Listopad 2012

Počteníčko s babičkou...

30. listopadu 2012 v 9:00 | DAKO |  zajímavosti
Projekt "Počteníčko s babičkou"
který má za cíl zpříjemnit pobyt nemocným dětem v Městské nemocnici Ostrava,
začíná od 1. prosince 2012.
Bývalé učitelky mateřských a základních škol budou každý den navštěvovat dětské oddělení nemocnice a v době od 14 do 15 hodin budou zpříjemňovat pobyt na oddělení nemocným dětem četbou pohádek, povídáním si, kreslením, nebo třeba různými hrami.
...organizátor Ivan Sekanina oslovil Krajskou radu seniorů a během několika dnů se do projektu zapojilo 15 babiček. Ty již absolvovaly celkem čtyři pracovní setkání, během kterého ve spolupráci se zdravotními sestrami a lékaři společně dotvořili koncepci a plán, podle kterého se bude celý projekt řídit...

Cílů projektu je několik: zpříjemnění pobytu nemocných dětí, zmírnění jejich stresu, aktivizaci seniorů-využití jejich potenciálu, rozvoj mezigeneračních vztahů a také posílení vztahu dětí ke knize a četbě. Když dítě odejde z nemocnice dřív, než se stačí dočíst knížka, bude mít motivaci ji dočíst doma.
foto:DAKO
Projekt potrvá do konce února, a jestliže se osvědčí, rozšíří se Počteníčko s babičkou do dalších nemocnic v České republice.
Gratulujeme k výbornému nápadu.

Kuřecí křídla v cibuli

29. listopadu 2012 v 11:53 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
V nové rubrice Čítárničky - "Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Cibule a my!
fota:DAKO
Předvánoční přípravy náročné na čas jsou před námi a s nimi nejen vybírání dárků ale i náročná příprava lahůdek na sváteční stůl především pečení vánočního cukroví. Jak získat čas navíc? Lehkou a jednoduchou večeří připravenou v remosce.
KUŘECÍ KŘÍDLA V CIBULI.
Ingredience:
Kuřecí křídla
cibule
grilovací koření
sůl

Postup:
Očištěná kuřecí křídla urovnáme do remosky, osolíme, posypeme grilovacím kořením, hustě pokryjeme na kolečka nakrájenou cibulí a mírně podlijeme vodou. Během pečení křídla obrátíme.
Podáváme s chlebem a je to mňamka.
DOBROU CHUŤ

U kulatého stolu

25. listopadu 2012 v 21:54 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
VÁNOČNÍ SETKÁNÍ
Již po čtvrté se knihovnice MUB sešly, aby se společně rozloučily s uplynulým rokem,
popřály si štěstí, zdraví do nového roku,
připily na další spolupráci a předaly si dárečky pro radost.
V příjemné atmosféře čas vánoční nadílky přiblížil nečekaně rychle,
a protože dárečky byly připravené,

Výstava trochu jinak...

22. listopadu 2012 v 23:01 | DAKO |  akce


Ve dnech 29.11. - 18. 12. 2012.
v Knihovně Jana Palacha
se bude konat
výstava
"Knihy, informace, internet a počítačové sítě trochu jinak"
na Filozofické fakultě UK v Praze, Nám. Jana Palacha 2, Praha 1

Exponáty s knihovnickou tématikou vytvořily členky Klubu tvořivých knihovníků SKIP rozličnými výtvarnými technikami,
jako je kresba, malba, keramika, drátování, patchwork, šití, práce z papíru.
Shlédnutí výstavy vám určitě pomůže zpříjemnit uspěchaný předvánoční čas.
Jste srdečně zváni.

Soutěž pro ČOKOLÁDOVNÍKY

19. listopadu 2012 v 19:44 | DAKO |  aktuality
Také máte rádi čokoládu a přináší vám potěšení?
Stejné potěšení vám možná přinese i účast v soutěži o čokoládě, kterou vyhlásila na svém blogu Píseček, Otavinka -
SOUTĚŽ PRO ČOKOLÁDOVNÍKY.
Pravidla najdete na blogu Píseček. Neváhejte a zkuste splnit 3 úkoly o čokoládě.
Odpovědi Čítárničky...
1. citát
Štěstí je jako čokoláda..., "Má sladkou chuť, a přece se dokáže rychle rozplynout"...
(Piees)

2. veršík
Čokoláda, ta hnědá kráska
lehounká drobnost
společnice sladká
životem nás provází,
úsměvem den rozzáří,
sladkým snem noc provoní.
Ta něžná kráska - Čokoláda.
3. reklamní slogan
V jedné tabulce - tanec chutí pro mlsouny i pro znalce!
fota:DAKO
a ještě jednou o čokoládě

Knihovnice - spisovatelka...ANO!

18. listopadu 2012 v 17:46 | DAKO |  zajímavosti
V přednáškovém sále Knihovny města Hradce Králové proběhl 2. října 2012 křest a autorské čtení knihy,
Věci, které se snadno zapomenou: Mgr. Evy Č e r n o š o v é,
která je mimo jiné i knihovnice v Obecní knihovně v Popovicích. Svou prvotinu - Nezdálo se mi nic, vydala během studia na univerzitě.
Anotace:
Kniha "Věci, které se snadno zapomenou" obsahuje novely o vztazích a hledání. Jednotlivé kapitoly tvoří samostatné příběhy, propojeny jsou postavou hlavní hrdinky, která prožívá osudy svých předků i dalších postav a hledá svůj vztah k partnerovi, ostatním i sama k sobě.
Spisovatelka a knihovnice v Popovicích Eva Černošová pohovořila o své nedávno vydané knize i na setkání knihovníků mikroregionů Nechanicko a Urbanická brázda v Roudnici 8. listopadu 2012 a knihu s věnováním získala i naše knihovna.
Neváhejte. Stojí za přečtení!

Vánoční jarmark v Klementinu - 2. ročník

15. listopadu 2012 v 15:22 | DAKO |  akce
Národní knihovna ČR a Klub tvořivých knihovníků SKIP
pořádají druhý ročník
Vánočního jarmarku v Klementinu dne 29. listopadu.
Vánoční strom se slavnostně rozsvítí v 16.00 hod. K zakoupení bude mnoho krásných výrobků tvořivých knihovnic a část výtěžku bude věnována Nadačnímu fondu KLÍČEK.
Jste srdečně zváni.

TO BYLA MOJE PÍSNIČKA!

12. listopadu 2012 v 12:00 | DAKO |  zajímavosti
V pátek 2. listopadu jsme se s kamarádkou večer sešly před vinohradským divadlem v Praze, abychom navštívily premiéru divadelní hry, To byla moje písnička! Roztomilou komedii o životě hvězd v zákulisí jevištní slávy nastudoval Petr Kracik.
V hlavních rolích J. Štěpánková, G. Vránová, M. Vančurová, D. Kolářová,
ale také hostující C. Mayerová či L. Švormová a J. Hlaváčová.
Vinohradské divadlo

Noël Cowward
To byla moje písnička!

Česká premiéra 2. Listopadu 2012
Úvodní poznámka ke hře z divadelního programu - citace
"Zákulisí" je malý dobročinný domov pro vysloužilé herečky. Od jiných institucí tohoto druhu se liší tím, že poskytuje domov pouze bývalým hvězdám či herečkám hlavních rolí, které kvůli stáří, nedostatku prozíravosti či neštěstí upadly do chudoby…"Zákulisí" je financováno z veřejných zdrojů a založil je roku 1925 sir Hilary Brooks, přední herec a divadelní ředitel své doby…
Vyprodané divadlo ve stoje tleskalo hereckým legendám vinohradského divadla i herečkám hostujícím.
Děkujeme za krásný zážitek.

Rostou? Na Sv. Martina? Ano!

11. listopadu 2012 v 18:20 | DAKO |  zajímavosti
Ke svátku sv. Martina patří neodmyslitelně "Martinská husa", svatomartinské pečivo, rohlíky či rohy i svatomartinské mladé víno. Ale HOUBY?
Letos 11. listopadu sv. Martin nepřijel na bílém koni, jakoby nám houbařům chtěl dopřát ještě potěšení z košíků naplněných houbami. Dnešní den sice bylo pod mrakem, ale bezvětří a procházka podzimním lesem byla velmi příjemná. A houby? Nejen babky, ale i hříbky se v lese schovávaly mezi spadaným listím.
Nevěříte? Podívejte se.
...rostou...
a to je první...
a potom hřib nejdřív sám

Výměna zkušeností podruhé…

9. listopadu 2012 v 23:38 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Setkávání. Bývají různá, na různých místech, krátká, několikadenní, soukromá, oficiální a z některých se stává TRADICE. Ve čtvrtek 8. listopadu 2012 se v roudnické hasičské zbrojnici podruhé sešli knihovníci mikroregionů Nechanice a Urbanická brázda aby si předali zkušenosti i zajímavosti z činnosti knihoven a knihovníků a splnily si tak slib, že první uskutečněná výměna zkušeností nebude poslední. Letošního setkání se zúčastnili také kronikáři obcí a všichni, kteří se v obcích věnují kultuře. Úvodem starostka obce Roudnice J. Rejlová přivítala vzácného hosta letošního rozšířeného setkání paní Renatu Fodorovou z odd. regionálního rozvoje Královéhradeckého kraje.
Program zahájila starostka obce Mokrovousy J. Pečenková promítnutím prezentací za mikroregion Nechanicko. Prezentaci o webech organizace Hradecký venkov průvodním slovem doprovodila I. Horníková.
Představila např. nový projekt, interaktivní památkový portál - Dědictví našich předků. Jsou to nové webové stránky http://popamatkach.cz/ , které zastávají několik funkcí. Ti nejmenší se zde naučí zacházet s mapou, pro ně speciálně graficky upravenou. Sekce Turistické cíle slouží k prezentaci památek nebo jako tip na výlety. Portál zahrnuje mnoho zajímavých funkcí, je nabytý různými informacemi a fotografiemi.
Knihovnice I. Novotná a D. Kolářová představily prezentace o cyklovýletech knihovníků MUB a o akcích roudnické knihovny.
Starosta obce Třesovice P. Mrkvička prezentaci, Jak psát obecní kroniky, doplnil zajímavostmi z archivu, kde pracuje. Spisovatelka a knihovnice v Popovicích Eva Černošová pohovořila o své nedávno vydané knize - Věci, které se snadno zapomenou. Po skončení programu jsme si vzájemně předali propagační materiály a poté se mezi 30 zúčastněnými rozproudila živá debata o strastech i radostech knihovnické, kronikářské a kulturní práce. Součástí setkání byla i výstava symbolů obcí, pamětních knih a listin, vlajek, kronik, obecních zpravodajů, pohledů, leteckých snímků, pamětních listin a mincí, které dodalo 25 obcí obou regionů.
fota:DAKO
Knihovníci se dohodli, že se budou vzájemně informovat o akcích, které jednotlivé knihovny v regionech připravují. Příjemné odpoledne se rychle překulilo do večera a tak knihovníci knihoven Nechanice, Mokrovousy, Popovice a Kunčic, z mikroregionu Nechanicko a Roudnice, Dobřenice a Obědovic z mikroregionu Urbanická brázda se rozcházejí se slibem, že toto setkání nebylo poslední. Na obrazovou reportáž se můžete podívat v galerii.
Kdo výstavu nestihl může se podívat na krátkou reportáž .

Pozvánka na výstavu

3. listopadu 2012 v 22:42 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Mikroregiony Nechanicko a Urbanická brázda
Vás ve dnech 10. a 11. Listopadu 2012 srdečně zvou do hasičské zbrojnice v Roudnici, kde se koná
V Ý S T A V A
symbolů obcí, pamětních knih a listin, vlajek, kronik, obecních zpravodajů, pohledů, leteckých snímků, pamětních listin a mincí…
Výstava bude otevřena ve dnech:
sobota 10. listopadu 2012 od 14 do 18 hodin
neděle 11. listopadu 2012 od 9 do 12 hodin
Připraven je i bohatý doprovodný program:
prodej podzimních a předvánočních aranží floristky Kateřiny Novákové
prodej ručně vyrobených šperků, na skle malovaných obrázků a drobných dárků od regionálních řemeslníků