Týden knihoven - čtenáři - průzkum

3. října 2013 v 10:33 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Národní knihovna České republiky a Ústav pro českou literaturu Akademie věd zveřejnila 26. září 2013 velký statistický průzkum čtenosti v České republice.

Alespoň 84 % z nás přečte ročně jednu knihu. Z průzkumu vyplívá, že toto číslo dokonce mírně roste. Podle jeho výsledků si aspoň jednu knihu ročně koupí 48 procent Čechů - jenže v roce 2007 to bylo 71 procent lidí. Veřejnou knihovnu nejméně jednou ročně navštíví 32 procent dotázaných. Průzkumu se zúčastnilo mezi 5. až 25. květnem 1584 respondentů. Byl již třetí, podobný se uskutečnil v letech 2007 a 2010. Znovu se ukázalo, že ženy čtou výrazně více než muži (rozdíl činí 11 procent), každý obyvatel starší 15 let za rok přečte v průměru 13,2 knihy, jejich čtení denně věnuje 33 minut, za rok nakoupí průměrně 2,3 knihy a vydá za ně 691 korun; v domácích knihovnách se v průměru nachází 250 knih.
Podle celoevropského průzkumu působí v EU dohromady 63 tisíc veřejných knihoven, v Česku jich je 5408. Česká republika má nejhustší síť veřejných knihoven v celé Evropské unii. Na deset tisíc obyvatel naší země tak připadá 5,1 knihovny, průměr EU je jenom 1,3 knihovny. A kdo jsou nejpilnější čtenáři? Tradičně senioři nad 65 let, mezi těmi je nejvíce častých čtenářů, tedy těch, co ročně přečtou 13 a více knih. Průzkum ale ukázal, že Česko nadále patří v Evropě k zemím s nejsilnější čtenářskou kulturou, společně se skandinávskými a pobaltskými státy.

Jak jste na tom se čtením vy? Čtete, navštěvujete knihovnu, kupujete si knihy?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Natty Natty | Web | 4. října 2013 v 5:38 | Reagovat

Danko, to je dobře, že jsme neupustili od knih a i když si myslím, že se čte stále méně, než za našich mladých let. Knihu do ruky bereme ve chvílích volna, ale protože dnes jsou informace na netu, častěji "čteme" informace zde. Já osobně čtu nejvíce v podzimním a zimním čase, přes jaro a léto čtu spíš časopisy a tak jednu knihu za měsíc. Do knihovny chodím také od podzimu do jara a knihy si nekupuji, dostávám jako dárky a tu vždy přečtu "jedním dechem".
Kdybych měla napsat kolik přečtu knih za rok, tak myslím že kolem 30. Nejraději mám psychologii. :-) Pěkný den.

2 DAKO DAKO | Web | 7. října 2013 v 17:54 | Reagovat

[1]:Natty, knihy na netu nečtu, nemám ráda ani čtečky, klasickou knihu nemůže nic nahradit. Knížky čtu prakticky všude. :-) Hezký večer.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama