Luštím, luštíš, luštíme aneb 100 let křížovky

14. ledna 2014 v 14:14 | DAKO |  zajímavosti
Historie křížovky
V neděli 22. 12. 2013 uplynulo přesně 100 let, co vyšel v novinách první slovní kříž neboli "HÁDANKA KŘÍŽOVÁ". Přestože se o autorství drobné slovní hádanky vedou spory, do života ji vnesl Američan Arthur Wynne. Očísloval políčka na začátku a konci každého slova a vymyslel definice slov. Hádanka byla otištěna s instrukcí: "Vyplňte malá políčka slovy, která se shodují s uvedenými definicemi." Jednoduchá hříčka měla ohromný úspěch, ihned se stala populární a začala se objevovat každý týden.
fota:DAKO
Wynneovo "duševní cvičení" si začaly půjčovat i jiné noviny. První kniha křížovek vyšla v roce 1924. Ve dvacátých letech 20. století zavládla úplná křížovkářská horečka - populární čtverečky se objevily na všem, od oblečení až po šperky. Křížovka patřila k tehdejšímu bontonu.
Autorství hádanky křížové se někdy přiznává i Angličanu Viktoru Orwillovi, který v době svého dočasného pobytu ve vězení psal na černé dlaždice na stěnách své cely jednotlivá písmena abecedy. Možné tvůrce pak prý o 2000 let předešel neznámý autor dokonalé čtvercovky, která byla nalezena na římském pohřebišti.

Česko - luštitelská velmoc napříč generacemi
V Čechách prý sepsala první jednoduchou křížovku pražská učitelka Mlada Antošová v roce 1899. Název, "křížovka", se však objevil v tehdejším časopise Beseda lidu až v roce 1923.
K nejoblíbenějším stále patří klasické typy křížovek, takzvané švédské, v nichž je legenda k luštěným výrazům umístěna přímo v obrazci v rozdělovacích políčkách. Lidé jsou zvědaví, co v tajence je a navíc je to zábava a procvičují si tím paměť. Čeští příznivci křížovek stále patří ke světové špičce, i když pomalu stárnou. Odborníci se shodují, že mladé lidi už řešení náročných tajenek tolik neláká a dávají přednost pro ně atraktivnějším mobilům a počítačovým hrám. Přesto ale věří, že tento koníček má budoucnost a své fanoušky si vždycky najde. Snad i proto, že Češi i se Slováky jsou v celosvětovém srovnání v řešení tajenek výjimeční. V unikátní tuzemské databázi hádanek existuje na 120 různých druhů s mnoha variantami a způsoby tvorby.

Sestavování hádanek křížových se pak brzy stalo pro mnohé lidi doslova koníčkem. Zaměstnávali se jimi i tehdy asi dvacetiletý Jan Werich a herec Jan Pivec. Křížovky rádi luštili i Karel Čapek, František Kožík, Karel Konrád, Miroslav Horníček, Eduard Haken, Ema Destinnová a mnoho dalších.

Svaz českých hádankářů a křížovkářů, byl založen v roce 1968, předsedou je Vladimír Jemelík. Svaz pravidelně pořádá soutěže i přebory, na nichž se střetává křížovkářská špička. Právě zde se uplatňují mladí luštitelé. Věkové rozmezí je proto široké od 20 do 70 let. Kromě toho se koná ještě mistrovství republiky jednotlivců v kategoriích řešení hádanek, křížovek a logických úloh. Patříme k zakládajícím členům Světové hádankářské federace a na šampionáty pravidelně vysíláme reprezentanty.
Křížovky jsou po sto letech své existence stále v kurzu. Bystří totiž "malé šedé buňky mozkové", trénují paměť, krátí dlouhou chvíli, rozšiřují obzory, pobaví a potěší. A také se říká, že kdo dokáže vyluštit křížovku v cizím jazyce, zvládl ten jazyk dobře.
Příjemnou zábavu s křížovkami!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Otavínka Otavínka | Web | 14. ledna 2014 v 14:24 | Reagovat

No, to je zajímavé datum. Taky ráda luštím křížovky. Gratuluji! Jak oslavuješ?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama