Prosinec 2013

PF 2014

30. prosince 2013 v 13:30 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
PŘEJEME VŠEM V NOVÉM ROCE
12 měsíců
BEZ NEMOCÍ

53 týdnů
POHODY A ŠTĚSTÍ

365 dnů
BEZ STAROSTÍ
a 8 760 hodin
KRÁSNÝCH ZÁŽITKŮ nad DAROVANÝMI i PŮJČENÝMI KNIHAMI!

Vánoční dárek...

29. prosince 2013 v 10:59 | DAKO |  aktuality
...narodil se v říjnu 2013 a jmenuje se
Max
foto:DAKO


Vánoční...

21. prosince 2013 v 11:10 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce

Přeji všem, aby prožili Vánoce takové, jaké si prožít přejí. A doufám, že letos bude na světě jen velmi málo těch, kterým se nepoštěstí potkat se na Štědrý den s vůní domova, lásky a klidu.
Šťastné Vánoce!


Kam schováváte vánoční dárky

17. prosince 2013 v 12:44 | DAKO |  ankety
Hledáte vánoční dárky nebo se necháte překvapit?
Máte svá oblíbená místa úkrytu?
Štědrý den je za dveřmi, nákup vánočních dárků finišuje a doprovází otázka, kde je schovat? Používáte každý rok stejné místo a chcete najít jiné? Nechte se inspirovat anketou.
foto:DAKO
Krásný Štědrý večer!

Od purpury k Půlnoční...v knihovně aneb

13. prosince 2013 v 13:13 | DAKO |  akce
"Vánoční ozdoby v Evropě"
…nezbývá než doufat, že tradice vzájemných vánočních setkávání neskončí přechodem do moderních prostor nové knihovny. Byla by to škoda...!
Těmito slovy končila reportáž z posledního vánočního setkání v poslechovém studiu hudební knihovny KmHK v roce 2012 ve starých prostorech. Obavy byly zcela bezpředmětné! SETKÁNÍ POKRAČUJÍ!

...Vánoční dárek knihovníkům...

Vánoční komponovaný pořad pro knihovníky, tentokrát s názvem
Od Purpury k Půlnoční
se uskutečnil v úterý 10. 12. 2013 od 13,30 hod v nové Knihovně města Hradce Králové
v 1. patře Centra celoživotního vzdělávání. Program, a byl to program bohatý, připravila vedoucí metodiky Bc. Kateřina Hubertová, Alice Pávová z hudebního studia, která vybrala hudební ukázky dokreslující atmosféru vánoc a vedoucí referenčního centra knihovny Mgr. Petra Landsmannová, která nás seznámila s výstavou vánočních ozdob.

Evropská výměna vánočních ozdob.
Europe direct Hradec Králové Informační středisko EUROPE DIRECT Hradec Králové se nachází v prvním patře Centra celoživotního vzdělávání, je součástí Referenčního centra knihovny. Středisko zahájilo svoji činnost 1. ledna 2013, je přímou spojnicí mezi Vámi a institucemi Evropské unie. Slouží všem, kdo se chtějí dozvědět víc.


Po úvodní prohlídce vánočních ozdob jsme se přesunuli k bohatě prostřenému stolu cukrovím, vlastními výrobky knihovnic a vánoční výzdobou, do prostoru hudební učebny. Podávala se káva, čaj a mátová voda.
Program pokračoval zhlédnutím hraných vánočních koled a poté nás metodičky seznámily s historií vzniku zpívaných koled a vánočních tradic, nejen českých.

Bonbóny zabalené do krásných barevných papírů.
..."Tyto bonbóny jsou speciálně anglické. Dnes už vlastně ani nejsou bonbónky. Je vánoční řekvapení balené zvláštním způsobem, který si přivezl z Francie cukrář Tom Smith v polovině 19. století. Těmto bonbónům se říká Christmas cracker. Cracker znamená třaskající, třaskat, a opravdu, když rozbalujete toto překvapení, tak jakmile rozloupnete obal, bonbón vydá ránu. Historie je zajímavá. Když si cukrář Smith přinesl francouzský způsob balení, tak bonbónky takto zabalil, ale ještě něco málo originálního mu k tomu chybělo. Večer o tom přemýšlel, v krbu praskal oheň a jeho napadlo, že to by právě mohlo být ono, kdyby se do vánoční nálady dostalo takové třaskání. A tak namočil papírový pásek v určité chemické sloučenině, pak jej vložil do bonbónů, a při rozbalování vznikla rána. Na světě byly vánoční crakers..."
A opět nechyběl pro všechny krásný vánoční dáreček s přáníčky.

Slavnostní náladu dokreslovaly nejen pouštěné koledy, ale i vzájemné předávání dárků. Podívat se můžete v galerii
...knihovnice/knihovník...
Konec roku se blíží a s ním i statistika. Ach jo!

Velmi milé přání si pro všechny připravila knihovnice Božena Kašparová.
fota:DAKO
Dnešní odpoledne bylo opravdu pohodové. Děkujeme.


Vánoce v Evropě

12. prosince 2013 v 22:25 | DAKO |  zajímavosti
Evropská výměna vánočních ozdob
KMHK
foto:DAKO
Přijďte se potěšit krásou ručně vyrobených vánočních ozdob.

Česko zpívá koledy

11. prosince 2013 v 3:13 | DAKO |  akce

Česko zpívá koledy ve středu 11. 12. 2013 v 18. hodin.
K akci se připojilo se skoro 230 míst. Zpívat se budou koledy: Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Štědrej večer nastal a Pásli ovce Valaši. Na rozloučenou vánoční písničku Vánoce, Vánoce přicházejí,
přidanou poprvé na přání čtenářů. Na řadě náměstí budou pokračovat trhy, koncerty a další akce.
Přijďte si zazpívat, pozdravit se s blízkými i neznámými lidmi a čas popřát si krásné svátky.

Knihovnické sváteční rozjímání aneb Nejkrásnější dárek

6. prosince 2013 v 18:13 | DAKO |  cestování
NEJKRÁSNĚJŠÍ DÁREK
Vrátím-li se ve vzpomínkách k vánočním svátkům, vidím stromeček ozdobený zlacenými ořechy a v papírcích zakončenými třásněmi, vlastnoručně zabalené kostičky cukru nebo bonbóny karamelky. Papírky byly různobarevné a vypadaly na stromečku moc hezky. Na nitce visely perníkové figurky a želé věnečky. Až později se přidávaly čokoládové figurky, tak jako obyčejné svíčky nahradily svíčky elektrické. Nakonec se daly opět vlastnoručně vyrobené papírové řetězy z hladkých aršíků pestrých barev, které se kupovaly v papírnictví. Moc se mi ty barevné hladké stránky líbily, a skoro mi bylo líto, stříhat z nich proužky na barevné řetězy. Ale i ty stromečku velice slušely. Kouzelnou atmosféru dokreslovaly vůně vanilky, prskavek, svíček, lásky a štěstí.

Mým nejkrásnějším vánočním dárkem byla (a stále je) kniha. O jedněch vánocích dokonce 11 knížek najednou. Já knihy velmi milovala (miluji) a čtení bylo (je) mojí nejmilejší zálibou. Takže moje radost tehdy neznala mezí. Dodnes si všechny názvy těch knížek pamatuji a stále je opatruji jako vzácný klenot svého mládí. Nedokázala jsem se s nimi rozloučit ani na chvíli, ale ochotně jsem každému, kdo měl zájem, z nich předčítala. Knihy jsou prostě láska, co musím mít.
Ačkoliv do příchodu Vánoc ještě nějaký čas uplyne, jeden nádherný knižní dárek jsem si už rozbalila.
Sbírka poezie "ŠEDESÁT ODSTÍNŮ LÁSKY" vyšla před několika dny.
FOTO:dako
Neméně krásným dárkem, byla cesta nočním osvětleným městem na půlnoční do kostela s Ježíškem v jesličkách, a kde zpívané koledy doprovázely varhany. Kouzelný čas pohody a klidu.
Budiž pochválen vánoční čas.

Sbírka básní - Šedesát odstínů lásky

2. prosince 2013 v 17:30 | DAKO |  Nové knihy
"ŠEDESÁT ODSTÍNŮ LÁSKY".
KNIHA, jejímž patronem je moderátor a publicista Aleš Cibulka, je sestavena z šedesáti lyrických básní, které napsali čtenáři internetového magazínu do rubriky Moje próza a poezie.
Vydáváme tuto knížku s láskou," uvádí na záložce knihy redakce magazínu i60.
"Láska provází člověka od narození. Milující matka přivádí na svět své dítě, s láskou jej vychovává i provází životem. A pak se i ono jednou oddá své první lásce. Když má člověk štěstí, s láskou sdílí partnerský vztah a s láskou nakonec z tohoto světa odchází. Láska má tisíce podob, je horoucí až žhavá, falešná i krutá. Šedesát odstínů lásky vám představí tato sbírka básní. Autory jsou ženy a muž zralého věku, kteří se sešli na jednom místě - portálu i60.cz Jsou to láskyplné verše, v nichž se odráží životní zkušenosti, nadhled, ale i pokora a smíření.
"Je mi opravdu ctí, že mohu být patronem této jedinečné sbírky básní. Mám ohromnou radost z toho, že se stále najdou lidé, kteří mají rádi poezii a že LÁSKA pro ně není jenom zažitým klišé, ale skutečnou hodnotou, bez ohledu na věk. Při čtení některých veršů mě doslova mrazilo. Krásně mrazilo. Přeji nejen autorům, ale i čtenářům této sbírky mnoho lásky a magazínu i60 držím palce, aby mohl vydat další knížky, které napsal sám život," píše v úvodníku sbírky moderátor a publicista Aleš Cibulka.
Sbírku Šedesát odstínů lásky graficky připravila a svými ilustracemi doplnila Michaela Horáková.
Knihu bude možné objednat za 190 Kč ZDE.
Malá ukázka...
foto:DAKO
Publikace se povedla. Stojí za to si ji koupit a přečíst.


Adventní věnec

2. prosince 2013 v 9:30 | DAKO |  zajímavosti
S adventem je neodmyslitelně spojen adventní věnec. Předchůdce věnců dnešních, kterým chtěl přiblížit dětem blížící se Vánoce, vytvořil teolog J. H. Wichernem a zřejmě tak byla založena tradice adventních věnců.
foto:DAKO
Adventní věnec, tradiční symbol odpočítávání čtyř týdnů adventu. Většinou má podobu věnce z jehličnatých větví ozdobeného čtyřmi svícemi ve tvaru kruhu.Kruh má symbolizovat jednotu a Boží věčnost. Každou adventní neděli se zapaluje další svíčka. Poměrně obvyklá varianta je u nás ještě svíčka pátá, která se klade doprostřed věnce a symbolizuje Vánoce, nebo Ježíše Krista. Tato svíčka se pak obvykle zapaluje na Štědrý den. Svíčky by měly mít svou specifickou barvu nesoucí jejich význam a to, co bychom si v této době měli připomínat.
Nejznámější varianta:
1. Zapálená svíčka barvy fialové, symbolizuje Naději
2. Zapálená svíčka fialové barvy, přezdívá se svíčka Míru.
3. Zapálená svíčka růžová nese symbol Přátelství.
4. Zapálená svíčka též růžová, symbolizuje Lásku.
5. Svíčka barvy bílé symbolizuje Krista a tudíž světlo světa.

Zdobené věnce bez svíček také nazývány adventní věnce jsou používány k ozdobení vchodových dveří. Klasické adventní věnce byly zavěšované na stuhách, v posledních letech je nahradily věnce, které se kladou přímo na svátečně upravený stůl.

Advent

1. prosince 2013 v 0:00 | DAKO |  aktuality
Adventní čas
Opět se nám blíží adventní čas a již tento víkend v neděli 1. prosince nastane 1. adventní neděle. Pokusme se v tom každodenním pracovním tempu zklidnit a zapálit první svíčku na svém adventním věnci. Kdysi býval Advent svátečním časem, kdy se lidé připravovali na oslavu narození Ježíše Krista. Nejsme-li věřící, snažme se nestresovat a tento čas si užít.

Začíná první nedělí adventní mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Konec adventu představuje západ slunce Štědrého večera.
Slovo Advent pochází z latiny a znamená příchod - SLAVNOST NAROZENÍ PÁNĚ a příprava na Vánoce.

Přestože v současnosti se jednotlivé adventní neděle označují jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá s cílem povzbudit zákazníky v nakupování. I přesto, že nás čeká předvánoční úklid.
Přeji Vám krásné chvilky k rozjímání v adventním čase.