Duben 2013

Sakura

29. dubna 2013 v 18:09 | DAKO |  zajímavosti
Jarní barvy pro radost v dnešním pošmourném dni.
...sakura...
...fialky...
foto:DAKO
Veselé jarní kytičkování!

Jarní rychlovka z tortilly

27. dubna 2013 v 10:57 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
foto:DAKO
V nové rubrice Čítárničky -"Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Zelenina a my!
Jaro. Snažíte se využít každou volnou chvilku k práci i odpočinku na sluníčku a vůbec se vám nechce krátit si čas dlouhým vařením? Vyzkoušejte lehké občerstvení z tortily. A protože chceme ušetřit čas, nebudeme ji pracně připravovat, ale použijeme koupenou v obchodě.
JARNÍ RYCHLOVKA Z TORTILLY.

Ingredience - co dům dá
plátková šunka, sýr,
paprika, listový salát,
máslo a pomazánky dle chuti

Postup
Předem si připravíme suroviny a pomazánky, které použijeme, fantazii se meze nekladou. Tortilu dáme krátce nahřát v troubě nebo v mikrovlnce a poté potřeme máslem (pomazánkou), přidáme plátek šunky, zabalíme a dáme vychladit. Náplně prostřídáme tak aby nás potěšily nejen chutí, ale i jarními barvami. Poté krájíme na kolečka a rovnáme na mísu.
foto:DAKO
Rychlé, jednoduché a je to mňamka.
Dobrou chuť.


Kniha roku 2013

25. dubna 2013 v 7:58 | DAKO |  aktuality
OBRÁZEK : magnesia_litera.jpg
Praha - Knihou roku 2013 je román Jiřího Hájíčka Rybí krev.
Vydalo nakladatelství Host.
Hájíčkova kniha získala hlavní cenu v soutěži Magnesia Litera, jež chce popularizovat literaturu. Hájíček se v románu Rybí krev vrací k tématu venkovské prózy a prostředí jižních Čech, tentokrát do doby přelomu 80. a 90. let, která přinesla velké společenské změny...

Kouzlo romantických cest

23. dubna 2013 v 22:09 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Romantické cesty.
"Myšlenky jsou svobodné." M.T. Cicero
Nejvíc romantiky člověk objeví, když jde vlastní cestou místo v davu a když vnímá vlastní pocity, místo aby se ptal ostatních, jaké pocity jsou vhodné. Stále u nás žijí lidé, kteří každou chvilku vyrážejí do přírody, vybaveni ešusem, celtou a kytarou. Naslouchají hlasu romantiky a nebrání se mu a odměnou jsou mu zážitky na celý život.

Najdete mezi nimi více druhů. Druh pivní tráví víkendy ve své chatce v osadě a večery v místní hospůdce, druh angažovaný ekologický chrání přírodu a nezanechává odpadky, druh indiánský se vyskytuje v teepee a druh snobský v růžovo-fialovém stanu. K některým z nich je jistě možné mít výhrady, ale přesto jim zůstává cosi, o čem městský člověk může jen snít, sepětí s přírodou, vůně lesů, chuť pramenité vody z lesní studánky, ticho a klid daleko od všedního shonu. A to není málo!

Žádné jídlo není lahodnější než vuřt, opečený na ohni po celodenním pochodu a žádné lože měkčí než mech uprostřed lesů, který je jako stvořený pro milování pod celtou. Písničky, které se hrají na kytaru u táborových ohňů, jistě nejsou dokonalé, ale zato jsou bezprostřední a vezmou za srdce, a když v té chvíli navíc právě zapadá slunce a proplétající se hlasy zpěváků se nesou nad řekou - může být vůbec něco romantičtějšího. Jestli jste to ještě nezkusili, máte nejvyšší čas!

Jaro náruč otevírá a nic vám nebrání vyrazit do přírody. I u nás se dají najít místa dostatečně odlehlá, aby člověk zůstal odkázán sám na sebe a ponechán sám sebou, anebo se svou láskou. Že doba je jiná, času je málo a technika vítězí? Stačí jen chtít.
foto:DAKO
Slovo je oděvem myšlenky". Démokritos z Abdér.

Jarní jarmark v Klementinu

20. dubna 2013 v 13:45 | DAKO |  akce
Národní knihovna ČR a Klub tvořivých knihovníků SKIP pořádají
25. dubna 2013 na nádvoří Klementina první ročník Jarního jarmarku
od 10.00 do 18.00 hodin.
Bude k zakoupení spousta krásných výrobků tvořivých knihovnic.
Část výtěžku bude věnována Nadačnímu fondu KLÍČEK.
Všichni jste srdečně zváni.

Keramické tvoření I

15. dubna 2013 v 13:36 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Výtvarná dílna.
Jaro. Je duben, počasí pravé aprílové, ale v neděli 14. dubna jako mávnutím proutku se ukázalo jaro v plné kráse. Slunce nejen svítí, ale i hřeje, vítr sice trochu pofukuje, přesto se do knihovny v Roudnici sjíždí knihovníci MUB. Proč? Ve 14. hodin začíná další společná akce
T V O Ř E N Í Z H L Í N Y
V příjemně vytopené místnosti vedle knihovny přivítala paní knihovnice nejen knihovníky, ale všechny, kdo mají chuť vytvořit si něco pro radost a pro účastníky připravila vše potřebné, hlínu, podložky, válečky, nožíky, vykrajovátka, štětce, razítka, misky, pro tápající katalog nápadů a občerstvení. Každý zúčastněný si přinesl pracovní oděv a můžeme začít.
Keramiku tvořili, jak dospělí tak děti. V galerii se můžete podívat nejen na postup tvoření keramiky dle vlastní fantazie i předlohy, ale i na dokončené výrobky. Příjemně strávené odpoledne provázela dobrá nálada a skončilo ke všeobecné spokojenosti, ale nebylo poslední. Proč? Než si odvezeme domů naše s láskou vytvořené výrobky, musí je paní knihovnice vypálit v peci a teprve potom dojde k finální úpravě na druhé výtvarné dílně. Rozcházíme se po hezkém odpoledni a už nyní se těšíme na další tvoření. Připravené k vypálení např.
kočička
miska
svícen
foto:DAKO

Knihovnické jarní rozjímání aneb cestování v čase

12. dubna 2013 v 17:09 | DAKO |  cestování
První jarní den.
JARO - LÉTO - PODZIM - ZIMA
První jarní den v přírodě? Nikoliv, v knihovně! Ve středu 20. března ráno jsem se vypravila na plánovanou cestu. Kam? Za novou knihovnou! Březnové počasí očekávaný příchod jara nepřipomínalo v žádném případě. Na polích ležel sníh a na

silnici sněhový poprašek, ve kterém kolo cestou na nádraží zanechávalo zřetelnou stopu. Situace ve městě nebyla o moc lepší. Na krajích chodníků i pod nimi ležely kupky sněhu, bílou barvu připomínal jen vzdáleně a na obloze se honily mraky s hrozbou, že opět bude sněžit. Ale čím více se přibližovala hodina příchodu astronomického jara, mraky se trhaly a na ulice dopadly první sluneční paprsky. Ale nejen na ulice, ale i na davy lidí, kteří houfně směřovali k bývalé továrně Vertex.

Proč právě tam? Protože právě tam, v bývalé továrně na spřádání bavlny a později skleněných vláken ve Wonkově ulici opravené podle architektonické studie od Davida Vávry, se ve 14. hodin slavnostně otevřela a přivítala první čtenáře Knihovna města Hradce Králové Centrum celoživotního vzdělávání - ústřední půjčovna v Hradci Králové. Knihovna města Hradce Králové začala novou kapitolu v historii své existence. Dočkali se, jak knihovníci, tak čtenáři!
...před knihovnou...
Nedočkaví čtenáři netrpělivě postávají před zaskleným vchodem do nových prostor knihovny a ti nejzvědavější nakukují skrze sklo, aby zjistili, že nejlepší bude vyčkat na chvíli, kdy se dveře otevřou a odhalí všechna tajemství nové knihovny. V oknech je totiž vidět cokoliv jiného, jen ne prostory knihovny.
...vchod...
Krátce před 14. hodinou se před knihovnou seřadí hudební soubor a doprovází příchod vzácných hostů. Po uvítacích projevech ředitelka knihovny Barbora Čižinská a primátor Hradce Králové Zdeněk Fink společně přestřihli pásku a knihovna se otevřela čtenářům.

Konečně zde budou pod jednou střechou pracovat hlavní půjčovny a specializovaná pracoviště - ústřední půjčovna pro dospělé, ústřední půjčovna pro děti, hudební knihovna, zvuková knihovna pro nevidomé a slabozraké, referenční centrum a nově také středisko Europe Direct, knihařská dílna, literární kavárna a galerie s víceúčelovým sálem, dále foyer prvního patra, které se stalo neplánovanou druhou výstavní prostorou.
...vstupní hala...
fota:DAKO
Vcházíme. Před námi se otevřela vstupní hala s recepcí, odkud můžeme výtahem či po schodech navštívit další prostory knihovny. Vystoupám až na střechu - otevřenou terasu s výhledem na město ač první jarní den, zasněženou
...terasa...
a po náročné prohlídce odpočívám v Písmenkové kavárně v přízemí. Prostory nové knihovny jsou moderní, příjemně barevné a poskytují čtenářům, knihovníkům i návštěvníkům veškerý komfort.

Neváhejte a přijďte se nejen podívat na krásné prostory nové knihovny, ale i přihlásit se pokud ještě nejste registrováni. Jste srdečně zváni!
Fakta o knihovně a video najdete v článku - V "cíli" aneb Nová KmHK otevřena!
Fotografie z rekonstrukce i slavnostního otevření najdete v galerii - Vertex 2011, 2012, 2013
Jaro a sníh k sobě nepasuje, ale jaro a knihovna patří k sobě,
vlastně patří ke každému ročnímu období a provází nás celým životem!
První jarní den se opravdu vydařil, v přírodě i v knihovně!

Variace na vitamínovou bombu z kysaného zelí

10. dubna 2013 v 21:10 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
V nové rubrice Čítárničky - "Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Zelí a my!
fota:DAKO
VARIACE NA VITAMÍNOVOU BOMBU Z KASANÉHO ZALÍ.
Ač je duben, zima nás stále provází na každém kroku a nám se stále více stýská po jaru, i když je doprovázené tzv. jarní únavou. Jak ji předejít? Přísunem vitamínů v předstihu. Vyzkoušejte zelný salát s jablky a jižním ovocem.

Ingredience
350g kysaného zelí
4 jablka
1-2 banány
pomeranče, mandarinky dle chuti
2 až 3 cibule
2 lžíce oleje (lze i bez)
rozinky

Postup
Zelí scedíme, necháme okapat a pokrájíme. Cibuli nakrájíme na drobno a jablka i další ovoce na drobné kostičky. Přidáme rozinky, případně olej a vše promícháme. Salát podáváme nejlépe samostatně nebo s chlebem či rohlíkem. Neváhejte a vyzkoušejte. Jednoduchá rychlá příprava a je to mňamka.
Dobrou chuť.Romantika jara

6. dubna 2013 v 0:16 | DAKO |  Vzpomínání...
Vzpomínání... také se vám stalo, že vás čas (neúprosně běžící vpřed) zaskočil a najednou jste zjistili, že cosi nečekaně končí?!
Vzpomínání...přidejte se k nám, knihovnicím, a "projděte" se s námi mozaikou vzpomínek, perliček, střípků událostí, neuveřejněých (založených) příspěvků, ale i trapasů, které nás během 15 let potkaly.
J A R N Í . . .
Už to všichni vědí, příroda i lidé. Ve vzduchu je cítit jaro! A člověk má najednou chuť udělat něco bláznivě ztřeštěného, neobvyklého, nevypočitatelného zkrátka romantického bez ohledu na věk.
Těšíme se nedočkavě na procházky lesem, parkem či výlety do přírody a přesto v nás hlodá touha po něčem zvláštním a romantickém. A co jarní piknik!

Velikonoce - Praha - Káva

2. dubna 2013 v 19:00 | DAKO |  cestování
Letošní velikonoční svátky provázelo počasí vskutku aprílové. Na Velký Pátek počasí příliš jarně nevypadalo, ale na Bílou Sobotu lákalo k procházce velikonoční Prahou občas vykukující sluníčko a skoro jarní teplo. Putování historickou Prahou jsme zakončily posezením v příjemné útulné kavárně, která je součástí
COFFE MUSSEUM PRAHA.
Expozice pražského Muzea kávy je poklonou tradici kávové kultury od jejích počátků přes cestu staletími kolem světa. Sama expozice je jednoduchá, srozumitelná a barevná jako káva ve své subtropické domovině.
Máte-li, čas podívejte se na několik fotografií.

Historie kávy sahá do roku 525 n. l. kdy byla objevena v Etiopii. V roce 1000 n. l.

Velikonoční pondělí 2013

1. dubna 2013 v 15:42 | DAKO |  aktuality
1. duben 2013
Velikonoční pondělí nebo Apríl nebo oboje?!
Velikonoční ráno...To není apríl !
...Velikonoční poledne a není to apríl!
foto:DAKO
Duben nás sice přivítal pravým aprílovým počasím, přesto Vám přeji Jaro plné slunce a tepla!