Září 2013

Úplně z jiného "soudku" XX aneb KONĚSPŘEŽKA

30. září 2013 v 6:00 | DAKO |  ...z jiného "soudku"!
Koněspřežka, historický unikát České železnice, byla v roce 1971 vyhlášena národní kulturní památkou.
Provoz koněspřežné dráhy byl zahájen před 185 lety,
30. září 1828 na trase České Budějovice - Linc.
První stavba svého druhu v kontinentální Evropě byla v plném provozu od roku 1832. K překonání 129 kilometrů mezi Českými Budějovicemi a Lincem potřebovaly osobní vlaky plných 14 hodin. Nákladním vlakům trvala cesta až tři dny. Nejčastěji přepravovaným zbožím byly sůl, dřevo a uhlí. V roce 1836 byla prodloužena téměř na 200 kilometrů až k solným dolům u Gmundenu. Poslední vlak tažený koňmi vyjel na trať 15. prosince 1870.
Přestavba trati, která měla umožnit provoz parních lokomotiv, začala v roce 1868.
foto:DAKO

Setkání s literární postavou - soutěž

26. září 2013 v 19:03 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Autor: Karel May
Kniha: Poklad ve Stříbrném jezeře
Postava: Vinnetou
Povídka Sen - setkání s literární postavou

Horký téměř letní den, slunce se kutálí po nebi a paprsky objímá zen. Pokosená louka mě tiše zdraví. V úmorném vedru pomalu odkládám hrábě, usedám do stínu a pozoruji vzdálený obzor. Údolím se vlní řeka, zvony odbíjí poledne a jejich melodie připomíná dusot koní. V poledním žáru se ani lísteček nepohne a přesto je v dálce vidět oblak prachu, který se nejen pohybuje, ale i přibližuje. Náhle je slyšet několik výstřelů, které vyplaší ptáky schované v keřích vyprahlé prérie a rozčísnou polední ticho. Ze zvířeného prachu se vynořují dva jezdci. Oči se zdráhají uvěřit. Vinnetou, moudrý a statečný náčelník Apačů na koni Ilčí, u sedla Stříbrná puška, ručnice s pažbou zdobenou stříbrem a jeho bílý bratr, zálesák Old Shatterhand "Drtící ruka", na koni Hatátitla, u sedla pušky medvědobijka a henryovka. Avšak zdá se, že i jezdci jsou překvapeni a seskakují z koně. Vstávám, třesou se mi kolena a nevím na co se dříve dívat. Těkám pohledem z jezdců na koně, z koní na pušky a zase zpátky tak zaujatě, že téměř nevnímám slova Old Shatterhanda mě adresovaná.
"Není bezpečné pohybovat se po prérii bez doprovodu, obzvláště pro ženy".
S upřeným pohledem na náčelníka Apačů koktám odpověď, "d d dostavník se o o opravuje".
"Můžeme Vám dělat společnost, než budete moci pokračovat v cestě?" následuje dotaz podbarvený úsměvem.
"Ano, děkuji".
Hladím nádherné hřebce a neodvažuji se vyslovit přání. Netřeba. Vinnetou mi pomáhá do sedla a vede koně prérií. Díky, Vinnetou, díky Old Shatterhande! Dívám se, jak oba jezdci mizí v dálce, když náhle blesk protne oblohu a zahřmí. Zvednu oči, na obloze se převalují šedivé mraky, na louce leží seno a po nedávném setkání ani stopy. Marně pátrám pohledem po krajině a hledám na obzoru známé postavy Divokého Západu.
Sen. Byl to jen sen, neskutečně krásný sen.

Knihovnický happening

26. září 2013 v 7:00 | DAKO |  akce

Velký knihovnický happening se bude konat v pondělí 30. 9. 2013 od 17 do 19 hodin v 1. patře Knihovny města Hradce Králové ve Vertexu.
Je připraven kulturní program i malé občerstvení pro všechny příchozí. Těšit se můžete na hudbu i povídání, hry, prostě program pro celou rodinu. Setkáte se např. s režisérem Vladimírem Morávkem, herci divadla Drak či pěveckým sborem Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína. Vstup volný.
Happeningem zahajujeme 17. ročník Týdne knihoven.

Královéhradecké knihovny pro tuto akci spojily své síly a prezentují se společně.
TÝDEN KRÁLOVÉHRADECKÝCH KNIHOVEN
30. září - 4. října 2013

30. 9.
Knihovna města Hradce Králové
Slavnostní zahájení Týdne královéhradeckých knihoven v KMHK. Srdečně zveme na happening plný hudby,
divadla a známých osobností kultury. Začátek v 17. 00 v ústřední budově KMHK.

1. 10.
Vysokoškolské knihovny Hradce Králové
Středisko vědeckých a knihovnických informací Farmaceutické fakulty UK v Praze
Vědecká knihovna Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany Brno
Lékařská knihovna Lékařské fakulty UK v Hradci Králové; Univerzitní knihovna UHK

2. 10.
Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

3. 10.
Společenskovědní knihovna Muzea východních Čech
Knihovna Galerie moderního umění v Hradci Králové

4. 10.
Biskupská knihovna Biskupství královéhradeckého
Farní knihovna v Hradci Králové

Aktuální informace na www.svkhk.cz

Happeningem zahajujeme 17. ročník Týdne knihoven. Královéhradecké knihovny pro tuto akci spojily své síly a prezentují se společně.
Těšíme se na Vás!

Týden knihoven 2013

25. září 2013 v 8:54 | DAKO |  akce
TÝDEN KNIHOVEN
S NÁMI v KNIHOVNÁCH
VŽDY ALL INCLUSIVE
30. září - 6. října 2013
Ať je příjemný!

Život na vesnici aneb dvojí pohled (Téma týdne)

20. září 2013 v 18:23 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Život na vesnici přináší mnoho radostí, dobrodružství na tajemných výpravách a nových zážitků z výletů, během celého roku.

Zima, mrzne, jako když praští, sněhu po kolena. Bruslíme, sáňkujeme, stavíme sněhuláky, koulování se nevyhýbáme. Užíváme si. Vymrzlí a urousaní se vracíme do vyhřáté kuchyně, uvelebujeme se na peci a těšíme se na večerní vyprávění "draček". Velmi příjemnou součástí zimních radovánek jsou zabijačky. Sice musíme sem tam něco pomoci, podat či přinést, ale hlavně ochutnáváme. Když se zdá, že škola nikdy neskončí, prázdniny jsou za dveřmi.
foto:DAKO
Léto, teplo, volnost, prázdniny. Žádné ranní vstávání, mimo to dobrovolné při odjezdu na výlet, koupání v řece, ozobávání plodů zahrádky, sice občasná pomoc při sušení sena či povřísla o žních, ale především průzkumné cesty kolmo do blízkého i vzdálenějšího okolí. Vůně stáčeného medu nás však neomylně přitahuje domů a ochutnávání nás nemine, ani večerní táborák. Když se zdá, že prázdniny jsou nekonečné, začíná škola.

Život na vesnici obnáší nejen radosti a krásnou přírodu, ale i starosti a problémy během celého roku.

Zima, náledí, kolo se smeká, silnice dlouhá tři kilometry k nádraží neposypaná, jízda od příkopu k příkopu. Začíná sněžit a sněží a sněží. Zase dřív vstávat a odhrabovat, do práce se musí a silnice neprohrnutá. Kolo vázne. Rychle zatopit, ráno nebyl čas, připravit pohoštění pro "dračky", "usušit" děti a sepsat potřeby na zabíječku. To zas bude blázinec. Práce v plném proudu, nedostává se špejlí, v obchodě je zavřeno. Už aby bylo léto!
foto:DAKO
Léto, horko, sucho, neprší. Seno rychle prosychá, ale vody je málo. Když nezaprší, nebude čím krmit. V sálavém slunci drobné ovoce dozrává závratným tempem, kde jsou ty děti, je třeba trhat. Šumění řeky láká, je třeba připravit sklenice na zaváření a naplánovat výlet. V dohledu jsou žně, na poli i ve včelíně a táborák. Rychle kolo, za deset minut zavírají, zamluvené buřty jsou stále v obchodě. Už aby byl podzim, na čas a práci se nehledí, rostou houby!
Příroda je mocná čarodějka a vynahradí nám obtížné chvilky.

Jacob Grimm

20. září 2013 v 6:00 | DAKO |  kalendárium
Jacob GRIMM
slavný pohádkář, plným jménem staršího z legendární dvojice německých lingvistů a vypravěčů Jacob Ludwig Karl Grimm, se narodil 4. ledna 1785 v německém Hanau a zemřel 20. září 1863. Spolu se svým bratrem Wilhelm Carl Grimmem začali sbírat pohádky, pověsti, přísloví a písně. První společnou sbírku lidových pohádek vydali bratři před Vánoci v roce 1812 pod názvem Pohádky bratří Grimmů.

Bratři Grimmové, kteří světové proslulosti dosáhli právě shromážděním množství pohádek, pověstí, přísloví a písní, byli ovlivněni německým romantismem. Spojovala je láska k mytologii, folklóru a fantaziím. V lidových pohádkách a pověstech spatřovali pozůstatky starých germánských mýtů a jejich sbírka obsahovala úctyhodných 239 příběhů.

Díky Grimmům si děti mohly poprvé přečíst pohádky o Sněhurce nebo Šípkové Růžence či Popelce, ale mnohé z pohádek musely být pro svoji krutou odplatu zla později upravovány. Grimmové stáli u zrodu masové obliby příběhů o vítězství dobra nad zlem a podařilo se jim inspirovat svými pohádkami mnohé evropské vzdělance, v Čechách hlavně Karla Jaromíra Erbena. Wilhelm zemřel 16. prosince 1859 v Berlíně. Jacob podlehl mrtvici tamtéž o čtyři roky později.
Od jeho úmrtí uplyne 20. září 2013 150 let.

Kotlety Raz dva

16. září 2013 v 14:27 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
pražská kuchařka foto:DAKO
V nové rubrice Čítárničky -"Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.

Je září, podzim na spadnutí, čeká vás na tisíc povinností, školní rok začíná a času se nedostává. Přesto bychom rádi co nejvíce času trávili v přírodě než v kuchyni. Zkuste recept, jehož příprava váš čas ušetří nejen v neděli.
KOTLETY RAZ DVA
Ingredience - dle počtu strávníků
vepřové kotlety
brambory
1 šlehačka
sůl, pepř

Postup:
Kotlety běžně upravíme (naklepeme, nařízneme, osolíme, opepříme) a položíme vedle sebe na pekáč či plech s vyššími okraji. Na druhou polovinu pekáče rozprostřeme na kostky nakrájené a osolené syrové brambory. Vše zalijeme jednou šlehačkou (i kyselou) a pečeme na mírném ohni asi hodinu.
Jednoduché, rychlé a je to mňamka.
Dobrou chuť


Otokar Březina

14. září 2013 v 20:44 | DAKO |  kalendárium
Otokar BŘEZINA,

český básník, významný představitel českého symbolismu,
jehož volný verš se stal vzorem pro další básníky,
se narodil 13. září 1868, jako Václav Jebavý.
V Nové Říši na Jihlavsku kde působil coby učitel, napsal básnické sbírky Tajemné dálky, Svítání na Západě, Větry od pólů, Stavitelé chrámu a Ruce.
Psal eseje i prózu. Zemřel v roce 1929. Sousoší Tvůrce a jeho sestra Bolest pro Březinův náhrobek vytvořil básníkův přítel, sochař František Bílek. Byl vícekrát navržen na Nobelovu cenu za literaturu.
Od jeho narození uplynulo 13. září 2013 145 let.

Knžní bazar

13. září 2013 v 8:48 | DAKO |  aktuality

KNIŽNÍ BAZAR

V rámci Týdne knihoven pořádá Knihovna města Hradce Králové tradiční knižní bazar,
poprvé v nové budově Centra celoživotního vzdělávání ve Wonkově ulici.
Pro veřejnost ve dnech 30. 9. 2013 až 4. 10. 2013.
Pro knihovníky v pátek 27. 9. 2013 od 8 do 14 hod.

Jste srdečně zváni.


Výstava "OBRAZY" - spolku PAV

8. září 2013 v 23:34 | DAKO |  zajímavosti
Je sobota 7. září ráno a slunce září na modré obloze bez jediného obláčku a po celý den dotvářelo slavnostní atmosféru. Kdy, kde a proč? V rámci Dnů evropského dědictví 2013 v návaznosti na koncert barokní hudby se konala v sále kláštera v barokním areálu Skalka v Mníšku pod brdy vernisáž Pražských amatérských výtvarníků.

Výstava byla zahájena za přítomnosti autorů a starosty města v sobotu 7. září 2013 a bude přístupná do 6. října 2013 v sále kláštera.

Prostory kláštera jsou přístupné
Úterý - pátek od 13 do 17 hod.
O víkendu od 10 do 17 hodin.
A je opravdu na co koukat. Šestičlenná skupina výtvarníků s různorodým zaměřením vystavuje svá díla pro potěšení všech příznivců pěkného malování. A protože bez fotoaparátu nevycházím, nabízím vám, s laskavým svolením autorů, malou ochutnávku s pokračováním v Galerii. Vychutnejte v klidu krásu, kterou dokáže vytvořit lidská, byť amatérská, ruka. Komentáře myslím netřeba.
Výstava spolku PAV (Pražských amatérských výtvarníků) v sále kláštera v barokním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy.

-
foto:DAKO
Nenechte si ujít krásný zážitek, jste srdečně zváni.
Pokračování v Galerii.

Bible kralická - výstava

3. září 2013 v 11:52 | DAKO |  zajímavosti
BIBLE KRALICKÁ 1613 - 2013
Výstavu
ke čtyřstému výročí
posledního předbělohorského vydání
Bible kralické uspořádala
v době od 12. 9. - 3. 11. 2013

Citace:
Seznamuje s dějinami kralického překladu od jeho vzniku až do současnosti a přibližuje, proč se Bible kralická stala jedním z klenotů národní kultury. Exponáty z fondů Národní knihovny ČR i dalších významných sbírek představují starší české biblické překlady, původní tisky Bible kralické a její cizojazyčné předlohy i některé dobové písemné dokumenty, které dosud veřejnost neměla možnost spatřit. K vidění jsou také původní tiskařské literky, nalezené na tvrzi v Kralicích, unikátní korekturní obtahy části bratrského kancionálu, staré tisky, jejichž význam zůstával donedávna skryt, včetně exemplářů z vlastnictví významných osob své doby, např. tisky v dobové vazbě pocházející z knihoven moravských Žerotínů nebo pánů z Valdštejna.
Hezké zážitky!

Knihovnické letní rozjímání aneb Čas Polétí

1. září 2013 v 18:44 | DAKO |  cestování
Ještě letní rozjímání
JARO, LÉTO, PODZIM, ZIMA.
Čtyři roční období, která samozřejmě všichni známe. Určeny byly podle jarní a zimní rovnodennosti a podle letního a zimního slunovratu. Přesto některé měsíce částečně zařazujeme k jinému období, než je astronomicky určeno.

Naši předkové žili převážně na venkově a ve městech sídlila jen menší část populace až do počátku 20. Století. Žili v souznění s přírodou, pozorovali ji a poznávali, neboť od jara do podzimu pracovali na polích či v lese. Svá pozorování vložily do pranostik, z velké části spojené se svátky světců, a dovedli podle nich předpovídat počasí. Nabyté znalosti se předávaly z generace na generaci.

Na základě svých pozorování lidé na venkově až do konce 19. století běžně používali dělení roku na osm ročních období, jejichž začátky a konce byly určovány podle svátků světců a světic.

A která období to byla?
Předjaří, 24. 2. - 19. 3., od sv. Matěje do sv. Josefa.
Jaro, 19. 3. - 16. 5., od sv. Josefa do sv. Jana Nepomuckého.
Podlétí, 16. 5. - 8. 6., od sv. Jana Nepomuckého do sv. Medarda.
Léto, 8. 6. - 15. 8., od sv. Medarda do svátku Nanebevstoupení Panny Marie
Polétí, 15. 8. - 21. 9., od svátku Nanebevstoupení Panny Marie do sv. Matouše.
Podzim, 21. 9. - 11. 11., od sv. Matouše do sv. Martina.
Předzima, 11. 11. - 25. 12. od sv. Martina do svátku Narození Páně
Zima, 25. 12. - 24. 2., od svátku Narození Páně do sv. Matěje.

Přestože pozdní léto vrcholí, páté roční období se nenápadně přihlásilo.

Polétí, od 15. 8. do 21. 9., od svátku Nanebevzetí Panny Marie do sv. Matouše
V polétí hýří příroda barvami pozdního léta, dny se krátí, žně končí a začíná foukat ze strnišť. Jak tvrdí lidová pranostika, Bartoloměj svatý, odpoledne krátí. Čápi odlétají do teplých krajin a školákům pomaloučku končí prázdniny a připravují se na nový školní rok. Ani knihovny v létě nezahálely a snažily se pro čtenáře vytvořit co nejhezčí prostředí. Slunce koncem srpna ještě pálí, na rozdíl od září kdy příjemně hřeje. Na stromech dozrává ovoce a víno na vinohradech. Pomalu se blíží podzim.