Ach ta revize knih...!

28. srpna 2013 v 23:44 | DAKO |  akce
Vzdělání je nejlepší investice. Prvním schůdkem k cestě je právě knihovna.
REVIZE KNIH.
Proč ten povzdech? Protože s neúprosnou pravidelností připomene knihovnici, že je zase o 5 let starší! Ano, revize knihovního fondu v knihovnách do 100 000 svazků se provádí jednou za 5 let. Jde o důkladnou fyzickou a obsahovou inventuru knižního fondu knihovny.

V dobřenické Obecní knihovně proběhla pravidelná revize v časovém období od 14. srpna do 23. srpna 2013 za účasti knihovnice a pracovnice střediskové knihovny KmHK. Knihovna tak zjišťuje skutečný stav svého fondu. Před zahájením revize je třeba otevřít revizní program a zapojit skener. Každá kniha se vezme z regálu do ruky a pomocí čtečky nebo ručního skeneru se ověří její identifikační kód. Vyřadí se knihy staré a poškozené. Kromě toho, že revize prověří skutečný i obsahový stav knihovního fondu, připomene nám i "poklady" na které se časem pozapomnělo, protože se už tolik nepůjčují a redukovaný fond tak dá vyniknout knížkám, které se v množství těch nečtených dosud skrývaly.
Není to žádná zábava, spíše knihovnická "nádeničina" náročná na čas. Je náporem pro všechny zúčastněné, tedy i pro knihovníka, jehož knihovna revizí prochází. Je nezbytné, aby byl revizi osobně přítomen, aktivně se účastnil rozhodování o dalším osudu knih ve své knihovně a přitom zároveň načerpal neocenitelné zkušenosti a rady profesionální pracovnice, která revizi provádí. Po dobře provedené revizi získá knihovník přesná čísla o stavu knižního fondu v knihovně. Je to zároveň příležitost k novému uspořádání a zpřehlednění fondu čtenářům. V neposlední řadě je revize příležitostí k velkému úklidu a novému uspořádání celého provozu knihovny. O výsledku revize knihovního fondu je sepsán zápis.
foto:DAKO
Konečnou tečkou je projednaná zpráva o průběhu revize v zastupitelstvu obce, kde má knihovník na základě zjištěných skutečností příležitost požádat zastupitele o podporu při její renovaci, změně obsahu fondu. Má možnost zcela jednoznačně prezentovat rozsah své práce a přesvědčit o jejím významu pro občany.
Revize skončila a na další raději nemyslíme!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Otavínka Otavínka | Web | 29. srpna 2013 v 5:25 | Reagovat

Milá Danuško, ano máš pravdu, že revize není nic příjemného, ale nyní už tím, že se načítají do pc signatury či čárové kódy, je to snazší, ne? Přeji Ti, aby ses z této situace, co nejdříve vzpamatovala. Máš moc hezkou knihovnu a určitě i spokojené čtenáře. Tak ať se daří!

2 DAKO DAKO | Web | 29. srpna 2013 v 17:40 | Reagovat

[1]:Milá Otavínko, automatizovaná revize pravda je snazší, ale do horních regálů se na štafle musí tak jako tak. :-) Děkuji za přání a přeji klidný zbytek léta.

3 Otavínka Otavínka | E-mail | Web | 30. srpna 2013 v 20:02 | Reagovat

Milá Danuško,
napiš, zda bys chtěla do knihovny poezii pana Z. Šišky. Pošlu Ti sbírku, aby ses mohla denně nechat unášet tou krásou. Napiš email. Nemohu najít na Tebe adresu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama