Vánoční cukrovíčko (téma týdne)

28. prosince 2012 v 8:12 | DAKO |  Toulavé myšlenky
TOULAVÉ MYŠLENKY...myšlenky...myšlenky.......
"Myšlenky jsou svobodné." M.T. Cicero.
Je po Vánocích, pro mnohé konec volných dní, ale pro mnohé volné dny pokračují, a protože počasí zimním sportům nepřeje, trávíme je přepínáním programů v televizi, lelkováním u počítače či uždibováním vánočního cukroví, bez ohledu na stoupající čísla na váze.
Ptát se, zda máme rádi vánoční cukroví je myslím "nošením dříví do lesa". Nemůžeme se dočkat, až vůně vanilky provoní celý byt a na skříních se objeví staré známé krabičky. Vánoční cukroví, nezbytná součást sváteční tabule, řeklo by se maličkost, ale zážitky z jeho přípravy má většina z nás spojené s vánocemi už od malička!
Hospodyňky v předstihu míchají v mísách všelijaká těsta rozličných barev, aby se v chladnu nechala odležet a potom pomocí válečku na nudle a různých formiček či vykrajovátek z nich vznikl polotovar budoucí pochoutky vánočního stolu.
Připravené kousky je nutno šoupnout do trouby, i když někdy je možné to považovat za zbytečné, neboť sladké těsto chutná samo o sobě, což znají všichni kluci i holky od šesti do x let, hlídat dobu pečení a potom opět nechat v krabičkách odležet několik dní, než přijde řada na konečné zdobení, mazání marmeládou a slepování, máčení do čokolády a zase slepování a koupání v cukru aby putovalo zpátky do krabiček a čekalo na štědrý den, kdy bude servírováno na vánoční stůl.
A právě v tomto okamžiku začíná pro každou hospodyňku dilema. Schovat či neschovat napečené cukrovíčko mimo dosah dětí i dospělých anebo je nechat dostupné nejméně týden před svátky? Odpověď na tuto otázku bude závislá na množství napečeného cukroví, případně zkušenostech z let minulých. Dokáže-li zbytek rodiny udržet své chutě na uzdě a nevezme-li krabice "útokem", lze nad občasným uždibováním přimhouřit oči. V opačném případě je lepší cukroví někam zamknout a klíč schovat anebo přemístit cukroví k sousedům, i když s tím rizikem, že místo vlastní rodiny uždibuje rodina sousedova!
Když všechno dopadne dobře, překvapení se sice nekoná, neboť předem otestované jednotlivé kousky mizí z mísy podle chutnosti, ale je dostatek cukroví jak na stole vánočním a zbude i pro případné návštěvy a na silvestra, tak případně na uložení do mrazáku na pozdější použití.
Ale co si budeme povídat. Vánoční cukroví chutná nejvíc před vánocemi!
foto:DAKO
Slovo je oděvem myšlenky". Démokritos z Abdér.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Corinne Corinne | Web | 28. prosince 2012 v 9:03 | Reagovat

pěkný blog :-)

2 DAKO DAKO | Web | 28. prosince 2012 v 13:06 | Reagovat

[1]: Díky, těší mě, že se líbí. :-)

3 Vendy Vendy | Web | 4. ledna 2013 v 17:35 | Reagovat

Věrná pravda.
Ale jsem zastáncem toho, nechat mlsat cukroví i před vánoci - a prostě toho upéct víc. Ty nejpěknější kousky vybrat a schovat - nebo to vydat v plen a zase jich udělat víc.
Přece jen, lepší je, když lidem chutná, než když pak cukroví osychá a nikdo ho nechce už proto, že se jíst může... tedy oficiálně. :-D
Tvoje psaní vyvolává ve mně pocity Pavlovových psů. Myslím, že si půjdu uvařit kafe a k němu vyplenit poslední zbytky vánočního... :-D

4 DAKO DAKO | 6. ledna 2013 v 13:07 | Reagovat

[3]:Děkuji za návštěvu a zastávám stejný názor – prostě upéct víc. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama