Listopad 2013

Tradice pokračuje...

25. listopadu 2013 v 10:43 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Tradice - znamená předávání, a to nejčastěji mezigenerační předávání poznání, schopností, obyčejů či mravů v rámci kultury nebo skupiny. Slovo se neužívá pouze v jediném významu. Rozumí se jím: to, co se předává, proces předávání, zvyklosti, konvence, obyčeje.
Vánoční setkání.
I tradice vánočních setkávání knihovníků MUB pokračuje. Sešly jsme se v sobotu 23. listopadu, abychom se společně rozloučily s uplynulým rokem, popřály si štěstí, zdraví do nového roku, připily na další spolupráci a předaly si dárečky pro radost.
Dárky jsou očíslovány, čísla jsou ukryté v záložkách do knih, losování nic nebrání.
je vylosováno - odhalení začíná...
dárky odhaleny...
foto:DAKO
Rozcházíme se s pocitem příjemně stráveného odpoledne
a těšíme se na další krásná setkání.

Soutěž - Igráček

22. listopadu 2013 v 18:18 | DAKO |  akce
Soutěž o nejkrásnějšího Igráčka knihovníka- knihovnici

Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlásil k letošnímu DDK 2013 soutěž s firmou EFKO-karton s.r.o., která vyrábí populárního Igráčka. Bílého Igráčka si děti mohou zdobit právě při DDK 30. listopadu. Zatím není standardně v prodeji, ale knihovny si jej mohou objednat. SKIP a EFKO poté společně vybere tři nejlepší zaslané fotografie Igráčků, které odmění firma EFKO - Igráčkův kufřík.
Igráček - knihovníka poslal desetiletý čtenář z jinočanské knihovny

Světový den pozdravů

21. listopadu 2013 v 0:00 | DAKO |  aktuality
DOBRÝ DEN, ahoj, nazdar, čau, "Čágo bélo, šílenci", čus, pa, nazdárek kašpárek, páčko, tě pic, ahojte, servus, zdar, ave, brejden, čao bambíno, nashledanou…

Pozdrav je vlastně projev úcty, dobrých úmyslů a především kamarádství.

SVĚTOVÝ DEN POZDRAVŮ se slaví 21. listopadu po celém světě. Poprvé se tento den slavil roku 1973 a slaví ho zhruba 180 zemí zdravením na ulici byť jindy cizích lidí. Slavit se začal díky americkým studentům bratrům MacCormakům. Ti začali šířit pozdrav na protest proti i válce mezi Arabi a Izraelci. Chtěli tak dokázat, že spory se dají řešit i jinou cestou. Zdravit se dá různě, nejen slovně.
Na počest tohoto svátku by každý měl tento den pozdravit deset lidí.
Přeji Vám dobrý a příjemný den!


TOPIČ František

20. listopadu 2013 v 10:00 | DAKO |  kalendárium
Pražský knihkupec a nakladatel František Topič
(1858 - 1941)
proslul pohledem na českou knihu jako na umělecké dílo. Svůj podnik vybudoval z malého knihkupectví na dnešní pražské Národní třídě (Topičův dům). Spolupracoval s předními výtvarníky, grafiky a ilustrátory. Založil také knihkupeckou školu. V roce 1894 vybudoval výstavní síň Topičův salón, kde se prodávaly originály obrazů, plastik i předměty užitého umění. Zasloužil se o vydání řady sebraných spisů spisovatelů, mimo jiné Svatopluka Čecha, Jana Nerudy či Ignáta Herrmanna. V roce 1936 nakladatelství prodal, název firmy Topič zůstal zachován.
Od jeho narození 20. listopadu 1858 nás dělí 155 let.

DRAK čte dětem

13. listopadu 2013 v 13:13 | DAKO |  akce
Cílem kampaně Celé Česko čte dětem je přiblížit rodičům a jejich dětem důležitost čtení a společného sdílení času.

Drak čte dětem...na podporu projektu Celé Česko čte dětem
v sobotu 16. listopadu od 12. hodin
foto:DAKO

Sv. Martin na bílém koni...?

11. listopadu 2013 v 22:09 | DAKO |  aktuality
Martin na bílém koni
se sice dnes místy projel, ale k nám nepřivezl sníh nýbrž růži na pozdrav.
foto:DAKO
Ať potěší i vás před nadcházející zimou.


Festival DEN POEZIE 2013

7. listopadu 2013 v 21:53 | DAKO |  akce

Letošní 15. ročník Celostátního festivalu Den poezie bude probíhat ve dnech 10. až 25. listopadu po celé České republice. Smyslem akce je oslavit roli poezie v našem životě a v české kulturní tradici.
Den poezie se koná vždy v listopadu na památku narození básníka K. H. Máchy (* 16. 11. 1810). Během dvou týdnů školy, knihovny, univerzity, literární skupiny, kluby, divadla i jednotlivci uspořádají v řadě měst po celé republice řadu vlastních programů zaměřených na poezii.
Ani letos nemůže chybět událost, kterou všechno začalo - dnes již tradiční oslava narozenin u sochy K. H. Máchy na pražském Petříně - 16. listopadu od 19 hodin.
Krásné zážitky s poezií.


Píšu, píšeš, píšeme...

3. listopadu 2013 v 13:30 | DAKO |  kalendárium
...tužkou, pastelkou, propiskou, klávesnicí i plnicím perem.
Plnicí pero Parker - klasika a symbol "čistého psaní"

Parker 51, který byl představený v roce 1941, je asi nejslavnějším výrobkem firmy a je označován za nejslavnější pero historie. Stal se také předlohou dobře známých kopií v podobě takzvaných čínských per.

První plnicí pero Parker bylo patentováno v roce 1889 a o pět let později už firma Parker Pen patřila mezi nejvýznamnější na trhu s psacími potřebami.

Vynálezce a průmyslník George Safford Parker, americký učitel, pero Parker vynalezl kvůli nespokojenosti s tehdejšími psacími potřebami. Od jeho narození 1. listopadu 1863 nás dělí rovných 150 let.

Pera Parker jsou dodnes synonymem kvality, převratným způsobem plnění, dlouholeté tradice a elegantního designu a jejich inkoust v minulosti potvrdil řadu historických dokumentů a smluv.

I dnešní technické době vhodný vánoční dárek.

Soutěž Chytrá hlavička aneb Diplomek za podzimní lumpačení

1. listopadu 2013 v 13:13 | DAKO |  zajímavosti
Lumpárničky aneb soutěž "Chytrá hlavička" připravila Natty na měsíc říjen.

…konec září, školní rok opět v plném proudu a tak i my opět naskočíme do "žabí školičky". Půjdeme si procvičovat svoje hlavičky, abychom byli dlouho svěží a krásní…
Děkuji za příjemnou zábavu.