Knihovnické jarní rozjímání aneb cestování v čase

12. dubna 2013 v 17:09 | DAKO |  cestování
První jarní den.
JARO - LÉTO - PODZIM - ZIMA
První jarní den v přírodě? Nikoliv, v knihovně! Ve středu 20. března ráno jsem se vypravila na plánovanou cestu. Kam? Za novou knihovnou! Březnové počasí očekávaný příchod jara nepřipomínalo v žádném případě. Na polích ležel sníh a na

silnici sněhový poprašek, ve kterém kolo cestou na nádraží zanechávalo zřetelnou stopu. Situace ve městě nebyla o moc lepší. Na krajích chodníků i pod nimi ležely kupky sněhu, bílou barvu připomínal jen vzdáleně a na obloze se honily mraky s hrozbou, že opět bude sněžit. Ale čím více se přibližovala hodina příchodu astronomického jara, mraky se trhaly a na ulice dopadly první sluneční paprsky. Ale nejen na ulice, ale i na davy lidí, kteří houfně směřovali k bývalé továrně Vertex.

Proč právě tam? Protože právě tam, v bývalé továrně na spřádání bavlny a později skleněných vláken ve Wonkově ulici opravené podle architektonické studie od Davida Vávry, se ve 14. hodin slavnostně otevřela a přivítala první čtenáře Knihovna města Hradce Králové Centrum celoživotního vzdělávání - ústřední půjčovna v Hradci Králové. Knihovna města Hradce Králové začala novou kapitolu v historii své existence. Dočkali se, jak knihovníci, tak čtenáři!
...před knihovnou...
Nedočkaví čtenáři netrpělivě postávají před zaskleným vchodem do nových prostor knihovny a ti nejzvědavější nakukují skrze sklo, aby zjistili, že nejlepší bude vyčkat na chvíli, kdy se dveře otevřou a odhalí všechna tajemství nové knihovny. V oknech je totiž vidět cokoliv jiného, jen ne prostory knihovny.
...vchod...
Krátce před 14. hodinou se před knihovnou seřadí hudební soubor a doprovází příchod vzácných hostů. Po uvítacích projevech ředitelka knihovny Barbora Čižinská a primátor Hradce Králové Zdeněk Fink společně přestřihli pásku a knihovna se otevřela čtenářům.

Konečně zde budou pod jednou střechou pracovat hlavní půjčovny a specializovaná pracoviště - ústřední půjčovna pro dospělé, ústřední půjčovna pro děti, hudební knihovna, zvuková knihovna pro nevidomé a slabozraké, referenční centrum a nově také středisko Europe Direct, knihařská dílna, literární kavárna a galerie s víceúčelovým sálem, dále foyer prvního patra, které se stalo neplánovanou druhou výstavní prostorou.
...vstupní hala...
fota:DAKO
Vcházíme. Před námi se otevřela vstupní hala s recepcí, odkud můžeme výtahem či po schodech navštívit další prostory knihovny. Vystoupám až na střechu - otevřenou terasu s výhledem na město ač první jarní den, zasněženou
...terasa...
a po náročné prohlídce odpočívám v Písmenkové kavárně v přízemí. Prostory nové knihovny jsou moderní, příjemně barevné a poskytují čtenářům, knihovníkům i návštěvníkům veškerý komfort.

Neváhejte a přijďte se nejen podívat na krásné prostory nové knihovny, ale i přihlásit se pokud ještě nejste registrováni. Jste srdečně zváni!
Fakta o knihovně a video najdete v článku - V "cíli" aneb Nová KmHK otevřena!
Fotografie z rekonstrukce i slavnostního otevření najdete v galerii - Vertex 2011, 2012, 2013
Jaro a sníh k sobě nepasuje, ale jaro a knihovna patří k sobě,
vlastně patří ke každému ročnímu období a provází nás celým životem!
První jarní den se opravdu vydařil, v přírodě i v knihovně!
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Otavínka Otavínka | Web | 12. dubna 2013 v 18:34 | Reagovat

Knihovna vypadá moc hezky a oplývá veselými barvami. Nechť se jí daří a má hodně spokojených čtenářů. :-)

2 DAKO DAKO | Web | 12. dubna 2013 v 19:16 | Reagovat

[1]:Milá Otavímko, děkuji za přání jak za čtenáře, tak za knihovnu a připojuji se k Tvému přání. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama