Prosinec 2012

Mám pech – Marek Eben

31. prosince 2012 v 3:31 | DAKO |  zajímavosti
V zábavném pořadu Pomáhej s humorem.

PF

30. prosince 2012 v 13:13 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce

PŘEJEME VÁM ŠŤASTNOU CESTU ROKEM

Vánoční cukrovíčko (téma týdne)

28. prosince 2012 v 8:12 | DAKO |  Toulavé myšlenky
TOULAVÉ MYŠLENKY...myšlenky...myšlenky.......
"Myšlenky jsou svobodné." M.T. Cicero.
Je po Vánocích, pro mnohé konec volných dní, ale pro mnohé volné dny pokračují, a protože počasí zimním sportům nepřeje, trávíme je přepínáním programů v televizi, lelkováním u počítače či uždibováním vánočního cukroví, bez ohledu na stoupající čísla na váze.
Ptát se, zda máme rádi vánoční cukroví je myslím "nošením dříví do lesa". Nemůžeme se dočkat, až vůně vanilky provoní celý byt a na skříních se objeví staré známé krabičky. Vánoční cukroví, nezbytná součást sváteční tabule, řeklo by se maličkost, ale zážitky z jeho přípravy má většina z nás spojené s vánocemi už od malička!
Hospodyňky v předstihu míchají v mísách všelijaká těsta rozličných barev, aby se v chladnu nechala odležet a potom pomocí válečku na nudle a různých formiček či vykrajovátek z nich vznikl polotovar budoucí pochoutky vánočního stolu.
Připravené kousky je nutno šoupnout do trouby, i když někdy je možné to považovat za zbytečné, neboť sladké těsto chutná samo o sobě, což znají všichni kluci i holky od šesti do x let, hlídat dobu pečení a potom opět nechat v krabičkách odležet několik dní, než přijde řada na konečné zdobení, mazání marmeládou a slepování, máčení do čokolády a zase slepování a koupání v cukru aby putovalo zpátky do krabiček a čekalo na štědrý den, kdy bude servírováno na vánoční stůl.
A právě v tomto okamžiku začíná pro každou hospodyňku dilema. Schovat či neschovat napečené cukrovíčko mimo dosah dětí i dospělých anebo je nechat dostupné nejméně týden před svátky? Odpověď na tuto otázku bude závislá na množství napečeného cukroví, případně zkušenostech z let minulých. Dokáže-li zbytek rodiny udržet své chutě na uzdě a nevezme-li krabice "útokem", lze nad občasným uždibováním přimhouřit oči. V opačném případě je lepší cukroví někam zamknout a klíč schovat anebo přemístit cukroví k sousedům, i když s tím rizikem, že místo vlastní rodiny uždibuje rodina sousedova!
Když všechno dopadne dobře, překvapení se sice nekoná, neboť předem otestované jednotlivé kousky mizí z mísy podle chutnosti, ale je dostatek cukroví jak na stole vánočním a zbude i pro případné návštěvy a na silvestra, tak případně na uložení do mrazáku na pozdější použití.
Ale co si budeme povídat. Vánoční cukroví chutná nejvíc před vánocemi!
foto:DAKO
Slovo je oděvem myšlenky". Démokritos z Abdér.

"Černá hodinka" nejen o Vánocích (téma týdne)

25. prosince 2012 v 16:37 | DAKO |  Toulavé myšlenky
"Myšlenky jsou svobodné." M.T. Cicero.
Vánoce jsou nejkrásnější rodinné svátky v roce plné poezie, pohody a tradic. Některé dodržujeme do dnes, na některézapomínáme.
"Černá hodinka", podvečerní čas, čas kdy pomalu končí den a není ještě večer, čas setkávání a vyprávění, čas kdy se lidé sesednou okolo stolu, povídají a vyprávějí si příběhy, naslouchají jeden druhému, nikdo nikam nespěchá.
Větvička jmelí by neměla chybět o Vánocích vžádné domácnosti. Čím více je na větvičce bílých bobulek, tím větší štěstí nás má čekat v novém roce. Bylo symbolem života a ochranným talismanem.
Štědrý den! Štědrý den milují děti i dospělí, ale děti se na něj umí dlouho dopředu krásně těšit. Těší se, nejen na dárky, ale i na vánoční cukroví, vánočky, koledy, vánoční výzdobu, pohádky, na vánoční zvyky. Na Štědrý den se zachovává až do večera přísný půst a když děti vydrží nejíst, uvidí zlaté prasátko.
Štědrý večer je nejočekávanějším večerem v roce. Ke společné večeři se usedá, když vyjde první hvězda. Chystá se o jeden talíř navíc pro náhodného hosta, pod talíř se schová zlatý penízek a šupinky z kapra pro štěstí. Zpívají a hrají se koledy, vůně purpury umocňuje slavnostní chvíli. Děti netrpělivě čekají, kdy už konečně zazní zvoneček a přiletí Ježíšek a dospělí? Dospělí se nemohou dočkat, kdy už uvidí rozzářené dětské oči, které se radují z dárků, nemohou se dočkat, až i oni samy se budou moci stát zase na chvíli dětmi. Po štědrovečerní večeři, od které se nesmí vstávat, aby se za rok zase všichni sešli, se krájí jablka a hledá se hvězdička štěstí, pouští se lodičky se svíčkami.
Sváteční vánoční den přináší vzájemnou radost a rozdávat radost je nejkrásnější nejen vánoční dárek.
Slovo je oděvem myšlenky". Démokritos z Abdér.

Vánoční koledy

22. prosince 2012 v 12:12 | DAKO |  kalendárium
Šťastné Vánoce.

Vánoční přání

21. prosince 2012 v 12:12 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce


Přejeme Vám
pěkné a šťastné vánoční svátky v kruhu rodinném,
spoustu hezkých vánočních překvapení
i splněných přání i krásné zážitky nad darovanými knihami.


KRÁSNÉ VÁNOCE !

Úplně z jiného "soudku" XVI aneb ASTRONOMICKÁ ZIMA

20. prosince 2012 v 17:57 | DAKO |  ...z jiného "soudku"!
Zimní slunovrat nastane v pátek 21. prosince, kdy Slunce v 12:11 vstoupí do znamení Kozoroha. O slunovratu je nejkratší den a nejdelší noc v roce a Slunce je také nejníže nad obzorem a jeho paprsky dopadají do české kotliny nejšikměji.

Opakem zimního slunovratu je slunovrat letní. Letos nastal 21. června v 00:09 hodin středoevropského času. Slunce v tu dobu dosáhlo obratníku Raka, začalo se vracet k rovníku a postupovalo na své zdánlivé dráze po obloze dále k obratníku Kozoroha. Den je o letním slunovratu nejdelší a noc naopak nejkratší v roce.

Co říkají pranostiky? Slunce zapadá později už od svaté Lucie: 13. prosince, později však vychází, takže se celková doba slunečního svitu neprodlužuje. Lidové přísloví říká: "Lucie noci upije, dni nepřidá." Stejně tak pranostiky vyjadřují váhavý návrat Slunce k rovníku a pozvolné prodlužování dne: "Na Nový rok o slepičí krok", "Na Tři krále o krok dále" a "Na Hromnice o hodinu více".
A protože "Čas je běžec dlouhým krokem" setkáme se brzy s Jarem, ale než se uvidíme v novém roce, sejdeme na Vánoce.
foto:DAKO
Krásný vánoční čas.

DIPLOM ZA ÚČAST V SOUTĚŽI pro čokoládovníky.

18. prosince 2012 v 10:13 | DAKO |  aktuality
Také máte rádi čokoládu a přináší vám potěšení?
Stejné potěšení mě přinesla účast v soutěži o čokoládě, kterou vyhlásila na svém
blogu Píseček, Otavinka.

Děkuji Otavince za krásný diplom, za nápad soutěž uspořádat a máte-li zájem, můžete si přečíst všechny soutěžní příspěvky.

Houbový kuba

16. prosince 2012 v 12:21 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
foto:DAKO
V nové rubrice Čítárničky -"Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Houby a my!
foto:DAKO
HOUBOVÝ KUBA.
Vánoce klepou na dveře, cukroví je napečeno, co zbývá? Příprava sváteční štědrovečerní tabule. Mezi typické štědrovečerní pokrmy patří houbový kuba, podávaný také jako polední jídlo na Štědrý den, protože se podle zvyku nemá jíst do štědrovečerní večeře maso. Ovšem vynecháte-li toto staročeské vánoční jídlo u sváteční tabule, udělejte si jej klidně v houbové sezóně.
Ingredience
300g krupek nebo krup
70g sušených hub nebo
200g mražených
400g vepřového sádla!
2 cibule
3 stroužky česneku
špetka drceného kmínu
3 lžíce nasekané majoránky (lépe čerstvé)
sůl, pepř

Postup
Sušené houby namočíme do v hrnku vody. Kroupy nasypeme do studené vody, osolíme, přivedeme do varu a vaříme, dokud nezměknou, asi půl hodiny. Mezitím si připravíme hlubší pekáček vymazaný sádlem a troubu nahřejeme na 200 stupňů. Cibuli osmahneme na zbytku sádla do sklovita, přidáme kmín a houby a dusíme asi 5 minut. Nasekanou majoránku smícháme se slitými krupkami, houbovou směsí, přidáme prolisovaný česnek, sůl, pepř a promíchanou směs vložíme do pekáče. Pečeme asi půl hodiny, dokud se nevytvoří křupavá kůrčička. Můžeme podávat jako přílohu nebo jako samostatný pokrm. A je to mňamka.
Dobrou chuť!


Josef Lada

14. prosince 2012 v 17:17 | DAKO |  kalendárium
Josef Lada, malíř, ilustrátor a grafik, se narodil 17. prosince 1887 v Hrusicích
a zemřel přesně před pětapadesáti lety, 14. prosince 1957.
Ilustroval nezaměnitelným rukopisem, poetičností a humorem téměř dvě stě knih pro dospělé a sto dvacet pro děti. Vytvořil podobu českých vodníků, bubáků, čertů, kocoura Mikeše či dobrého vojáka Švejka. Ladovy veselé obrázky z vesnického života, hospodských rvaček či pravé "ladovské" zimy, které jsou již dlouhá léta s úspěchem reprodukovány na kalendáře či pohlednice, patří neodmyslitelně k atmosféře českých Vánoc. Nezapomenutelné jsou Ladovy ilustrace pohádek Jiřího Mahena, Boženy Němcové či děl Karla Havlíčka Borovského. Ladovým klíčovým autorem byl ale jeho přítel Jaroslav Hašek, s nímž ho pojil i podobný absurdní smysl pro humor, takže Haškovy Osudy dobrého vojáka Švejka nemohl ilustrovat nikdo jiný. Působil také jako spisovatel knih pro děti - k nejznámějším patří Kocour Mikeš a O chytré kmotře lišce.


Česko zpívá koledy

12. prosince 2012 v 9:00 | DAKO |  akce
Na mnoha místech naší země se budou toto magické datum v 18. hodin
společně zpívat koledy, které již známe z předchozího ročníku:
Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán a Půjdem spolu do Betléma
a dvě nové:
Dej Bůh štěstí a Pásli ovce valaši,
které se vybraly hlasováním na www.deník.cz
Všem, kteří se přidají a budou zpívat, přeji pěkné zážitky.


Vanilkové rohlíčky…v knihovně aneb

10. prosince 2012 v 15:19 | DAKO |  akce
"Analýza vanilkových rohlíčků"
Komponovaný pořad z literárních ukázek připravilo pro knihovníky malých knihoven metodické oddělení Knihovny města Hradce Králové v poslechovém studiu hudební knihovny. Na každoročním předvánočním setkání se knihovnice v příjemném a útulném prostředí studia sešly v úterý 4. prosince 2012, letos naposledy. Proč naposledy? V příštím roce se i hudební knihovna stěhuje do nové knihovny ve Wonkově ulici, do nových moderních prostor.
Program, a byl to program bohatý, připravila vedoucí metodiky Kateřina Hubertová a vedoucí studia Alice Pávová, která vybrala hudební ukázky dokreslující atmosféru vánoc.
Analýza vanilkových rohlíčků byla zahájena, u bohatě prostřeného stolu vlastními výrobky knihovnic, literárními ukázkami z období vánoc či přímo se týkajících vanilkových rohlíčků. Střídavě četla metodička B. Maňáková a K. Hubertová z knih: Petr Koudelka - Proč je to horší, když je to lepší - 66 katastrofických fejetonů - Analýza vanilkových rohlíčků, Ivan Kraus - povídka Vanilkové rohlíčky, Hrdý Budžes - Irena Dousková. Čtené slovo doplnilo i slovo mluvené: CD František Nepil - Vánoce s Františkem Nepilem, Božena Němcová - Babička - O vánocích a hudební ukázky koled z pořadu Zpívánky. Slavnostní náladu dokreslovaly nejen pouštěné koledy, ale i vzájemné předávání dárků. Podívat se můžete v galerii (fotila DAKO a metodičky).
Nejhezčím odhaleným tajemstvím Knihovnické tašky, mimo jiné, byl kalendář s knihovnickou tématikou, Pusť si knihu k tělu na rok 2013, nafocený v ústřední knihovně.
Velmi milé přání si pro všechny připravila knihovnice Božena Kašparová.
A protože letošní posezení se konalo v den, kdy slaví svátek Barbory, nechyběly ani "Barborky" od Barborky s příslovími vztahujícími se k Adventu, Vánocům i Novému roku.
Dárky byly předány, překvapení byla odhalena, mohla začít degustace. Opak byl pravdou! Ano, ano, ani tentokrát nás neminula zajímavá a originální soutěž, která je součástí našich společných výletů a setkání. Vítězka, která se nejvíce přiblížila svým tipem k počtu čočkových zrníček ve skleněné dóze, byla dekorována medailí ve tvaru hvězdy.
Degustace může začít.
A jaké byly rohlíčky?
Prostě famózní!!!
Nezbývá než doufat, že tradice vzájemných setkávání ať již vánočních či na společných výletech neskončí přechodem do moderních prostor nové knihovny.
Byla by to škoda.
Děkujeme všem za krásné předvánoční odpoledne!

O čokoládě

9. prosince 2012 v 0:05 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Z čokolády figurky
zdobí naše stromečky,
k mlsání nás lákají
a potěšení slibují.

Čokoláda, ta hnědá kráska,
lehounká drobnost
společnice sladká
životem nás provází,
úsměvem den rozzáří,
sladkým snem noc provoní,
ta hladká kráska, čokoládka.

Na cestách sem a tam
když unaveně klopýtáme,
dodá nám síly nové,
bílá, hořká nebo mléčná
či pochoutka nugátová.

A doma naopak
čokoládka vařená,
symfonie vůně omamné
i chuti lahodné
sny sladké přivolá.
Sladké dny s čokoládou.

Betlémy - Muzeum HK - knihovnice MUB

6. prosince 2012 v 12:43 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
...historická budova muzea (národní kulturní památka) byla postavena v letech1909-1923 podle plánů význačného českého architekta Jana Kotěry, který je i autorem většiny vnitřního zařízení, vybavení čítárny a přednáškového sálu i zachovalého původního interiéru ředitelny. Průčelí budovy zdobí dvě alegorické figury sedících žen, představující Umění a Průmysl. I fontána před budovou muzea byla zhotovena podle projektu Jana Kotěry...
Ještě před několika dny nic nenasvědčovalo tomu, že úterní dopoledne se bude lišit od jiných dnů, ale opak je pravdou. Knihovnice MUB se setkaly před Muzeem v Hradci králové, aby navštívily výstavu Kouzlo betlémů. Zřejmě informační šum způsobil, že výstava se neotvírala 4. prosince, ale bude zahájena až 8. prosince. Náhradní řešení se nabízelo samo a my se vydaly na prohlídku muzea. A bylo se na co dívat.
Až do ledna 2013 potrvá výstava - Život v jezerech a močálech mladších prvohor, kde jsme nahlédly do doby mladších prvohor. Součástí výstavy - Pravěk je kúúl, když o něm víte víc je i soubor archeologických skleněných nálezů. Neméně zajímavé byly i expozice - Královské město nad soutokem, od počátku osídlení do stavby pevnosti a expozice - Od pevnosti k salonu republiky. V kavárně muzea vystavuje svá díla sdružení "Pjettet", pět dam, které se potkaly na Univerzitě třetího věku a mají zájem o malbu. Přestože původní záměr vidět výstavu betlému se nezdařil, prožily jsme příjemné dopoledne zajímavou prohlídkou vlastního muzea. A protože Vánoce se přibližují, je návštěva muzea s dětmi možnost, jak poskytnout maminkám klid na předvánoční přípravy. Další ukázky najdete v galerii. (fota:DAKO)

Přejeme klidný Advent

ADVENT, doba rozjímání...

2. prosince 2012 v 16:44 | DAKO |  kalendárium
Advent, jehož barvou je fialová, není v původním smyslu dobou shonu a předvánoční nervozity, ale naopak je obdobím ztišení, klidu, rozjímání. Pro věřící je časem velkého očekávání a nadějí, že Bůh splnil svá přislíbení daná už starozákonním věřícím a poslal Ježíše Krista na svět. Během adventu by si tedy lidé měli dát do pořádku své svědomí ve vztahu k Bohu i k druhým lidem a šířit kolem sebe naději a radost. Dříve se dodržoval i půst.
S adventem je neodmyslitelně spojen adventní věnec.
foto:DAKO
O první adventní neděli je čas zapálit první ze čtyř svící na adventním věnci. Čtyřtýdenní adventní období skončí se západem slunce o Štědrém večeru. S tímto obdobím a počátkem nového liturgického roku je spojeno zdobení ulic i obchodů, lidé začínají shánět vánoční dárky, hospodyňky se připravují na pečení vánočního cukroví a úklid před svátky. Adventní doba, která lidem připomíná, že se blíží Vánoce, právě začíná.
Přeji všem co nejpříjemněji prožité adventní období!!!

Betlémy na výstavě

2. prosince 2012 v 12:22 | DAKO |  zajímavosti
ČESKÉ HISTORICKÉ BETLÉMY
16. 11. 2012 - 6. 1. 2013
Galerie Klementinum - Výstavní sál
První betlém v českých zemích byl postaven v Klementinu před 450 lety
Výstava představuje kolekci historických betlémů z období od 18. století do počátku 20. století zapůjčených z majetku Muzea betlémů v Karlštejně.
Vystavené exponáty jsou z tradičních i méně obvyklých materiálů, návštěvník zde najde betlémy ze dřeva či papíru, skla, perníku, cukru, chleba aj.

Praha, Klementinum:
Jubilejní vánoční výstava České historické betlémy, kterou Národní knihovna ČR pořádá ve spolupráci s Muzeem betlémů Karlštejn, je oslavou 450. výročí postavení prvního betlému v českých zemích. Nejčastěji zmiňovaným rokem, v němž byl prý první betlém v českých zemích postaven, je rok 1562. První české jesličky s jezulátkem nestály nikde jinde než v klementinském kostele sv. Klimenta.
foto:DAKO