Únor 2014

Jarní prázdniny aneb školní výlety

27. února 2014 v 8:29 | DAKO |  Toulavé myšlenky
TOULAVÉ MYŠLENKY...myšlenky...myšlenky.......
"Myšlenky jsou svobodné." M.T. Cicero.
Nejen školní prázdniny nás provází po celou školní docházku, ale i školní výlety. S jarními prázdninami, které jsou za dveřmi, se mi vybavuje mnoho zajímavých příběhů a vzpomínek na zážitky ze školních výletů. Na výlety pořádané na konci školního roku jsme se moc těšili stejně jako na jakékoliv prázdniny. Byly vítaným zpestřením výuky a možností odjet mimo město do přírody. V nižších třídách základní školy autobusem více za památkami, s přibývajícím věkem na turistické pochody. Vzpomenu krátce na jeden turistický pobyt se školou, který mi natrvalo utkvěl v paměti!

Na samém konci června jsem jela se svou třídou 9. A na dvoudenní školní výlet na Sázavu. Spalo se ve stanech na louce poblíž chaty i v chatě samé. To víte, školní výlet, navíc vlastně rozlučkový a třicet nevycválaných huberťáků a puberťaček. Počasí nám přálo, po horkých dnech následovaly teplé noci a nebylo tedy divu, protože řeka byla opravdu blízko, že platil striktní zákaz vstupu do řeky a koupání, nejen pro neplavce, bez dozoru. No, jak byl asi dodržován, si dovedete představit.

Většina dětí plavat uměla, ale přece jen tři smutné "duše" postávali na břehu či se brouzdali na mělčině. Mezi nimi i moje nejlepší kamarádka. Navrhla jsem, že jestli chce, že ji plavat naučím. S vodou si rozumím od útlého věku a plavání mi nečinilo problém. Po chvilce váhání učení začalo a v té chvíli bylo rozhodnuto. Netrvalo dlouho a druzí dva spolužáci se chtěli naučit plavat také. Řeku jsem během těch dvou dnů téměř neopouštěla, mimo nutné přestávky na jídlo, spaní apod., na rozdíl od dozoru, který se vystřídat mohl, ale podařilo se. Do odjezdu domů se všichni tři spolužáci nejen naučili splývat, ale i plavat "prsa" a tudíž nepadat ke dnu jako cihla.

A tak i když jsme si tenkrát jiných radovánek moc neužili, byl to náš nejhezčí školní výlet. Také rádi vzpomínáte na školní léta se všemi radostmi i starostmi?
foto:DAKO
Studentům přeji báječné prázdniny a absolventům příjemné vzpomínání.
Slovo je oděvem myšlenky". Démokritos z Abdér.

Literární soutěž

24. února 2014 v 14:14 | DAKO |  akce
Městská knihovna Hodonín
v rámci celoročního projektu "Putování za bohy Slovanů a starých Řeků" si připomíná 90. výročí narození spisovatele Eduarda Petišky a vyhlašuje
LITERÁRNÍ SOUTĚŽ
"Petiškův hrdina v moderním světě" a výtvarnou soutěží "Báje obrazem"/komiksem.
Máte-li chuť se zapojit, více informací naleznete na webu knihovny
Hodně dobrých nápadů.

KNIHA POHÁDEK PRO MALÉ I VELKÉ

22. února 2014 v 20:14 | DAKO |  aktuality
Pohádky pro nejmenší vyšly v lednu 2014 u příležitosti oslav 100 let od vzniku knihovny v Dobřenicích.

Kniha pohádek:
Snaží se zábavnou formou ukázat především dětem, jak je důležité mít vztah k přírodě. Každá pohádka je spojena s jedním ročním obdobím a seznamuje s přírodou i knižním prostředím. Obsahuje přímou řeč, kterou mohou ti, kteří dětem čtou nahlas využít k otázkám i odpovědím. Autorkou je knihovnice D. Kolářová.

Ilustrace:
Ing. arch. Miloslav Heřmánek
foto:DAKO
Objednat si ji můžete na této adrese.
O knize napsali:
  • Dagmar Grňová - knihovnice dětského oddělení a vedoucí pobočky KmHK
Myslíte si, že pohádkové babičky existují jen v pohádkách? Adélka takovou babičku měla: babičku, která jí každý večer vyprávěla pohádky právě o tom, co spolu prožívaly a o místech, která navštívily. Lesy a louky se v nich hemží přírodními bytostmi, které znovu učí lidi to, na co už téměř zapomněli. Učí je, jak se chovat k přírodě, k věcem i k sobě navzájem. Možná, kdybychom měli všichni v dětství takovou pohádkovou babičku, že by svět dnes vypadal úplně jinak


SOUTĚŽ - LITERÁRNÍ VYSOČINA 2014

21. února 2014 v 8:53 | DAKO |  akce
SOUTĚŽ FESTIVALU LITERÁRNÍ VYSOČINA
Vyhlašuje se další ročník festivalu literární soutěže v kategoriích próza a poezie. Soutěž není omezena věkem účastníků.
Práce se přijímají pouhý jeden měsíc: od 1. března do 31. března 2014.
Výsledky budou vyhlášeny na festivalu Literární Vysočina 2014.

Texty musí splňovat následující podmínky:
Kategorie poezie - maximálně 3 strany textu,
Kategorie prózy - maximálně 3 strany textu

Texty zasílejte mailem na adresu: literarnisoutez@centrum.cz.
Nezapomeňte uvést také adresu, rok narození a telefon.

Výsledky budou vyhlášeny na festivalu Literární Vysočina 2014.
Odesláním textu do soutěže dáváte souhlas s jeho použitím při propagaci festivalu Literární Vysočina. Podrobnosti najdete průběžně na www.zorasimunkova.cz a www.literarnivysocina.com.


Zdravý životní styl aneb knihovnice MUB

18. února 2014 v 20:23 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Motto:
Knihovnice, "šedé myšky"?!
To už dávno neplatí!
Máme rády nejen čtení
ale také tvoření.
Háčkujeme na kraslice,
malujeme pod sklo,
a nejen sobě pro potěchu
ozdobíme keramiku
a zdraví ohlídáme!
KNIHOVNICE A ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL
Nový celoroční seriál

Potěší vás návštěva knihovny, kde vás přivítá příjemná, usměvavá a vlídná knihovnice?
Abychom splnily vaše očekávání je potřeba načerpat s novým rokem nové síly a během roku je průběžně obnovovat.
A proto
Knihovnice MUB v roce 2014
připravily seriál
RELAXACE NEJEN S KNIHOU

Odpočinková odpoledne budou postupně organizovat jednotlivé knihovny.
foto:DAKO
První letošní relaxační odpoledne zahajujeme v březnu v roudnické knihovně.
Přejme si vzájemně příjemné zážitky.

Stáří aneb... (Téma týdne)

15. února 2014 v 20:14 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Když se čas naplnil…
Práce v knihovně byla nejen práce, byla celoživotní koníček. Že mě práce bavila, a baví stále (i když v současnosti už jen v místní knihovně) o tom není pochyb, o veselé zážitky nouze nebyla, ostatně o některých jsem již psala. Ale dnes chci vzpomenout na pracovní den poslední. Všechno jednou končí…

Poslední pracování!
Poslední pracovní den. Začal vlastně už začátkem prosince zakoupením posledního měsíčního úschovného lístku na kolo. Kolo, důležitá každodenní součást dojíždění do zaměstnání. Každé ráno 3 kilometry na nádraží a večer zpátky za každého počasí v zimě na jaře, v létě na podzim, v dešti, ve sněhu, při náledí, prostě dopravní prostředek, bez kterého by ranní i zpáteční cesta pěšky byla ještě o ¾ hodiny delší. Ovšem i když je dlužno říci, že podzim a zima toho roku byla k dojíždějícím abnormálně přívětivá, přesto mě poslední odhrabování sněhu okolo knihovny neminulo.
A postupně všechny činnosti související s prací v knihovně. Čas neúprosně ukrajoval den za dnem, až najednou byl konec měsíce. Poslední natočení budíka, poslední vstávání, poslední cesta na kole, vlakem a pěšky do knihovny. Hlavou se mi honily myšlenky ani ne tak o tom, že jedu naposledy, ale o tom zda stihnu udělat všechny potřebné práce, neboť mu předcházel den půjčovní, který opravdu nebyl abnormálně klidný. Poslední pracovní den v knihovně uběhl až nečekaně rychle. A kdy skončil? V pátek 30. prosince.

Poslední půjčování!
Můj poslední půjčovní den v knihovně připadl na čtvrtek mezi vánočními a novoročními svátky. Jaký byl? Jak pro koho. Pro knihovnici hektický se smutným podtónem, pro čtenáře normální půjčovní den. Počasí příliš nepřálo, přesto přišlo 71 návštěvníků, kteří si vypůjčili 302 knih. Den ubíhal rychle a tak byl jen čas popřát si navzájem všechno nejlepší do nového roku a hezké knihy. Poslední knihy jsou vráceny i půjčeny, poslední čtenář odchází…
Končil den, který měl zvláštní atmosféru, provázel ho smutek, ale i radost protože čtenáři byli, jsou i budou a zájem o knihy mít nepřestanou.
Poslední pohled na knihy srovnané v regálech, poslední otočení klíčem…a…zbývají...jen vzpomínky!
foto:DAKO
Přeji všem krásná setkávání s knihou.

Den darování knih!

14. února 2014 v 14:14 | DAKO |  aktuality
14. 2. 2014 je mezinárodním dnem pro darování knih. Připojte se, darujte knihu nějakému dítěti, nebo ji darujte do čekárny, nebo třeba na charitu…


Hrabal - čtenáři - knihovny - březen!

11. února 2014 v 19:26 | DAKO |  akce
Březen - měsíc čtenářů 2014
Motto: 2014 - Hrabalovský rok v knihovnách !

BŘEZEN - měsíc čtenářů 2014
V roce 2014 budeme v knihovnách oceňovat naše čtenářské rodiny, kde hlavním kritériem bude počet přečtených knih v roce 2014.
V centru našeho zájmu je letos opět čtenář a čtení ve všech jeho formách.

Vernisáž Magie barev

9. února 2014 v 11:49 | DAKO |  akce
V úterý 4. února proběhla v knihovně Médium, pobočka Moravské Předměstí KMHK, vernisáž, která otevřela výstavu obrazů Magie barev z atelieru Petrlenka. V úvodu promluvil autor obrazů Petr Černohlávek o působení barev na naše vnímání a poté následoval hudební programem v podání houslisty Petra Čelakovského. Obrazy jsou nádherné a výstava, která bude přístupná v půjčovní době knihovny a potrvá do 28. 2. 2014, stojí za vidění.
Malá ukázka
foto:DAKO
a velká ukázka v galerii.
Hezké zážitky.

Čáp - Ptákem letošního roku je čáp

8. února 2014 v 22:12 | DAKO |  zajímavosti
Česká společnost ornitologická (ČSO)
vyhlásila 6. února Ptákem roku 2014 čápa černého a čápa bílého při příležitosti letošního sedmého celoevropského sčítání čápů bílých a třetího celostátní ho sčítání čápů černých.
Podle ornitologů čápi bílí postupně opouštějí úrodné nížiny a stěhují se výše do hor, což jim usnadňuje i změna klimatu. Naopak černí čápi se z dříve plachých lesních ptáků, které bylo těžké jen zahlédnout, stávají stále běžnějšími a lidé se s nimi nezřídka setkají i na potoce uprostřed vesnice.

Čápy uvidíme nejen v přírodě, ale jsou i součástí šlechtických erbů. A jak se do erbů dostali? O tom vypovídají různé pověsti.
Jak příšli k erbu Dobřenští?

Čáp Šotek
Bylo to v době, kdy táhnou čápi. Opodál dobřenické tvrze chtělo se snésti čapí hejno na bažinu. Jeden z čápů narazil v mlze na větev a zranil se tak, že nebyl schopen dalšího letu. Druhové jeho ani nezpozorovali, co se mu přihodilo, a tak zůstal tu mladý, statný čáp sám a bez pomoci.

Však přece se našel kdosi, kdo se ujal nebohého a zachránil ho před smrtí hladem. Byl to Předbor, syn rytíře Petra, dobřenického pána. Vyšel si záhy ráno na lov, doufaje, že v mlze spíše přiblíží se k zvěři a zasáhne ji šípem. Cestou

Magie barev

4. února 2014 v 22:15 | DAKO |  aktuality

Sáňkování povoleno! (téma týdne)

2. února 2014 v 14:02 | DAKO |  Toulavé myšlenky
TOULAVÉ MYŠLENKY...myšlenky...myšlenky.......
"Myšlenky jsou svobodné." M.T. Cicero.
Zima. Na to jak nemám zimu ráda je až s podivem jak ráda vzpomínám na zimní čas dětství, ač by se mohlo zdát, že zima ve velkoměstě neskýtala žádnou zábavu. Opak je pravdou. Tenkrát sněhová nadílka ve městě nebyla žádná zvláštnost a zamrzlé plochy jakby smet. Řeka Vltava, rybníčky i kluziště, které vytvořili tatínkové poléváním dvora či hřiště mezi bloky domů nejen pro radost dětí. A bruslilo se ve dne v noci. Doslova. Nemohli jsme si přece nechat ujít možnost být venku za tmy, byť se stmívalo už v odpoledních hodinách. Světlo z rozsvícených oken nebo lamp z ulice bylo dostačující. Stejně tak rádi i s trochou škodolibosti jsme pozorovali rodiče, kteří myslíce si, že spíme, neváhali vyzkoušet kvalitu ledové plochy.

Pro mě je však zima spojena se sáňkováním. V ulicích uprostřed velkoměsta? Ano. Už s prvními sněhovými vločkami jsme každým dnem cestou ze školy kontrolovali dopravní značky v ulici a s přibývajícím sněhem stále netrpělivěji. A najednou tam byla. SÁŃKOVÁNÍ POVOLENO. Spolu se zákazem vjezdu a parkování aut v obou směrech. Zvláštní režim užívání sněhu na komunikaci nahrazující svahy za městem.

Téměř okamžitě se sešla spousta lidiček, co bydlela v ulici a všichni bez ohledu na věk měli na konci dne zmrzlé ruce i nohy a tepláky obalené sněhem. Pamatujete? Žádné termo-kombinézy, jen tlusté tmavomodré tepláky. Nic nás neodradilo. Radostné výskání znělo do pozdního večera. Sněhové vločky se třpytily ve světle osvětlení a vytvořily opravdu romantickou atmosféru. A překročení rodičovského přikázání "do večera doma!!!" bylo v ten první den všeobecně tolerováno. Byly to krásné časy, které skončily s přibývajícími auty v ulicích.

Nezapomenutelným zážitkem bylo prodloužení pololetních prázdnin na uhelné, jestli se nepletu, v roce 1962. První zvěsti o pokračujících prázdninách nebral nikdo vážně, ovšem když jsme vyhlášení slyšeli z městského rozhlasu, jásot nebral konce. A tahle sláva se konala dokonce třikrát za sebou. Nic nevadilo, že jsme vlastně nemohli nikam odjet, neboť hlášení končilo slovy "situace bude během týdne upřesňována". Užívali jsme si nečekaného volna a zimních radovánek plnými doušky. Byly to kouzelné zimy.
Kdy já vlastně začala nemít zimu ráda? Důvodů je dosti, ale to už by bylo jiné vyprávění.
Slovo je oděvem myšlenky". Démokritos z Abdér.