Červen 2013

Knihovnické placky

26. června 2013 v 11:45 | DAKO |  zajímavosti
Krajská knihovna Vysočiny Havlíčkův Brod
vyhlásila soutěž o nejzajímavější návrh na originální propagační
button (placku) knihovny!
Soutěž nebyla omezena, zúčastnit se mohl každý, kdo měl zájem. Žádná další kritéria soutěž neměla, neplatila žádná omezení věková, stejně jako nezáleželo na tom, zdali je soutěžící čtenářem knihovny, každý se tak mohl naplno dát průchod své kreativitě a fantazii.
Vítězná placka
a pro děti
Gratulujeme vítězům a přejeme další tvůrčí nápady!

Sen noci svatojánské

23. června 2013 v 12:01 | DAKO |  kalendárium
Svatojánská noc
název dostala Svatojánská noc podle Jana Křtitele, jehož narození se v tuto dobu slaví. Čarovná Svatojánská noc je noc z 23. na 24. června v předvečer svátku Jana. Je plná kouzel a magie, ožívají v ní nadpřirozené síly a otevírá se brána mezi světy. Země se otevírá, skály se rozestupují, své poklady vydávají. Provádějí se různé rituály, které sahají až do starověku. Jde třeba o skákání přes oheň nebo házení věnců do vody, hledání pokladu.

Najít o Svatojánské noci poklad nebyl žádný lehký úkol. Nejdříve musel člověk najít kvetoucí kapradí, které rozkvétalo přesně o půlnoci. Zlatá květ kapradí musel chytit do bílých šatů, když zrovna opadával. Kapradí samozřejmě střežily zlé síly. Pokud se někomu podařilo květ získat, byl obdařen magickými schopnostmi. Mohl být neviditelný, rozuměl řeči zvířat i stromů a rostlin a bylo téměř jisté, že poklad najde. Poklad byl nejčastěji ukrytý ve skále nebo hluboko v zemi. Květ kapradiny pomáhal zem i skálu otevřít. Z objeveného pokladu si člověk mohl vzít jen tolik, kolik unesl, jinak by ho zlé síly krutě potrestaly.

Divoženky neboli divé ženy, bosorky, lesní ženy byly postrachem lidí o Svatojánské noci. Věřilo se, že se dívají do oken a lidské děti vyměňovaly za svoje. Svým zpěvem, tancem a sliby lákaly mládence ven. Ten, který se nechal zlákat, dopadl velmi špatně. Divoženky ho utancovaly k smrti a jeho tělo roztrhaly na kusy a roznesly po lese.

Bludičky. Kdo se rozhodl o Svatojánské noci najít poklad, mohl narazit na bludičky, které by ho nalákaly do bažin nebo mohl překročit bludný kořen a zabloudit. Na zahnání bludiček prý neplatily modlitby a přání, ale nadávky a kletby. Ale i tak bludičky provázely dotyčného a domů a dlouho se pak ještě dívaly do jeho oken. Říkalo se, že tato světýlka jsou duše zemřelých, nepokřtěných dětí, tzv. nekřteňátek. Ty tančí o Svatojánské noci po lesích, loukách a bažinách. Avšak člověk, který měl dobré srdce, se jich nemusel bát, bludičky pronásledovaly pouze zlé a nepoctivé lidi. Dobrým lidem bludičky pomáhaly najít poklad.

Poklad literární.
Svatojánská noc inspirovala i Williama Shakespeara k napsání divadelní hry, komedie
Sen noci svatojánské
…V lese se potkají královna víl Titania a král elfů Oberon. Oberon chce od Titanie zpět páže, které mu odebrala. Proto pošle jednoho ze svých elfů pro kouzelný květ, jehož dotykem se jakýkoliv člověk zamiluje do toho, koho prvního spatří...

Letní slunovrat

21. června 2013 v 14:13 | DAKO |  aktuality
První letní den - 21. červen
Krásné léto a báječnou dovolenou!

Keramické tvoření III

16. června 2013 v 20:10 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Výtvarná dílna.
Červen. Léto klepe na dveře, slunce hladí, příroda voní senem a knihovníci MUB se v sobotu 15. června schází v Roudnici, tentokrát v 17. hodin na třetím pokračování společná akce
T V O Ř E N Í Z H L Í N Y - F I N Á L E
V místnosti vedle knihovny přivítala paní knihovnice všechny, kdo si chutí vytvořili něco pro radost, aby si převzali výrobky po konečném vypálení. Proběhly ještě menší dokončovací úpravy např. přilepení držátek, doplňků a poté již všichni přecházíme na hřiště, abychom oslavily nejen úspěšné ukončení seriálu Tvoření z hlíny, ale i poseděly a přivítaly nadcházející léto.
Keramiku tvořili, jak dospělí tak děti. V galerii se můžete podívat na hotové výrobky. V neposlední řadě jsme poděkovali paní knihovnici za vzorné zajištění Výtvarné dílny, pomoc a trpělivost. Příjemně strávené odpoledne, tentokrát poslední, provázela dobrá nálada a skončilo ke všeobecné spokojenosti. Rozcházíme se po hezkém odpoledni a už nyní se těšíme na další tvoření po prázdninách.
...věnec...
...výrobky...
...věšák...
foto:DAKO

3. dílna - Keramické tvoření I

Jahody v tunelu

14. června 2013 v 20:05 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
V nové rubrice Čítárničky - "Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Ovoce a my!
fota: DAKO
Léto je za dveřmi, dny se prodlužují a pohled na červenající se jahody probouzí chuťové buňky! Ano, nadešel čas ovocných knedlíků, nejlépe jahodových. Ovšem pomyšlení na čas strávený motáním jednotlivých knedlíčků vás příliš netěší? Zkuste jiný způsob.
JAHODY V TUNELU
Ingredience:
250 g měkkého tvarohu
1 vejce
3 polévkové lžíce polohrubé mouky
špetka soli

Postup:
Vál poprášíme moukou, tvaroh, mouku a vejce zpracujeme na vláčné těsto a necháme chvilku odpočinout. Vyválíme placku, na kterou pokládáme jahody a zabalíme podobně jako závin. Tunýlky neděláme příliš dlouhé, aby se v hrnci nekroutily. Vložíme do vroucí vody a necháme přejít varem. Opatrně vyndáme a podáváme ihned, s tvarohem či jogurtem, rozpuštěným máslem a moučkovým cukrem. Tunel můžeme před podáváním rozkrájet na minitunýlky.

Jednoduché, rychlé a je to mňamka.
Dobrou chuť!


Robert Fulghum a KMHK

6. června 2013 v 8:07 | DAKO |  zajímavosti
Knihovna města Hradce Králové - úterý 4. 6. 2013
Americký spisovatel Robert Fulghum
představil na besedě v KMHK novou knihu
Vzpomínky na jedno dobrodružství,
která česky vyšla ve světové premiéře 7. 5. 2013. Spolu s ním přišla jeho manželka a autorka ilustrací Willow Baderová.

…Fulghum prošel řadou různých životních zkušeností: byl kovbojem, folkovým zpěvákem, obchodním agentem, barmanem, učitelem kreslení. Sám o sobě nejraději říká, že je filozofem, ale filozofem lidovým, přemýšlejícím o těch nejobyčejnějších lidských věcech. Působil také jako unitářský pastor a jeho zamyšlení a úvahy vznikala původně pro potřeby kázání v kostele…

Autor navštívil Českou republiku u příležitosti knižního veletrhu Svět knihy v Praze a zúčastní se také 8. června premiéry divadelního představení, Drž mě pevně, miluj mě zlehka, nastudovaného podle jeho předchozí knihy v divadle ABC. V této době také vychází nové vydání jeho snad nejslavnější knihy Všechno,co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce (21. výročí) a to s předmluvou Roberta Fulghuma přímo pro české čtenáře i s kouzelnými ilustracemi Kateřiny Sechovcové.
Besedu v hradecké knihovně, právě v den svých 76 narozenin, zahájil známý spisovatel fotodokumentací zcela
zaplněného víceúčelového sálu Centra celoživotního vzdělávání. A následoval gejzír myšlenek, vtipného vyprávění ze života a odpovědi na dotazy posluchačů. Na závěr besedy taneční ukázka tanga. Poté následovala autogramiáda, kde americký spisovatel Robert Fulghum podepisoval v doprovodu manželky nejen svou novou knihu. V galerii se můžete podívat na průběh zajímavé hodinky s autorem zajímavých knih.

foto:DAKO
Děkujeme za krásný zážitek.

Certifikát aneb luštění...

3. června 2013 v 8:47 | DAKO |  aktuality
Luštění v dešti připravila na svém webu NATTY.
A zde je tajenka.
"Místo dovolené žabičky"
Děkuji NATTY za hezký diplom.
Hezkou a příjemnou dovolenou.

1. červen - Den dětí

1. června 2013 v 7:42 | DAKO |  aktuality
KRÁSNÝ SVÁTEČNÍ DEN VŠEM DĚTEM!
Mezinárodní den dětí se slaví od roku 1950 z rozhodnutí mezinárodních federací žen, mládeže, učitelů a OSN.