Knihovníci MUB v tisku aneb rekapitulace akcí 2012

6. ledna 2013 v 11:01 | DAKO |  Knihovny MUB

Knihovníci v roce 2012
aneb KNIHOVNÍCI V POHYBU
Motto:
"Pravým tvůrcem knihy je čtenář, neboť vznik knihy podnítila jeho touha po čtení."
(Georg Brandes)

Knihovny a knihovníci mikroregionu mají za sebou již Pátý rok spolupráce. Opět vznikla řada zajímavých vzdělávacích, kulturních i sportovních akcí jak pro čtenáře, tak pro knihovníky. Rádi bychom vám představili aktivity, které co se nám letos podařilo uskutečnit.

První letošní společnou akcí knihovníků byla v sobotu 21. ledna návštěva pardubického divadla. Zcela vyprodané představení muzikálu "DONAHA" se líbilo a pobavilo. Rozcházeli jsme se nejen s pocitem příjemně stráveného večera, ale i s neodbytnou myšlenkou - vznikla nová tradice? Nejen rozloučení se starým rokem při vánočním posezení, ale také přivítání nového roku návštěvou divadelního představení…


V sobotu 4. února se knihovníci sešli v Kratonohách před obecním hostincem U Kaštanu. V příjemně vytopeném sále se konala Výtvarná dílna s textilní výtvarnicí Katkou Hornychovou Baliharovou - MALOVÁNÍ NA TRIČKA, kterou připravila místní obecní knihovna. Zúčastnit se mohli jak dospělí, tak děti a malovat na cokoli co si každý přinesl s sebou, trička, kalhoty, tašky polštáře… Součástí výtvarné dílny byla prodejní výstava.

V sobotu 5. května pokračoval v Pardubicích 5. ročník akce BĚH PRO ŽIVOT. Letos byly zastoupeny knihovny Roudnice a Dobřenice. Startu v 15. hodin na Pernštýnském náměstí předcházela registrace, kde knihovnice obdržely startovní čísla 1407 a 1408, originální trička a nezbytný doplněk, vodu. Mimořádně příznivé počasí nás provázelo po celý den a umocnilo skvělý dojem z celého odpoledne. A bude-li nám zdraví sloužit, na start šestého ročníku se opět postavíme.

Cyklistický seriál Po stopách knihoven aneb Knihovníci v pohybu, který pro sebe a své příznivce knihovníci organizují, se uskutečnil 23. června a začal netradičně PĚŠKY! Pátý jubilejní ročník PO STOPÁCH POVĚSTÍ CHLUMECKEM, který byl současně i posledním, jsme zahájili i ukončili v Roudnici. Prohlédli jsme si zrenovovanou zbrojnici, výstavku o činnosti roudnického požárního sboru a získané poháry. Navštívili jsme knihovnu Kosičky, kde nás tamní knihovník seznámil s knihou"Nález mincí z obce Kosičky", kterou vydalo Muzeum východních Čech v Hradci Králové společně s knihovnou. Po společném čtení místní pověsti, peleton pokračoval v cestě za tajemstvím Tří dubů v doprovodu knihovníka Z. Hrdiny, projel krásnou krajinou Luhů, zastavil se u pramenu, který vyvěrá nedaleko, poslechl si zajímavé vyprávění našeho průvodce a poté vjel do Chlumce nad Cidlinou, kde se zúčastnil na zámku křtu knihy Slovník klubu autorů literatury faktu, která vyšla v nakladatelství Epocha.
Třetí tajemství bylo odhaleno. Křest knihy probíhá na malém nádvoří chlumeckého zámku. Zakoupenou knihu nám podepsali autoři Karel Richter, PhDr., CSc., Jan Halada, editor a redaktor, Josef Kroupa grafická úprava. Čtvrté tajemství peleton odhalil v areálu penzionu Alvin, kde program výletu pokračoval předáním diplomu za první místo v soutěži Znám nejen knihy, ale i filmové hlášky. Účastníkům výletu byly rozdány dárečky a knihovníci si navzájem předali medaili k 5. výročí cyklovýletů knihovníků Mikroregionu urbanická brázda. Trasu v délce 50 km projelo 26 dospělých cyklistů a 6 dětí. Medaili dostal i nejmladší člen pelotonu, Nikolka, která úžasně absolvovala celou cestu v doprovodu maminky. Co říci závěrem? Splnila se naše očekávání? Lépe se poznat, načerpat síly, prožít krásné dny? Ano! A nelze opomenout ani propagační význam cyklovýletů.
foto:DAKO
Knihovníce MUB se v úterý 21. srpna sešly na další společné akci. Zúčastnily se výstavy Panenky UNICEF knihovnickou nití šité, které vytvořily pro organizaci UNICEF knihovnice Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové. Dvacet ručně vyrobených panenek jsme si prohlédly v galerii Automat ve a moc se nám líbily.

V sobotu 20. 10. ve 14. hodin odpoledne se knihovníci sešli v knihovně Urbanice na podzimní společné akci,
M A L O V Á N Í NA S K L O. V příjemně vytopeném sále vedle knihovny přivítala paní knihovnice nejen knihovníky, ale i hosty a pro účastníky připravila vše potřebné, rámečky, barvy, pera, štětce, pro zapomnětlivce pohledy a občerstvení. Na sklo malovali jak dospělí tak děti. Příjemně strávené odpoledne provázela dobrá nálada.

Knihovníci MUB se 8. listopadu sešli s knihovníky Nechanicka na druhém společném setkání a zúčastnili se ve dnech 10. a 11. listopadu V Ý S T A V Y symbolů ovcí, pamětních knih a listin, vlajek, kronik, obecních zpravodajů, pohledů, leteckých snímků, pamětních listin a mincí, kterou uspořádaly Mikroregiony Nechanicko a Urbanická brázda v hasičské zbrojnici v Roudnici.

S letošním rokem se knihovníci mikroregionu rozloučili 24. listopadu již čtvrtým vánočním posezením.

I letos byla činnost knihoven mikroregionu oceněna. Knihovny mikroregionu dosáhly v roce 2012 - v 8. ročníku soutěže " ... web sem, web tam"... o nejlepší webovou stránku knihoven na Královéhradecku, významného ocenění v kategorii neprofesionální knihovny. Čestná uznání, za dlouhotrvající péči o webovou stránku knihovny, obdržela Obecní knihovna Roudnice, Obecní knihovna Dobřenice a Obecní knihovna Kratonohy.
Knihovny svoji práci prezentují na webových stránkách mikroregionu: http://www.urbanicko.cz/ a na Blogu knihovny Dobřenice: http://citarnicka.blog.cz/ Mimo to má každá knihovna svoji samostatnou webovou stránku.
D. Kolářová - knihovna Dobřenice

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Otavínka Otavínka | E-mail | Web | 6. ledna 2013 v 19:47 | Reagovat

Milá spolukolegyňko!
Díky za zajímavý článek. Jako všude jeden knihovník, který musel mít asi na růžích ustláno a ostatní knihovnice. Gratuluji. :-)

2 DAKO DAKO | 7. ledna 2013 v 7:35 | Reagovat

[1]:Děkuji milá kolegyně a je to tak... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama