Leden 2014

POHÁDKY PRO ADÉLKU

30. ledna 2014 v 13:30 | DAKO |  aktuality
Vyšly nové pohádky pod názvem POHÁDKY PRO ADÉLKU.
Autorkou je Danuše Kolářová, knihovnice a ilustracemi pohádky doplnil Miloslav Heřmánek.
foto:DAKO
Obsah knihy:
O Adélce a veverce Zrzce
O Adélce a Lesní studánkové víle
O Adélce a vodníkovi
O Adélce a pokladu
O Adélce a zlobivé pastelce
O Adélce a skřítku Librískovi
O Adélce a Písmenkové víle
O Adélce a Hádance
O Adélce a Černé hodince
O Adélce a snu
O Adélce a babičce

Anotace:
"Pohádky pro Adélku" je knížka pohádek autorky Dany Kolářové, knihovnice. Pohádky se snaží ukázat především dětem, jak je důležité mít vztah k přírodě. Každá pohádka je spojena s jedním ročním obdobím a seznamuje s přírodou i knižním prostředím. Obsahuje přímou řeč, kterou mohou ti, kteří dětem čtou nahlas využít k otázkám i odpovědím.

Vyprávění začíná tím, jak malá holčička Adélka přijela k babičce na zotavenou. Aby se jí nestýskalo po mamince, začala jí vyprávět pohádky. Pohádkové vyprávění je určeno nejen dětem, ale i dospělým, kteří mají rádi pohádky, které podporují dětskou fantazii, představivost, slovní zásobu a schopnost soustředění.
Pohádky pro nejmenší vyšly v lednu 2014 u příležitosti oslav 100 let od vzniku knihovny v Dobřenicích.

Splněný sen...

29. ledna 2014 v 11:19 | DAKO |  aktuality
Příběh na 50 slov
Sundala obal a vůně nového ji ovanula. Vzpomínala. Běžný pracovní den. Nové knihy čekaly a lákaly na společnou "cestu", než se dostaly ke čtenáři. A znovu pocítila touhu ukrytou hluboko v srdci. Znovu spřádala do osnovy slova dětství a snila. Otevřela oči a pohladila desky. Sen se zhmotnil, listuje pohádkami!

Komedie "A co láska?"

27. ledna 2014 v 10:52 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
KULTURNÍ DŮM NECHANICE
…komedii na téma manželství…
v podání herců Divadla Exil z Pardubic
Citace:
Komedie "A CO LÁSKA?" je úspěšnou divadelní hrou amerického dramatika Muraye Schisgala. Světovou premiéru absolvovala v Londýně už v roce 1963. O jejích kvalitách vypovídá hlavně fakt, že se bez přestání uvádí v divadlech po celém světě už 50 let!
foto:DAKO
Je leden, v pravém slova smyslu se projevil v plné síle, což ovšem nezabránilo knihovníkům MUB aby se sešli v divadle na první letošní společné akci a přivítali tak společně nový rok již třetím rokem. Sál kulturního domu je zaplněný do posledního místečka a spokojení diváci odměňují herce dlouhým potleskem. Rozcházíme se s pocitem příjemně stráveného večera.

Literární soutěž pro mladé

23. ledna 2014 v 10:14 | DAKO |  akce
Vyhlášení literární soutěže
v oboru poezie, prozy a publicistiky
"HOŘOVICE VÁCLAVA HRABĚTE 2014"
XI. bienále

Máte zajímavý námět a chuť psát? Zapojte se do naší soutěže!
Soutěž vyhlašuje dne 17. 1. 2014 Městské kulturní centrum Hořovice spolu
s městem Hořovice a Gymnáziem Václava Hraběte.
Podmínky soutěže:
* Soutěže se může zúčastnit každý ve věku 14 až 25 let, kdo dosud nikde knižně nepublikoval,
v oboru POEZIE, PRÓZA a PUBLICISTIKA.

* Informace o soutěži, přihlášku a stanovy lze získat
* na adrese: MKC Hořovice, Vrbnovská 1138, 268 01 Hořovice, * na tel.: 311 512 564, na e-mailu: mkc@mkc-horovice.cz * http://www.mkc-horovice.cz/mkc-hvh.html

* Spolu s vyplněnou přihláškou zašlete v oboru:
POEZIE - max. 5 básní v celkovém rozsahu do 5 stran
PRÓZA - text v rozsahu do 5 stran (povídku, ukázku z novely či románu)
PUBLICISTIKA - příspěvek v rozsahu do 5 stran (fejeton, esej, reportáž).
Téma je volné. Lze soutěžit ve všech oborech - viz stanovy soutěže.

* Soutěžní práce v českém jazyce musí být psané na klávesnici o velikosti písma 12, řádkování jednoduché a je nutné je zaslat nejpozději do 14. 3. 2014 na e-mailovou adresu mkc@mkc-horovice.cz - textový soubor se soutěžní prací (formát DOC nebo RTF) přiložit ke zprávě, předmět zprávy vyplnit "HVH 2014" a do těla zprávy vypsat údaje uvedené na přihlášce.
Soutěžní práce se nevracejí.

* Práce bude hodnotit odborná porota. Hodnocení bude anonymní - každé práci bude přiděleno číslo. Odbornou záštitu literární soutěže převzaly: České centrum Mezinárodního PEN klubu, redakce časopisu HOST a Český rozhlas Plzeň.

* Práce vyhodnocené na prvních třech místech v každé kategorii budou odměněny finanční částkou v celkové výši 12.000,- Kč a věcnými cenami. Dalších max. 7 autorů vybraných porotou z každého oboru může být odměněno věcnými cenami.

* XI. bienále proběhne ve dnech 2. a 3. května 2014. V těchto dnech se uskuteční literární seminář s odbornou porotou a další kulturní akce. Vyhlášení výsledků literární soutěže proběhne dne 3. května 2014 od 19 hodin v klubu Labe.

* Literární soutěž se koná za finanční podpory Středočeského kraje a pod záštitou starosty města Hořovice pana Ondřeje Vaculíka.

Vánoční dárek podruhé

21. ledna 2014 v 12:14 | DAKO |  aktuality
...narodil se v říjnu 2013 a jmenuje se
Max
a jsou mu 3 měsíce a
foto:DAKO
roste a roste...

Střapatý koláč

19. ledna 2014 v 9:19 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
V nové rubrice Čítárničky - "Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Ovoce a my!
fota: DAKO

STŘAPATÝ KOLÁČ
Je leden, počasí tomu sice neodpovídá, ale nedostatek vitaminů neovlivní. A když se přidá chuť na něco dobrého, mohou pomoci jablíčka. Jak? Upečeme si střapatý koláč.
Ingredience
15 dkg mouky
12 dkg cukru
12 dkg másla
3 žloutky
3 lžíce smetany
0,5 balíčku prášku do pečiva
5 bílků
0,5 kg jablek

Postup
Do pěny umícháme žloutky s cukrem. Přidáme rozehřáté máslo a smetanu. Do hladké hmoty přidáme prášek do pečiva, pšeničnou mouku a pomalu vmícháme sníh z bílků. Těsto opatrně asi na tři prsty vlijeme do vymaštěného a moukou vysypaného pekáče. Oloupaná jablka nakrájíme na čtvrtky a zapícháme stejnoměrně do těsta. Poprášíme cukrem se skořicí a pečeme. Jemný koláč krájíme ještě teplý otřeným nožem namočeným v horké vodě. A je to mňamka.
Dobrou chuť

Cyklofestival klepe na dveře...

17. ledna 2014 v 7:01 | DAKO |  akce

Festival Cyklocestování, které se uskuteční v Hradci Králové
1. - 2. 2. 2014
Hlavním programem bude projekce polského cyklodobrodruha Michała Sałabana, který nám povypráví o transkontinentálním přejezdu Evropy a Afriky. Prostřednictvím odborníka na české cykloregiony Martina Leschingera nakoukneme do těch nejlákavějších míst pro cykloturistiku, zábavný cyklotulák Pavel Kadlíček nás zavede do Patagonie, Honza Galla nám představí ojedinělý dálkový přejezd na solárních tříkolkách z Francie do Kazachstánu, Radomír Krupa povypráví o handbikerské dálkové jízdě z Německa na Gibraltar či rodinka Stillerova Vám ukáže, jak se dá na kole cestovat i s miminkem. Chybět nebude ani vyhlášený vypravěč Honza Vlasák. A to není vše... . Více o programu:


Luštím, luštíš, luštíme aneb 100 let křížovky

14. ledna 2014 v 14:14 | DAKO |  zajímavosti
Historie křížovky
V neděli 22. 12. 2013 uplynulo přesně 100 let, co vyšel v novinách první slovní kříž neboli "HÁDANKA KŘÍŽOVÁ". Přestože se o autorství drobné slovní hádanky vedou spory, do života ji vnesl Američan Arthur Wynne. Očísloval políčka na začátku a konci každého slova a vymyslel definice slov. Hádanka byla otištěna s instrukcí: "Vyplňte malá políčka slovy, která se shodují s uvedenými definicemi." Jednoduchá hříčka měla ohromný úspěch, ihned se stala populární a začala se objevovat každý týden.
fota:DAKO
Wynneovo "duševní cvičení" si začaly půjčovat i jiné noviny. První kniha křížovek vyšla v roce 1924. Ve dvacátých letech 20. století zavládla úplná křížovkářská horečka - populární čtverečky se objevily na všem, od oblečení až po šperky. Křížovka patřila k tehdejšímu bontonu.
Autorství hádanky křížové se někdy přiznává i Angličanu Viktoru Orwillovi, který v době svého dočasného pobytu ve vězení psal na černé dlaždice na stěnách své cely jednotlivá písmena abecedy. Možné tvůrce pak prý o 2000 let předešel neznámý autor dokonalé čtvercovky, která byla nalezena na římském pohřebišti.

Česko - luštitelská velmoc napříč generacemi
V Čechách prý sepsala první jednoduchou křížovku pražská učitelka Mlada Antošová v roce 1899. Název, "křížovka", se však objevil v tehdejším časopise Beseda lidu až v roce 1923.
K nejoblíbenějším stále patří klasické typy křížovek, takzvané švédské, v nichž je legenda k luštěným výrazům umístěna přímo v obrazci v rozdělovacích políčkách. Lidé jsou zvědaví, co v tajence je a navíc je to zábava a procvičují si tím paměť. Čeští příznivci křížovek stále patří ke světové špičce, i když pomalu stárnou. Odborníci se shodují, že mladé lidi už řešení náročných tajenek tolik neláká a dávají přednost pro ně atraktivnějším mobilům a počítačovým hrám. Přesto ale věří, že tento koníček má budoucnost a své fanoušky si vždycky najde. Snad i proto, že Češi i se Slováky jsou v celosvětovém srovnání v řešení tajenek výjimeční. V unikátní tuzemské databázi hádanek existuje na 120 různých druhů s mnoha variantami a způsoby tvorby.

Sestavování hádanek křížových se pak brzy stalo pro mnohé lidi doslova koníčkem. Zaměstnávali se jimi i tehdy asi dvacetiletý Jan Werich a herec Jan Pivec. Křížovky rádi luštili i Karel Čapek, František Kožík, Karel Konrád, Miroslav Horníček, Eduard Haken, Ema Destinnová a mnoho dalších.

Svaz českých hádankářů a křížovkářů, byl založen v roce 1968, předsedou je Vladimír Jemelík. Svaz pravidelně pořádá soutěže i přebory, na nichž se střetává křížovkářská špička. Právě zde se uplatňují mladí luštitelé. Věkové rozmezí je proto široké od 20 do 70 let. Kromě toho se koná ještě mistrovství republiky jednotlivců v kategoriích řešení hádanek, křížovek a logických úloh. Patříme k zakládajícím členům Světové hádankářské federace a na šampionáty pravidelně vysíláme reprezentanty.
Křížovky jsou po sto letech své existence stále v kurzu. Bystří totiž "malé šedé buňky mozkové", trénují paměť, krátí dlouhou chvíli, rozšiřují obzory, pobaví a potěší. A také se říká, že kdo dokáže vyluštit křížovku v cizím jazyce, zvládl ten jazyk dobře.
Příjemnou zábavu s křížovkami!

Festival Songfest aneb Rok koně

12. ledna 2014 v 12:01 | DAKO |  akce
Oslavy příchodu roku 2014 jsou za námi a další vítání nového roku je před námi - tentokráte dle čínského lunosolárního kalendáře. Na přelomu ledna a února skončí Rok hada a příštích dvanáct měsíců bude ve znamení koně. Uvítat nový Rok koně bude moci uvítat devět českých a moravských měst díky vytříbenému programu multikulturního hudebního festivalu Songfest mezi 23. lednem a 8. únorem stylovou oslavu v rytmu domácí i zahraniční hudby.

"Kůň je velmi pozitivní tvor, inteligentní a duchovní, odjakživa byl a je velkým přítelem člověka. Přináší akční a laskavý rok," říká ředitelka festivalu Songfest.cz a s úsměvem zve k návštěvě: "Čínský kalendář přiřazuje každému roku jak zvíře, tak také prvek či materiál. Tím je pro rok 2014 dřevo. Dřevěný kůň symbolizuje sílu, rychlost a průbojnost. Čeká se, že rok 2014 bude velmi dynamický a může přinést zásadní změny, zvraty a překvapení. Věříme, že náš Songfest.cz poskytne všem potěšení a energii Rok koně využít k rozletu, nebo jej prostě jen dobře ukočírovat."

Festival připravuje již po třinácté jeho zakladatelka - čínská zpěvačka Feng-yün Song, společně s duchovním otcem projektu, hercem a moderátorem Jaroslavem Duškem. Šansonově laděný písňový program Fen-yün Song a Tria PUO spolu s originálním Duškovým humorem budou páteří programu.
Rok koně má být akční a laskavý.


Knihovníci MUB v tisku aneb rekapitulace akcí 2013

9. ledna 2014 v 19:19 | DAKO |  Knihovny MUB

Knihovníci v roce 2013
aneb KNIHOVNÍCI a VÝTVARNÉ TECHNIKY

Motto:
"Kniha je základem poznání, učitelem věků, vládcem království ducha."
(Lucius Annaeus Seneca)

S trochou nadsázky se dá říci, že knihovníci MUB vykročili do druhé pětiletky vzájemné spolupráce. I pro letošní rok připravili řadu poznávacích, vzdělávacích a kulturních akcí jak pro čtenáře, tak pro knihovníky.

Již druhým rokem přivítaly knihovnice MUB nový rok návštěvou divadla v zimním čase a zahájily tak letošní program společných aktivit. Vybrané představení v pátek 1. února v kulturním domě v Chlumci nad Cidlinou, Komedie, o soužití a mezilidských vztazích platnou napříč časem, v provedení pražských herců "VELKÝ HOLKY NEPLÁČOU" se líbila a pobavila. Rozcházíme se s pocitem příjemně stráveného večera a s předsevzetím v tradici pokračovat.

Zástupci knihovníků mikroregionu Urbanická brázda se v pátek 11. ledna zúčastnili rozšířeného zasedáníredakční rady knihovnického zpravodaje U NÁS, který vydává Studijní a vědecká knihovna Hradec Králové.

Knihovnice MUB se zúčastnily 20. března ve 14. hodin slavnostního otevření nové Knihovny města Hradce Králové - Centrum celoživotního vzdělávání - ústřední půjčovna ve Wonkově ulici v bývalé továrně na spřádání bavlny a později skleněných vláken. Knihovnu navrhl architekt David Vávra.

V úterý 23. dubna 2013 se konal každoroční aktiv knihovníků, které připravuje metodické oddělení jen s tím rozdílem, že proběhlo poprvé v nové knihovně Města Hradce Králové - v Centru celoživotního vzdělávání. Metodička knihovny K. Hubertová nás provedla po nové budově KMHK, která se otevřela čtenářům 20. března letošního roku.

Americký spisovatel Robert Fulghum představil na besedě 4. června 2013 v KMHK novou knihu - Vzpomínky na jedno dobrodružství, která česky vyšla ve světové premiéře 7. 5. 2013. Víceúčelový sál Centra celoživotního vzdělávání byl zaplněn do posledního místečka. Na závěr proběhla autogramiáda.

Knihovnice MUB připravily pro sebe a své příznivce v roce 2013 nový celoroční seriál - KNIHOVNICE A VÝTVARNÉ TECHNIKY, který nahradil cyklistický seriál "Po stopách knihoven", skončivší pátým ročníkem v roce loňském. Dílny TVOŘENÍ postupně organizovaly jednotlivé knihovny.

Na jarní Výtvarné dílně s tématem VELIKONOČNÍ TVOŘENÍ se ve čtvrtek 21. 3. 2013 sešli knihovníci MUB v knihovně Urbanice. Akci připravila knihovnice J. Růžová. Na vajíčka malovalo pět knihovnic a jeden host.

V neděli 14. dubna se do knihovny v Roudnici sjeli knihovníci MUB na dubnové Výtvarné dílně s tématem Tvoření z hlíny. Akci i dvě následující připravila knihovnice I. Novotná. Z hlíny modelovalo sedm knihovnic a tři hosté.
V neděli 12. května se knihovníci MUB sešli na druhém pokračování Výtvarné dílny s tématem Tvoření z hlíny - Glazování. Výrobky upravovalo sedm knihovnic a tři hosté.
V sobotu 15. června proběhlo třetí pokračování Výtvarné dílny s tématem Tvoření z hlíny - Finále společně se závěrečným posezením a převzetím dokončených výrobků.

Poslední výtvarná dílna proběhla 19. 10. 2013 v sobotu v knihovně Urbanice s tématem - Malování na sklo. Malovali jak dospělí tak děti. Podrobně si o všech dílnách přečtete a výrobky prohlédnete na BLOGU knihovny Dobřenice http://citarnicka.blog.cz
Příjemně strávená odpoledne provázela dobrá nálada a skončila ke všeobecné spokojenosti.

V rámci Týdne knihoven se knihovnice zúčastnily výstavy zvonů v kostele Nejsvětější Trojice v Suché u Nechanic. Expozice kampanologické sbírky byla zapůjčena Muzeem východních Čech. Současně byla k vidění i výstavka origami lampionů a porcelánových plátů pod názvem "Letem světem papírem".
Mini cyklovýletem na nově otevřenou rozhlednu ve Vysoké nad Labem se v sobotu 28. října knihovnice MUB rozloučily s cyklistickou sezónou.

S letošním rokem se knihovníci mikroregionu rozloučili 23. listopadu již pátým vánočním posezením.
Knihovny svoji práci prezentují na svých webových stránkách a na Blogu knihovny Dobřenice: http://citarnicka.blog.cz/
D. Kolářová - knihovna Dobřenice
Těšíme se na Vás v našich knihovnách.

Novoroční recept na každý den

6. ledna 2014 v 22:27 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
V nové rubrice Čítárničky - "Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.

ÚSMĚV A MY.

RECEPT na KAŽDÝ DEN
Nový rok začíná, mnozí si dáváme různá předsevzetí, která se daří plnit s větším či menším úspěchem. Nejinak je to i s různými dietami. Zkusme jeden recept, po kterém se sice nehubne, ale ani netloustne a přesto poskytne famózní labužnický zážitek.

Ingredience
Vezme se 12 měsíců, pořádně se očistí od veškeré zlomyslnosti, chamtivosti a nenávisti.
Každý měsíc se rozdělí střídavě na 28, 30 a 31 dílků tak, že vystačí na celý rok.

Postup
Potom se každý den upraví tak, že se vezme 1 porce důvěry, 1 dávka poctivé práce, 2 dávky dobré nálady, přidají se 3 vrchovaté lžíce optimismu, čajová lžička snášenlivosti, zrnko taktu a špetka trpělivosti. To vše se promíchá a bohatě zalije láskou. Takto připravený pokrm se ozdobí kytičkou pozornosti. Podává se s milým úsměvem a dobrým slovem. (z emailové pošty)

A je to mňamka. Budeme-li tento recept používat alespoň někdy, bude lépe na světě nejen druhým, ale hlavně vám.
Dobrou chuť.

Jiří Wolker

4. ledna 2014 v 4:01 | DAKO |  kalendárium
Jiří Wolker,
český básník, nejznámější představitel proletářského umění, člen Literární skupiny a Devětsilu se narodil 29. března 1900
v Prostějově. První literární pokusy odbyl už na tamním gymnáziu, po kterém odešel do Prahy, kde se zapsal na práva. Zároveň ale docházel na literární přednášky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a pilně publikoval.

K nejznámějším Wolkerovým dílům patří básnické sbírky Host do domu (1921) a Těžká hodina (1922). Wolker se věnoval nejen poezii, ale také literární teorii. Byl mimo jiné autorem stati Umění všední, či nedělní?, v níž obhajoval principy proletářsky orientované básnické tvorby.
Studium i rozepsanou literární dráhu však přerušila tuberkulóza, které básník nakonec podlehl v nedožitých čtyřiadvaceti letech.
Od jeho úmrtí, 3. ledna 1924, uplynulo 90 let.

Vznik kalendáře

2. ledna 2014 v 14:14 | DAKO |  zajímavosti
Historie kalendáře
I v dnešní technické době patří ke konci roku neoddělitelně i nový stolní nebo nástěnný kalendář.
A právě STOLNÍ KALENDÁŘ na rok 2014
pro své občany připravil mikroregoin Urbanická brázda.
Kalendářní týdny doprovází fotografie zajímavých akcí, míst a objektů jednotlivých obcí regionu během všech ročních období.

foto:DAKO

Potřebu zaznamenávat čas, a to v podobě dnů, týdnů, měsíců i let, mají lidé už odnepaměti. Dneska jde o úplně samozřejmou věc, na kterou stačí jen mrknout, a hned víte, co je za den. Jenže vždy to tak jednoduché nebylo, protože kalendář tu není odjakživa. Kalendářní systém tak během několika tisíciletí prošel velice dlouhým a někdy takévskutku náročným vývojem. Kromě toho je také řada zemí, které stále mají jiný letopočet než my. Všechny kalendáře v dávných dobách měly jedno společné, vycházely ze sledování vesmírných těles a jejich opakování. Střídání světla a tmy určilo základní časovou jednotku, tedy jeden den. Nebeský Měsíc od úplňku k úplňku svým cyklem zase určoval měsíc.

Na otázku kolikátého je dnes, je jednoduchá odpověď, stačí mít po ruce kalendář, diář či mobil, PC apod. Už od základní školy si pamatujeme, že rok má 365 dní a že jsou i smolaři, kteří se narodili 29. února a tak mají narozeniny jen jednou za čtyři roky, protože jen jednou za čtyři roky má rok o jeden den více a bralo se to jako fakt.
V dnešní době už si ani nedokážeme svůj život bez kalendáře představit, je jeho nedílnou součástí.

Pour féliciter 2014

1. ledna 2014 v 0:14 | DAKO |  aktuality
Pour féliciter 2014
Přeji vám všem,
stálým či náhodným návštěvníkům Čítárničky
v roce 2014
jen samé pozitivní zprávy, co nejméně starostí a co nejvíce radostí,
sílu překonat všechny překážky,
optimismus, humor a ZDRAVÍ.
Děkuji za přízeň!
DAKO