Červenec 2013

Rozkvetlá knihovna - soutěž

26. července 2013 v 13:26 | DAKO |  akce
ROZKVETLÁ KNIHOVNA
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, Svaz květinářů a floristů ČR a Výstaviště FLORA Olomouc, a.s. pro vás vyhlašují Letní fotografickou, výtvarnou a literární soutěž. Zúčastnit se může každá knihovna, která zašle fotografii/e interiéru své rozkvetlé knihovny, nebo obrázek či básničku o květinách v termínu od 1.srpna-20. září 2013 a došlé příspěvky budou zveřejněny na facebooku SKIP a partnerů soutěže. Vybrané soutěžní příspěvky budou vystaveny a oceněny v rámci celostátní akce Týden knihoven na podzimní Floře Olomouc, která se koná ve dnech 3. - 6. 10. 2013.
foto:DAKO
Hodně tvůrčích nápadů!

Okurková sezóna

25. července 2013 v 17:21 | DAKO |  aktuality
Okurková sezóna doslova a do písmene?!
Sbíráme, nakládáme, zavařujeme
okurčičky
foto:DAKO
na různé způsoby, které určitě znáte a vyzkoušené máte,
více psát netřeba, LÉTO volá!

Čítárnička - slaví páté narozeniny

17. července 2013 v 16:52 | DAKO |  Vzpomínání...
Čas je běžec dlouhým krokem...
Rok s rokem se sešel,
aby nám připomněl,
že před pěti lety se narodil
BLOG knihovny i knihovnice.

Blog ČÍTÁRNIČKA slaví PÁTÉ VÝROČÍ ZALOŽENÍ!

…Čítárnička má ZAČÁTEK, a zda bude mít konec daleko v nedohlednu, záleží nejen na mě ("dojdou či nedojdou nápady"?!), ale i na vás návštěvnících.
Děkuji všem za přízeň a zvu vás na čteníčko v každé denní či noční době…

Těmito slovy končil článek v červenci 2011 Začátek…a výročí k třetím narozeninám.
A protože čas nestojí, ale pádí, jsou tu
NAROZENINY PÁTÉ!
I díky Vám, čtenářům!
Čítárnička byla založena 16. srpna 2008.

Všichni jste si jistě všimli ať pravidelní či náhodní návštěvníci, že články na blogu jsou zaměřeny především na témata knihovnická, ale i na zajímavosti o knížkách, čtení, cestování a o tom, co mne kdy potkalo a zaujalo. Během pěti let jsem vložila 422 článků. Málo? Hodně? Záleží na úhlu pohledu. Blogování je mým koníčkem ve volném čase a Blog je také pro mne studnicí nápadů a různorodých zájmů i zajímavých internetových setkání. Ovšem je pravdou, že odchodem do důchodu se počet napsaných článků rychle zvyšoval, přestože se říká, "důchodcům se stále času nedostává"...

A nyní s vaším dovolením trochu statistiky. TOP LIST je nainstalovaný od 19. srpna 2008 a návštěvnost pomalu, ale jistě rostla. Po založení v roce 2008 navštívilo Čítárničku 346 čtenářů, v roce 2009 - 3025; v roce 2010 - 4 434; 2011 - 5 290; 2012 - 5 767 a v letošním roce 17. srpna v 16.00 ukazuje statistika 21 738 čtenářů. Ačkoliv návštěvnost není mojí hlavní prioritou, určitě velmi potěší. Komentáře. Komentujících ze začátku mnoho nebylo, ale přibývají. Ovšem vím o čtenářích, kteří čtou články pravidelně, ale nekomentují. Ať tak či onak, dodávají mi odvahu psát dál. Děkuji všem za milá slova. V neposlední řadě děkuji všem těm, kteří mě v blogování pomohli radou, praktickou ukázkou či slovní podporou.

Tímto chci všem pravidelným čtenářům moc poděkovat za věrnost a těm náhodným popřát, aby se jim v Čítárničce zalíbilo a rádi se vraceli.
Těším se na další setkávání.

Letní střípky

16. července 2013 v 19:24 | DAKO |  aktuality
Léto budiž pochváleno...
Kolem nás voní léto, slunce hřeje v plné síle a mezi koupáním i výlety najednou zjistíme, že nastal čas otrhat červený rybíz, podívat se do lesa na houby či co nového vykvetlo na zahrádkách.
hříbky v lese
už zase rostou
a na zahrádce kytičky kvetou
foto:DAKO
Krásnou dovolenou!

Zdeněk Galuška

11. července 2013 v 7:53 | DAKO |  kalendárium
Zdeněk GALUŠKA,
český spisovatel, ilustrátor, malíř, lidový vypravěč a písmák
se narodil 11. července 1913 v Uherském Ostrohu.
Jeho knihy povídek a soudniček Slovácko sa nesúdí, Slovácko sa súdí aj nesúdí, které si sám ilustroval, vznikly na podkladě autentických příběhů odposlouchaných u soudních přelíčení. V nich svérázným způsobem vylíčil lidské slabosti a sousedské nesváry v jedné slovácké obci. Staly se populární i díky televiznímu seriálu Slovácko sa nesúdí. Pamětníci říkají, že se v životě takřka nikdy nemračil a svůj pověstný humor si zachoval až do posledních chvil. Zemřel 13. února 1999.
Od jeho narození uplyne 11. července 2013 rovných 100 let.

Pikantní houbová žemlovka

1. července 2013 v 18:08 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
Kuchařka pražská kuchařka
V nové rubrice Čítárničky - "Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Houby a my!
karbanátky z hub
fota:DAKO
HOUBOVÁ ŽEMLOVKA
Když se řekne Žemlovka, vybaví se nám neodolatelná vůně jablek a skořice. Skvělé sladké jídlo. Patříte do skupiny dospělých, kteří žemlovku milují, ale také mají rádi houby i pikantní pokrmy? Vyzkoušejte žemlovku houbovou. Pevně věřím, že se stejně jako já řadíte do této skupiny a tenhle kulinářský zážitek si nenecháte ujít! Žemlovka je totiž velmi jednoduchá, a přitom chuťově neporazitelná.
Ingredience
1 veka
400 g čerstvých hub nebo 200 g sušených hub
2 klobásy nebo párky
1-2 cibule
3 vajíčka
300 ml mléka
tuk
kmín, česnek, pepř, sůl

Postup
Klobásu pokrájenou na kolečka, osmažíme s cibulkou a dáme podusit houby. Přidáme kmín, pepř a česnek. Zapékací misku vymažeme tukem. Pečivo na plátky silné asi 2 cm namáčíme do mléka s rozšlehaným vajíčkem. Do zapékací misky vyskládáme vrstvu namočeného pečiva, poté navrstvíme směs hub, klobásy a cibulky. Znovu poklademe namočeným pečivem. Zakryté pečeme v troubě na 200'C asi 20 min. a poté odkryté ke zlatavé kůrce. Sušené houby, je třeba je předem namočit (třeba ve vývaru masoxu). Na závěr pečení nebo při podání v teplém stavu můžeme posypat tvrdým sýrem nebo Nivou. Je to mňamka i jako studená svačinka.
Dobrou chuť