersko začíná dopoledním pochodem Po místech, která měl Bohumil Hrabal rád - start je v 10 hodin u Svatojosefského pramene. Ve stejnou dobu startuje v Nymburce cyklojízda po Hrabalově cyklostezce do Kerska. Ve 13 hodin následuje odpolední program na zahradě Lesního ateliéru Kuba. Na programu jsou divadelní představení na motivy některé spisovatelovy povídky či čtení z Hrabalova díla. Podrobné informace.


Relax v knihovně

23. března 2014 v 14:14 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Březen - měsíc čtenářů?
Ano, avšak i měsíc knihovníků! Jedna za druhou probíhají akce připravené knihovnami pro návštěvníky, knihovnice nelitují času ani námahy při jejich zajišťování, ale přece jen, odpočívat je potřeba, mají-li splnit úkoly na ně kladené.

Knihovnice MUB v roce 2014 připravily seriál RELAXACE NEJEN S KNIHOU
První letošní relaxační odpoledne zahajujeme v sobotu 22. března v roudnické knihovně. Po krátkém občerstvení, které připravila paní knihovnice I. Novotná si nás přebraly masérka s kosmetičkou a relaxační kolečko mohlo začít. Výběr procedur byl široký.
Parafinový zábal rukou
zlepšuje kloubní pohyblivost, zmírňuje kloubní bolesti
a intenzivně regeneruje namáhanou pokožku rukou
Japonská manikúra neboli p-shine určená pro zpevnění slabých nehtů,
zlepšuje jejich pružnost a snižuje lámavost
metoda, která splňuje nejen estetické nároky,
ale zabraňuje i vysušování nehtů,
foto:DAKO
a vzhledem k tomu, že ruce jsou pro knihovnice důležitý "pracovní nástroj"
zaslouží si veškerou péči
Dále masáž zad a šíje či kosmetika. Kombinacl ošetření si zvolil každý dle svého přání.
Báječné odpoledne, plné pohody a klidu uplynulo opravdu velmi rychle. Rozcházíme se spokojené a odpočinuté a těšíme se na další relaxační setkání. Odpočinková odpoledne budou postupně organizovat jednotlivé knihovny. Postupy ošetření najdete v galerii.
Děkujeme paní knihovnici za výborné občerstvení a paní masérce a kosmetičce za čas a péči, kterou nám věnovaly.

Hudební pozvánka

22. března 2014 v 8:36 | DAKO |  akce

vás srdečně zve

První beseda aneb Pohádky v knihovně

18. března 2014 v 18:18 | DAKO |  aktuality
Březen - měsíc čtenářů,
pokročilých či začátečníků, rychle či pomalu čtoucích, velkých či malých, ale i budoucích. Čtenářů nejmenších, kteří se teprve číst začínají učit nebo se s knihami zatím seznamují prohlížením a především pozorným nasloucháním předčítaných pohádkových příběhů doma či ve školách.
Myslíte si, že pohádkové babičky existují jen v pohádkách? Adélka takovou babičku měla: babičku, která jí každý večer vyprávěla pohádky právě o tom, co spolu prožívaly a o místech, která navštívily. Lesy a louky se v nich hemží přírodními bytostmi, které znovu učí lidi to, na co už téměř zapomněli. Učí je, jak se chovat k přírodě, k věcem i k sobě navzájem. Možná, kdybychom měli všichni v dětství takovou pohádkovou babičku, že by svět dnes vypadal úplně jinak.

V úterý 18. března se konala v roudnické knihovně pro děti mateřské školy první beseda o knize pohádek pro nejmenší z pera knihovnice Dany Kolářové - Pohádky pro Adélku.
Vyprávění začíná tím, jak malá holčička Adélka přijela k babičce na zotavenou. Aby se jí nestýskalo po mamince, začala jí vyprávět pohádky. Pohádkové vyprávění je určeno nejen dětem, ale i dospělým, kteří mají rádi pohádky, které podporují dětskou fantazii, představivost, slovní zásobu a schopnost soustředění.
Děti nejen sledovaly předčítaný příběh, ale odpovídaly na položené otázky.
Po pohádce o knižním Skřítku Librískovi si děti s paní ředitelkou J. Bitvarovou a paní knihovnicí I. Novotnou vyrobily do knihy krásné záložky.
Přejeme čtenářům krásná setkávání s knihami a těm nejmenším kouzelné pohádkové příběhy.


KŘEST KNIHY - obecní knihovna - 100 VÝROČÍ

14. března 2014 v 20:14 | DAKO |  aktuality
Slavnostní setkání!
Slavnostní křest pohádkové knížky autorky Dany Kolářové a ilustrátora Ing. arch. Miloslava Heřmánka
"Pohádky po Adélku"
se konal v úterý 11. března 2014 současně s oslavou 100 výročí knihovny.

V knihovně se sešlo přes 30 lidí, kteří přišli popřát
KNIHOVNĚ šťastné vykročení do dalších let a KNÍŽCE šťastnou cestu ke čtenářům.

Za Královéhradecko přijela vedoucí pobočky Médium KmHK a dětského oddělení, Dagmar Grňová, která se zároveň ujala role kmotry.
Vedoucí střediskové knihovny v Hradci králové Ilona Halbrštatová a metodička Mgr. Stanislava Čejková.
Za mikroregion Urbanická brázda starostka obce Roudnice Jana Rejlová a knihovnice Ivana Novotná, spolukmotra pohádkové knihy.
Uvítali jsme i knihovníky z okolních regionů Černilov a Chlumecko.

K milým hostům patřili členové souboru Saxtet, ZUŠ Střezina v HK se svým hudebním vystoupením.
Na křtu nechyběla Mgr. Alena Vítková, která se podílela na jazykových úpravách knížky.
V neposlední řadě se v knihovně sešli čtenáři od nejmenších po nejstarší.

Program zahájil hudební soubor Saxtet a po uvítání hostů a stručném přehledu o historii a činnosti knihovny se ujal slova starosta obce Vladimír Gabriel. Poděkoval za působení v knihovně a předal kytice knihovnicím Květoslavě Juríčkové, Jindřišce Špalkové a Danuši Kolářové. Popřál knihovně do dalších let krásné nové knihy a mnoho spokojených čtenářů.

Knížku společně pokřtily Danuše Kolářová, které ji držela, když ji paní Dagmar Grňová a Ivana Novotná zasypávaly barevnými květy, které pro ně v přírodě nasbíraly víly a pohádkové bytosti.

Samotný křest moderovala Dagmar Grňová, knihovnice dětského oddělení knihovny v Hradci Králové. Kladně ohodnotila pohádkovou knížku, vyzdvihla význam čtení a vyprávění pohádek dětem, pro jejich další citový vývoj dětském světě, kde by neměly chybět pohádky, zcela prosté a srozumitelné aby si v paměti uchovaly lásku k přírodě, knihám a svému rodnému kraji a obci, v které žijí.

…Myslíte si, že pohádkové babičky existují jen v pohádkách? Adélka takovou babičku měla: babičku, která jí každý večer vyprávěla pohádky právě o tom, co spolu prožívaly a o místech, která navštívily. Lesy a louky se v nich hemží přírodními bytostmi, které znovu učí lidi to, na co už téměř zapomněli. Učí je, jak se chovat k přírodě, k věcem i k sobě navzájem. Možná, kdybychom měli všichni v dětství takovou pohádkovou babičku, že by svět dnes vypadal úplně jinak…

Na závěr přečetla jednu z pohádek představované knížky ovšem až po úvodní znělce Věčerníčku.

Pak už následovaly gratulace, fotografování a podepisování knih a pamětní listiny.
Program pokračoval dalším hudebním vystoupením Saxtetu v zasedací síni, kde bylo pro hosty připraveno drobné občerstvení.
Příjemné odpolední setkání se v družném hovoru protáhlo do večerních hodin a hosté se loučili s příjemným pocitem hezky stráveného odpoledne v přátelské a pohádkové atmosféře. Více najdete v galerii.

Poděkování patří všem, kteří přišli. Určitě nelitovali. A především obecnímu zastupitelstvu za vstřícnost a podporu a čtenářům za zájem o psané slovo. Vykročme do dalších let knihovny a přáním, aby i její budoucí činnost byla bohatá a pro čtenáře zajímavá a také, aby pohádky zůstaly součástí našeho života.

Vždyť řečeno slovy básníka Jana Skácela:
Pohádka je, co dávno kdysi bývalo a dnes ze sna visí jak motouzek a zbytek pout, jež lze a nelze rozetnout.
A třeba i čas jinak káže ten, kdo je moudrý, nerozváže provázek, jenž nás s dětstvím spíná a stará pouta neroztíná.

Předjarní pozdrav

9. března 2014 v 14:14 | DAKO |  ankety
Jen tak pro radost předjarní pozdrav přírody
foto:DAKO

Pozvánka na KŘEST KNIHY

7. března 2014 v 20:14 | DAKO |  akce
Slavnostní křest pohádkové knížky
11. 3. 2014

Fantazie aneb únorový sen (Téma týdne)

2. března 2014 v 19:34 | DAKO |  Toulavé myšlenky
TOULAVÉ MYŠLENKY...myšlenky...myšlenky.......
"Myšlenky jsou svobodné." M.T. Cicero.

Sbírám a raduji se,
sbírám a v úsměvech se ztrácím,
sbírám potají a skrytě
úsměv a za ním další

Sbírám, únavy nedbajíce,
pohlcena vlastním spěchem
za krásou touhy odleskem
neutíkám, i když zakopávám

Sbírám, z prachu vstávajíce
hledám v sobě odvahu,
zvednout košík a vrátit úsměv
- sobě, lesu, houbařům!
Slovo je oděvem myšlenky". Démokritos z Abdér.

foto:DAKO

Dětský časopis

1. března 2014 v 22:38 | DAKO |  zajímavosti
ŽURNÁLEK z PODJEŠTĚDÍ
Občasník dětí z Jablonného
Městská knihovna Jablonné v Podještědí
vydává od 28. února 2014 nově vzniklý dětský časopis
První číslo si můžete přečíst od 1. března