Říjen 2013

Plněné zapečené brambory

29. října 2013 v 17:17 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
pražská kuchařka
foto:DAKO
V nové rubrice Čítárničky -"Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.

Dým z bramborových natí v současné době už příliš často na polích nevidíme, přesto pečené brambory stále zůstávají zastoupeny v našem jídelníčku. Brambory na zimu jsou uskladněny, zbývá připravit bramborové recepty. Vyzkoušejte
PLNĚNÉ ZAPEČENÉ BRAMBORY
Ingredience:
4 velké brambory (uvařené ve slupce)
150 g mletého masa (není podmínkou)
150 g strouhaného eidamu
100 g nakládaných či předem podušených hub
1 cibule
grilovací koření, sůl

Postup:
Nakrájenou cibuli na kostičky orestujeme spolu s masem a houbami, ochutíme grilovacím kořením. Napříč rozkrojené brambory posolíme, naplníme směsí, posypeme sýrem a zapečeme.
Neváhejte a ochutnejte.
Ač rychlovka přesto mňamka.
DOBROU CHUŤ.

Podzimní knihovnické rozjímání aneb Rozloučení z cyklosezónou

28. října 2013 v 12:00 | DAKO |  cestování
Okolo Hradce...
Docela obyčejný podzimní den věstilo sobotní říjnové ráno. Mlhou jako mlíko nebylo vidět na krok a plánované rozloučení s cyklistickou sezonou bylo v ohrožení. Nakonec vyjíždíme, sice s hodinovým zpožděním, ale nelitujeme.

Padající mlhou se najednou začalo prodírat sluníčko a zanedlouho ozářilo barevnou podzimní krajinu. Dosažení našeho cíle, nové rozhledny ve Vysoké nad Labem, mohl ohrozit snad jen defekt na kole, ale k žádnému nedošlo. Rozhledna Milíř byla dokončena v roce 2013, je 30 m vysoká a ve výšce 27m je vyhlídková plošina. Při úpatí příjemné posezení s občerstvením.

Vzhledem k tomu, že rozhledna byla otevřena teprve 12. října, lze doufat, že téměř žádné značení cesty v samotné obci k rozhledně bude brzy napraveno a vylepšeno. Teplá slunečná sobota připomínala spíše léto než podzim a 36 km dlouhá trasa byla příjemnou tečkou za letošním cyklocestováním.

Milíř
Na rozkopaném vrcholu kopce Milíře (283 m), jenž má jméno od uhlířského milíře a od podoby téhož, pálili uhlí zde v sedmi barákách obsazení uhlíři. Majitel kopce, jakýsi Lhota, daroval prý kdysi kopec ten i s lány k němu přiléhajícími občanům a po něm zůstalo místu tomuto jméno LHOTA. Práce uhlířů byla těžká a velmi špatně placená.
Základem milíře byl kůl (nebo dva kůly blízko sebe), okolo kterého uhlíři naskládali drobné suché roští. Následovalo položení podlahy, tedy polen kladených paprskovitě od kůlu stojícího uprostřed kruhu směrem k jeho okraji. Kruh - základna milíře - míval průměr 6 až 8 metrů. Do pyramidy průměrně velkého milíře se vešlo až 40 kubických metrů dřeva. Obvykle se pálily dva až čtyři milíře současně. Jeden hořel, druhý se stavěl a třetí rozebíral. Často byla každá pyramida jinde a uhlíři se přesouvali mezi nimi a zároveň své dílo museli neustále hlídat.
Pálení milíře obvykle trvalo pět až šest dní. Zda je hromada vypálená se poznalo podle barvy kouře stoupajícího z milíře - bělavý kouř značil, že ve dřevě je ještě vlhkost, šedomodrý kouř prozradil, že je vypáleno. Poslední činností bylo naložení dřevěného uhlí na vozy s korbou spletenou s proutků a jeho odvoz na místo určení.
foto:DAKO


Obecní dům v Praze

27. října 2013 v 10:07 | DAKO |  akce
Den otevřených dveří
28. října 2013
od 9.00 do 15.00 hodin

V den 95. výročí vzniku republiky, zpřístupňuje Obecní dům svoje reprezentační prostory široké veřejnosti. Prohlídková trasa povede reprezentačními sály 1. patra - Smetanovou síní, Slováckým salonkem, Salonkem Boženy Němcové, Orientálním salonkem, Grégrovým sálem a Palackého sálem do Primátorského sálu, jehož umělecká výzdoba je ceněným kompaktním dílem světoznámého Alfonse Muchy. Vstup volný na prohlídku budovy.
foto:DAKO

Knihy...trochu jinak

23. října 2013 v 10:05 | DAKO |  zajímavosti
Pozvánka na výstavu knih do Brna.
Klub tvořivých knihovníků SKIP.
16. 10. - 20. 12. 2013
Příjemné zážitky.

Malování na sklo...

19. října 2013 v 20:32 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Výtvarná dílna.
Podzim. Téměř na den přesně, 19. 10. 2013 v sobotu, se po roce sešli knihovníci MUB v knihovně Urbanice na společné akci
M A L O V Á N Í NA S K L O
Jako mávnutím proutku se po pátečním deštivém dni sobotní ráno probudilo do sluníčka, které nás provázelo celým dnem. V příjemně vytopeném sále vedle knihovny přivítala paní knihovnice nejen knihovníky, ale všechny, kdo mají chuť vytvořit si něco pro radost a pro účastníky připravila vše potřebné, skleničky, barvy, štětce, pro zapomnětlivce návrhy na obrázky a občerstvení. Opravdu může malovat každý? Opět se ukázalo se, že ano. Na sklo malovali jak dospělí tak děti. A jak obrázky na skle vznikaly, se můžete podívat v galerii. Příjemně strávené odpoledne provázela dobrá nálada a skončilo ke všeobecné spokojenosti. Při letošní dílně to barvami jen hrálo uvnitř i za okny! Nevěříte? Podívejte se, co dokážou šikovné ruce!


foto:DAKO
Gratulujeme šikovným malířům!

Praha - město měst (Téma týdne)

12. října 2013 v 20:13 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Praho, já Tě mám rád…

PRAHO, i já Tě mám ráda, jak jen každý má rád rodné město…město mého mládí, let studentských, dobrodružných výprav za historií, prvních lásek a krásných přátelství. Město tajemných zákoutí a uliček, půvabných parků a stříbřité Vltavy. Stále se vracím do tvé náruče krásné, moje milovaná Praho, ve vzpomínkách i v reálném čase. Stále zůstáváš v srdci mým domovem!
Buď stále krásná...
Praho má!

Úplně z jiného "soudku" XXI aneb ROZHLEDNA u HK

11. října 2013 v 15:15 | DAKO |  ...z jiného "soudku"!
Nová rozhledna na Hradecku.
Slavnostní otevření rozhledny na kopci Milíř u obce Vysoká nad Labem bude v sobotu 12. října 2013 ve 14 hodin.
Jedná se o unikátní trojbokou stavbu, jedinou svého druhu v ČR. Základní kámen byl položen v roce 2011.

Tři nosné sloupy z lepeného dřeva o délce 30 metrů jsou sestavené z šestimetrových dílů. Sloupy obepínají ocelové schodiště se 144 schody, které je složené ze tří osmimetrových dílů. Šestiboká vyhlídková plošina je ve výšce 27 metrů. Za dobrého počasí lidé z vyhlídkové plošiny spatří Jeseníky, Krkonoše se Sněžkou, Orlické či Železné hory. Spodní část rozhledny je z litého betonu a vedle zázemí má i dvě vyhlídkové terasy. Celková výška rozhledny je 31 metrů a váha 22 tun. V základech rozhledny je 300 tun betonu a sedm tun oceli. Jedná se o nejbližší rozhlednu k centru Hradce Králové.
Cyklisté pozor. Rozhledna bude dominantou chystané cyklostezky Mechu a perníku mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Obec věří tomu, že se rozhledna stane vyhledávanou turistickou atrakcí celého regionu.
Hezké podívání do kraje.

KniháRUM aneb čtení na 365 způsobů

9. října 2013 v 10:25 | DAKO |  zajímavosti
"Zvyk číst si je jediný, který není škodlivý.
Přetrvá, i když jiné radosti pominou. Bude
tu vždy, aby vás podpořil, i když ostatní možnosti zaniknou...
Zpříjemní váš čas do konce života."
(A. Trollope)
...každý den po dobu celého roku vám budeme s láskou, vášní, potěšením, nadšením, s knihami a čtením předkládat naše zážitky a myšlenky z tohoto niterního světa knih plného fantasie, poezie, emocí a inspirace...

Přispívat vlastními názory na čtení a knihy mohou i hosté.
Neváhejte a podívejte se.

Týden knihoven a Zvony...?

5. října 2013 v 22:50 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Kampanologická expozice Suchá u Nechanic
Podzim. Říjen se obléká do barevného šatu, babí léto září sluníčkem, ale fouká studený a silný vítr. Ráz počasí se nezměnil ani v sobotu 5. října 2013 a tak plánovaný mini podzimní cyklovýlet knihovníků MUB v rámcí Týdne knihoven, na výstavu zvonů do kostela Nejsvětější Trojice v Suché u Nechanic, byl pro nepřízeň počasí zrušen. Přesto se ve stanovenou dobu scházíme před kostelem, neboť knihovnice operativně zvolily alternativní řešení dopravy.

Slavnostní otevření expozice proběhlo dne 25. 4. 2013. Bohatý kulturní program byl připraven i na 5. října, kdy byl slavnostně požehnán interiér kostela. Slavnostní mši celebroval generální vikář Mns. Josef Socha. Expozice kampanologické sbírky byla zapůjčena Muzeem východních Čech. Současně byla k vidění i výstavka origami lampionů a porcelánových plátů pod názvem "Letem světem papírem". Na umění zvonařských mistrů se můžete podívat v galerie a o historii přečíst v článku Kampanologická sbírka v kostele v obci Suchá u Nechanic.
Expozice stojí za vidění.Knihovna roku 2013

4. října 2013 v 12:29 | Dako |  aktuality

Ceny Knihovna roku 2013 předány!
MĚSTSKOU KNIHOVNOU ROKU 2013 se stala KNIHOVNA MĚSTA HRADCE KRÁLOVÉ!

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a společnost Skanska a.s. vyhlásily již počtvrté soutěž o nejlepší městskou knihovnu roku 2013. 3. října 2013, předal první náměstek ministra kultury František Mikeš ceny Ministerstva kultury ČR "Knihovna roku 2013":
Knihovnou roku 2013 v kategorii "základní knihovna" se stala KNIHOVNA DR. EMANUELA BOŘICKÉHO MILÍN, Středočeský kraj
Hlavní cenu v kategorii "informační počin" získala MĚSTSKÁ KNIHOVNA LITVÍNOV

Na prvních místech se v jednotlivých kategoriích umístily:
Městská knihovna Nová Včelnice Jihočeský kraj Města do 5000 obyvatel
Městská knihovna Sedlčany Středočeský kraj Města do 10 000 obyvatel
Městská knihovna Ostrov Karlovarský kraj Města do 20 000 obyvatel
Knihovna M.J. Sychry Žďár nad Sázavou Kraj Vysočina Města do 40 000 obyvatel
foto:DAKO
GRATULUJEME!

Týden knihoven - čtenáři - průzkum

3. října 2013 v 10:33 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Národní knihovna České republiky a Ústav pro českou literaturu Akademie věd zveřejnila 26. září 2013 velký statistický průzkum čtenosti v České republice.

Alespoň 84 % z nás přečte ročně jednu knihu. Z průzkumu vyplívá, že toto číslo dokonce mírně roste. Podle jeho výsledků si aspoň jednu knihu ročně koupí 48 procent Čechů - jenže v roce 2007 to bylo 71 procent lidí. Veřejnou knihovnu nejméně jednou ročně navštíví 32 procent dotázaných. Průzkumu se zúčastnilo mezi 5. až 25. květnem 1584 respondentů. Byl již třetí, podobný se uskutečnil v letech 2007 a 2010. Znovu se ukázalo, že ženy čtou výrazně více než muži (rozdíl činí 11 procent), každý obyvatel starší 15 let za rok přečte v průměru 13,2 knihy, jejich čtení denně věnuje 33 minut, za rok nakoupí průměrně 2,3 knihy a vydá za ně 691 korun; v domácích knihovnách se v průměru nachází 250 knih.
Podle celoevropského průzkumu působí v EU dohromady 63 tisíc veřejných knihoven, v Česku jich je 5408. Česká republika má nejhustší síť veřejných knihoven v celé Evropské unii. Na deset tisíc obyvatel naší země tak připadá 5,1 knihovny, průměr EU je jenom 1,3 knihovny. A kdo jsou nejpilnější čtenáři? Tradičně senioři nad 65 let, mezi těmi je nejvíce častých čtenářů, tedy těch, co ročně přečtou 13 a více knih. Průzkum ale ukázal, že Česko nadále patří v Evropě k zemím s nejsilnější čtenářskou kulturou, společně se skandinávskými a pobaltskými státy.

Jak jste na tom se čtením vy? Čtete, navštěvujete knihovnu, kupujete si knihy?

Mezinárodní den seniorů

1. října 2013 v 7:00 | DAKO |  zajímavosti
Od roku 1998 si svět 1. října připomíná MEZINÁRODNÍ DEN SENIORŮ.
Právě toho dne byl totiž Organizací spojených národů a jejím tehdejším generálním tajemníkem Kofi Annanem vyhlášen Mezinárodním rokem seniorů. Den seniorů je oceněním a oslavou všeho, co společnosti přináší starší lidé.
Užijme si tedy Mezinárodní den seniorů a popřejme si mnoho zdraví a štěstí!
foto:DAKO

Den KÁVY

1. října 2013 v 6:00 | DAKO |  zajímavosti
MEZINÁRODNÍ DEN KÁVY
se slaví 1. října.

V českých kavárnách se spolu s akcí Prague Coffee Festival 2013
uskuteční různé doprovodné programy po celé České republice.
5. října 2013, 10.00 - 20.00, Novoměstská radnice, Praha
30. září - 4. října doprovodný program v kavárnách po celé ČR
Historii oblíbeného nápoje spolu s kulturním programem nabídne také Týden kávy, který odstartuje v úterý v Brně a je reakcí na bohatou kavárenskou tradici města. Do akce se zapojí téměř osm desítek kaváren po celém Brně a návštěvníky čeká bohatý program.
O historii kávy si přečtete i v článku Muzeum kávy v Praze.
Nejen příjemné ráno, ale i celý den s voňavým šálkem kávy.
Dobrou chuť.
foto:DAKO