Vznik kalendáře

2. ledna 2014 v 14:14 | DAKO |  zajímavosti
Historie kalendáře
I v dnešní technické době patří ke konci roku neoddělitelně i nový stolní nebo nástěnný kalendář.
A právě STOLNÍ KALENDÁŘ na rok 2014
pro své občany připravil mikroregoin Urbanická brázda.
Kalendářní týdny doprovází fotografie zajímavých akcí, míst a objektů jednotlivých obcí regionu během všech ročních období.

foto:DAKO

Potřebu zaznamenávat čas, a to v podobě dnů, týdnů, měsíců i let, mají lidé už odnepaměti. Dneska jde o úplně samozřejmou věc, na kterou stačí jen mrknout, a hned víte, co je za den. Jenže vždy to tak jednoduché nebylo, protože kalendář tu není odjakživa. Kalendářní systém tak během několika tisíciletí prošel velice dlouhým a někdy takévskutku náročným vývojem. Kromě toho je také řada zemí, které stále mají jiný letopočet než my. Všechny kalendáře v dávných dobách měly jedno společné, vycházely ze sledování vesmírných těles a jejich opakování. Střídání světla a tmy určilo základní časovou jednotku, tedy jeden den. Nebeský Měsíc od úplňku k úplňku svým cyklem zase určoval měsíc.

Na otázku kolikátého je dnes, je jednoduchá odpověď, stačí mít po ruce kalendář, diář či mobil, PC apod. Už od základní školy si pamatujeme, že rok má 365 dní a že jsou i smolaři, kteří se narodili 29. února a tak mají narozeniny jen jednou za čtyři roky, protože jen jednou za čtyři roky má rok o jeden den více a bralo se to jako fakt.
V dnešní době už si ani nedokážeme svůj život bez kalendáře představit, je jeho nedílnou součástí.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama