Květen 2013

Certifikát aneb Luštění v dešti

29. května 2013 v 12:10 | DAKO |  aktuality
Luštění v dešti připravila na svém webu NATTY.
A zde je tajenka.
"Čas letní dovolené"
Děkuji NATTY za hezký diplom.
Krásné LÉTO všem!

Houby – už rostou nebo snad ne?!

26. května 2013 v 10:48 | DAKO |  aktuality
Rostou nebo nerostou? Jak kde!
Dnešní počasí nepřipomíná teplé jarní dny ani náhodou. Chladno, vítr doprovází občasné přepršky a slunce jen občas ospale vykukuje, aby se opět schovalo za mraky. Přesto ani dnes jsem nevynechala procházku jarním lesem ovšem nikoliv odpoledne, nýbrž v ranních hodinách bez ohledu na počasí. Proč? Zprávy, že letos začaly houby růst dříve než obvykle, jsem nemohla nechat bez povšimnutí. V lesích se prý již nyní objevuje hřib dubový, hřib koloděj, hřib kovář, kozák topolový, suchohřib žlutomasý a plstnatý či křemenáč osikový. Jenomže jsem zjistila, že ke svému dřívějšímu růstu si houby vybraly jen některá místa a některé lesy. Naše tedy ne! Jediné donesené úlovky jsou fotografické!
Nevadí, určitě se dočkáme. A mezitím si můžeme osvěžit znalosti hub prohlídkou atlasů hub nejen v knižní podobě, ale i online na adrese Houbaření - Atlas hub online - Česky.
Přeji všem milovníkům hub báječnou houbařskou sezonu!

Slaný koláč narychlo

25. května 2013 v 13:25 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
V nové rubrice Čítárničky - "Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Listové těsto a my!
fota: DAKO
Na jaře, v létě, na podzim i v zimě připravíte jednoduché pohoštění z listového těsta pro hosty i domácí. Neváhejte a vyzkoušejte.
Ingredience
listové těsto,
zakysaná smetana,
tvrdý sýr, šunka,
cibule
vejce,
sůl, pepř, muškátový oříšek,

Postup
Z listového těsta vyválíme kulatý plát a vyložíme jím koláčovou formu. Okraje zvýšíme asi tak o 3 cm a dno několikrát propíchneme vidličkou. V míse smícháme zakysanou smetanu, vejce a na kostičky nakrájenou šunku. Osolíme, opepříme a ochutíme muškátovým oříškem. Hmotu rozetřeme na koláč, obložíme kolečky cibule a posypeme strouhaným sýrem. Pečeme v troubě asi ½ hodiny. Před podáváním můžeme posypat sekanými bylinkami.
Podáváme jak teplý, tak studený a je to mňamka.
DOBROU CHUŤ.


Kampanologická sbírka v kostele v obci Suchá u Nechanic

22. května 2013 v 12:09 | DAKO |  zajímavosti
KAMPANOLOGICKÁ KOLEKCE MUZEA VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ
V pátek 24. 5. 2013
bude slavnostně otevřena expozice zvonů
v kostele Nejsvětější trojice v obci Suchá u Nechanic
v rámci projektu Dědictví našich předků.
Program bude zahájen ve 14. hodin - prohlídka expozice a kostela
Slavnostní zahájení v 16. hodin - proslovy, hudební vystoupení
Kulturní program - hudební vystoupení, koncerty
Zajímavé informace o vzniku sbírky připravil pracovník muzea Mgr. Josef Šrámek

Zapečené těstoviny s houbami

19. května 2013 v 11:49 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
foto:DAKO
V nové rubrice Čítárničky -"Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Houby a my!
foto:DAKO
Pomaloučku polehoučku se začíná přibližovat houbařská sezona a to je ten pravý čas na kontrolu houbových zásob z loňského roku. Jsou-li zásoby ještě bohaté, můžeme vyzkoušet kombinaci hub a těstovin k přípravě rychlé večeře či oběda.
Ingredience
1
balíček těstovin (flíčky nebo vrtulky),
mražené houby z léta, (čerstvé žampiony)
lžičku pepře,
5 stroužků česneku,
¾ l mléka, 3 vejce,
sůl, máslo

Postup
Těstoviny uvaříme v osolené vodě s troškou oleje a necháme vychladnout. Máme-li podušené zmražené houby z léta, necháme je před použitím částečně rozmrznout. Čerstvé žampiony (případně jiné houby)nakrájíme na plátky a podusíme na másle. Zapékací nádobu nebo pekáček vymažeme máslem, vložíme vychladlé těstoviny, přidáme vychladlé podušené houby, sůl, malou lžičku pepře, prolisovaný česnek a vše promícháme. V mléce rozšleháme vejce, mírně osolíme a zalijeme těstoviny. Před vložením do trouby povrch poklademe plátky másla. Pečeme při 180 až 200˚C asi 30 - 45 minut. Podáváme s nakládanou červenou řepou nebo s různě upravenými zelnými saláty.
Rychlé, jednoduché a je to mňamka.
Dobrou chuť


Keramické tvoření II

12. května 2013 v 19:58 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Výtvarná dílna.
Máj. Příroda září barvami jarních květů, po propršené sobotě se v neděli 12. dubna na obloze ukázalo slunce a knihovníci MUB se v pohodě opět ve 14. hodin schází v Roudnici na druhém pokračování společná akce
T V O Ř E N Í Z H L Í N Y - G L A Z O V Á N Í
V místnosti vedle knihovny přivítala paní knihovnice nejen knihovníky, ale všechny, kdo mají chuť vytvořit si něco pro radost a pro účastníky připravila vše potřebné, vypálenou keramiku vyrobenou v minulém tvoření, štětce, barvy, misky a barevná sklíčka, katalog nápadů a občerstvení. Každý zúčastněný si přinesl pracovní oděv a můžeme začít.
Keramiku tvořili, jak dospělí tak děti. V galerii se můžete podívat nejen na postup glazování ale i na dokončené výrobky připravené k poslednímu vypálení. Příjemně strávené odpoledne provázela dobrá nálada a skončilo ke všeobecné spokojenosti, ale ani tentokrát nebylo poslední. Proč? Než si odvezeme domů naše s láskou vytvořené výrobky, musí je paní knihovnice opět vypálit v peci a teprve potom dojde k finální úpravě na třetí výtvarné dílně. Rozcházíme se po hezkém odpoledni a už nyní se těšíme na další tvoření. Připravené k vypálení např.
...věnec...
...tácek...
...výrobky...
foto:DAKO

Kaštanový oblouk

7. května 2013 v 23:26 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Máj, narodil se Máj a příroda rozkvetla do krásy. Odstíny zelené se prolínají, nejen kytičky soutěží, která je barevnější, voňavější prostě nejkrásnější, ani stromy nezůstávají pozadu a obalují se květy. Pro mne má zvláštní kouzlo květ kaštanu, snad proto, že přináší potěšení nejen na jaře, ale i na podzim.
foto:DAKO
Květy se objevují na 10 až 15 letých stromech a jako svíce svítí na stromě podobajíce se svíčkám na vánočním stromečku.

Hokejové MS 2013 začíná!

3. května 2013 v 13:12 | DAKO |  aktuality
Ač zima již skončila přec je zde zimní mistrovství světa.
HOKEJOVÉ MS 2013 ZAČÍNÁ!
77. mistrovství světa se bude hrát
od 3. do 19. května 2013 ve Švédsku a Finsku.
Česká republika zahajuje dnes v 16:15 zápasem s Běloruskem v přímém přenosu na ČT Sport.

Český tým sehraje své zápasy ve skupině A ve Stockholmu. Soupeři našich hokejistů v základní skupině Bělorusko (3.5. - 16:15), Švédsko (4.5. - 20:15), Švýcarsko (6.5. - 16:15), Dánsko (9.5. - 16:15), Slovinsko (10.5. - 16:15), Kanada (12.5. - 16:15) a Norsko (14.5. - 16:15).
Dnešní program
15:15
Francie - Slovensko
Přímý přenos na ČT Sport
*
16:15
Česká republika - Bělorusko
Přímý přenos na ČT Sport
Česko vyhrálo 2:0
*
19:15
Finsko - Německo
Přímý přenos na ČT Sport
*
20:15
Švédsko - Švýcarsko
Přímý přenos na ČT Sport

Přejme našim hokejistům šťastné zahájení mistrovství a plnou náruč hokejového štěstí!

Úplně z jiného "soudku" XVIII aneb 60 let ČT

1. května 2013 v 1:05 | DAKO |  ...z jiného "soudku"!
1. MÁJ
Československá (Česká) televize slaví narozeniny!
Před 60 lety, 1. května 1953 začala vysílat Československá televize ze Studia Praha v Měšťanské besedě, historickém domě ve Vladislavově ulici. Nejprve tři dny v týdnu (v létě jen 2 dny), od listopadu 1953 se počet vysílacích dnů rozšířil na čtyři, v roce 1955 na šest dní v týdnu a po celý týden začala televize vysílat od 29. prosince 1958. Jako první televizní vysílač byla v roce 1953 adaptována pražská rozhledna na Petříně. Brzy začaly vznikat další studia v Ostravě, 3. Listopadu 1956, v Bratislavě, 6. července 1961 v Brně a 25. února v Košicích.
...?. (téma týdne)
Vybavíte si ještě černobílý monoskop vysílaný na černobílé obrazovce?
Foto: ČT
První tuzemský televizor Tesla 4001A se vyráběla v Praze Strašnicích od roku 1953.
První barevný přenos v Československu z mistrovství světa v lyžování ve Vysokých Tatrách, se vysílal 14. února 1970.
Samostatná Česká televize (ČT) vznikla 1. ledna 1992.
V Česku až na výjimky skončilo analogové vysílání televize 11. listopadu 2011. Poslední vysílače s menším výkonem byly vypnuty v červnu 2012.
Rozsah vysílání se neustále rozšiřuje.
GRATULUJEME!
Krásný nejen 1. máj všem.