Podzimní knihovnické rozjímání aneb Rozloučení z cyklosezónou

28. října 2013 v 12:00 | DAKO |  cestování
Okolo Hradce...
Docela obyčejný podzimní den věstilo sobotní říjnové ráno. Mlhou jako mlíko nebylo vidět na krok a plánované rozloučení s cyklistickou sezonou bylo v ohrožení. Nakonec vyjíždíme, sice s hodinovým zpožděním, ale nelitujeme.

Padající mlhou se najednou začalo prodírat sluníčko a zanedlouho ozářilo barevnou podzimní krajinu. Dosažení našeho cíle, nové rozhledny ve Vysoké nad Labem, mohl ohrozit snad jen defekt na kole, ale k žádnému nedošlo. Rozhledna Milíř byla dokončena v roce 2013, je 30 m vysoká a ve výšce 27m je vyhlídková plošina. Při úpatí příjemné posezení s občerstvením.

Vzhledem k tomu, že rozhledna byla otevřena teprve 12. října, lze doufat, že téměř žádné značení cesty v samotné obci k rozhledně bude brzy napraveno a vylepšeno. Teplá slunečná sobota připomínala spíše léto než podzim a 36 km dlouhá trasa byla příjemnou tečkou za letošním cyklocestováním.

Milíř
Na rozkopaném vrcholu kopce Milíře (283 m), jenž má jméno od uhlířského milíře a od podoby téhož, pálili uhlí zde v sedmi barákách obsazení uhlíři. Majitel kopce, jakýsi Lhota, daroval prý kdysi kopec ten i s lány k němu přiléhajícími občanům a po něm zůstalo místu tomuto jméno LHOTA. Práce uhlířů byla těžká a velmi špatně placená.
Základem milíře byl kůl (nebo dva kůly blízko sebe), okolo kterého uhlíři naskládali drobné suché roští. Následovalo položení podlahy, tedy polen kladených paprskovitě od kůlu stojícího uprostřed kruhu směrem k jeho okraji. Kruh - základna milíře - míval průměr 6 až 8 metrů. Do pyramidy průměrně velkého milíře se vešlo až 40 kubických metrů dřeva. Obvykle se pálily dva až čtyři milíře současně. Jeden hořel, druhý se stavěl a třetí rozebíral. Často byla každá pyramida jinde a uhlíři se přesouvali mezi nimi a zároveň své dílo museli neustále hlídat.
Pálení milíře obvykle trvalo pět až šest dní. Zda je hromada vypálená se poznalo podle barvy kouře stoupajícího z milíře - bělavý kouř značil, že ve dřevě je ještě vlhkost, šedomodrý kouř prozradil, že je vypáleno. Poslední činností bylo naložení dřevěného uhlí na vozy s korbou spletenou s proutků a jeho odvoz na místo určení.
foto:DAKO

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama