Jacob Grimm

20. září 2013 v 6:00 | DAKO |  kalendárium
Jacob GRIMM
slavný pohádkář, plným jménem staršího z legendární dvojice německých lingvistů a vypravěčů Jacob Ludwig Karl Grimm, se narodil 4. ledna 1785 v německém Hanau a zemřel 20. září 1863. Spolu se svým bratrem Wilhelm Carl Grimmem začali sbírat pohádky, pověsti, přísloví a písně. První společnou sbírku lidových pohádek vydali bratři před Vánoci v roce 1812 pod názvem Pohádky bratří Grimmů.

Bratři Grimmové, kteří světové proslulosti dosáhli právě shromážděním množství pohádek, pověstí, přísloví a písní, byli ovlivněni německým romantismem. Spojovala je láska k mytologii, folklóru a fantaziím. V lidových pohádkách a pověstech spatřovali pozůstatky starých germánských mýtů a jejich sbírka obsahovala úctyhodných 239 příběhů.

Díky Grimmům si děti mohly poprvé přečíst pohádky o Sněhurce nebo Šípkové Růžence či Popelce, ale mnohé z pohádek musely být pro svoji krutou odplatu zla později upravovány. Grimmové stáli u zrodu masové obliby příběhů o vítězství dobra nad zlem a podařilo se jim inspirovat svými pohádkami mnohé evropské vzdělance, v Čechách hlavně Karla Jaromíra Erbena. Wilhelm zemřel 16. prosince 1859 v Berlíně. Jacob podlehl mrtvici tamtéž o čtyři roky později.
Od jeho úmrtí uplyne 20. září 2013 150 let.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 otavínka otavínka | Web | 20. září 2013 v 7:21 | Reagovat

Ohromně zajímavé výročí.Pěkné připomenutí.
Jejich pohádky jsou pro malé i velké.Pěkný víkend přeji !

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama