Říjen 2012

Úpně z jiného "soudku" XV aneb ŽIŽKOVSKÁ VĚŽ v NOVÉM

31. října 2012 v 9:50 | DAKO |  ...z jiného "soudku"!
ŽIŽKOVSKÁ VĚŽ V NOVÉM

Rekonstrukce interiérů žižkovské věže v Praze skončila. V úterý 30. října byla opět otevřena pro veřejnost. Součástí věže je interaktivní observatoř, cukrárna, tři restaurace i jednopokojový nejmenší hotel v České republice. Tři vyhlídkové plošiny ve výšce 93 m nabízí překrásný výhled na město. V průhledných závěsných křeslech mohou návštěvníci poslouchat zvuky metropole, šumění Vltavy, cinkání tramvají nebo zvonění Lorety. Oprava vysílací věže započala v roce 2011 a kompletně bude dokončena v roce 2013. Chystáte-li se navštívit Prahu v předvánočním čase, nenechte si ujít zajímavý, 360 stupňový výhled na celou metropoli.

foto:DAKO

Den dětské knihy...

30. října 2012 v 11:00 | DAKO |  akce
1. 12. 2012

Letos již 6. ročník. Registrace knihoven již probíhá.
Přejeme všem krásné zážitky.

Červená v bílém...

27. října 2012 v 22:23 | DAKO |  aktuality
Během dne se přihlásila zima a červená se zahalila do bílé.
bílá korunka


Červená v tónech...

27. října 2012 v 13:24 | DAKO |  aktuality
BAREVNÁ VZPOMÍNKA
Dnešní pohled z okna není právě utěšený, vítr fouká, padá sníh, potěšte se pohledem na tóny červené v počítači svém. Snad se vám budou líbit a
letní červená


Výstava - Karel May - Divoký západ

24. října 2012 v 23:01 | DAKO |  aktuality
Náprstkovo muzeum
výstava
Po stopě Karla Maye byla otevřena
25. 10. 2012 v Praze.
V letošním roce si připomínáme 170 let od narození a 100 let od úmrtí světoznámého autora dobrodružných románů a povídek Karla Friedricha Maye a 50 let od natočení světoznámého filmu - Poklad na Stříbrném jezeře, kde se poprvé objevil indiánský náčelník Vinnetou a jeho bílý bratr Old Shatterhand ve filmové podobě.

Karl Friedrich May, německý spisovatel, se narodil 25. února 1842 a zemřel 30. března 1912. Hrdiny jeho románů obdivuje již několik generací jak čtenářů, tak milovníků filmů od šedesátých let dvacátého století, kdy bylo podle jeho díla natočeno mnoho výpravných filmů.

Výstava návštěvníky seznámí s postavami románů, statečnými indiány, zálesáky, beduíny i Kurdy a především s indiánským náčelníkem Vinnetouem a zálesákem Old Shatterhandem známém také jako Kara ben Nemsí, ale i se zloduchy, zrádci a vrahy. Zavede návštěvníky do Severní Ameriky a Orientu. Návštěvníci se seznámí s

Jablkové smažinky

24. října 2012 v 10:00 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
V nové rubrice Čítárničky - "Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Ovoce a my!
fota: DAKO
A je tu období dozrávání a sklizně jablíček. Způsoby ukládání či zpracování jsou všeobecně známé, někdo má rád jablka v přirozeném stavu, někdo naopak tepelně zpracovaná v různých variantách, pečená, vařená, ale můžete zkusit i smažená.
JABLKOVÉ SMAŽINKY
Ingredience
1 kg jablek
300 g polohrubé mouky
2 vejce
4 dcl mléka
lžičku cukru
nastrouhanou citronovou kůru, špetku soli, olej
moučkový cukr, vanilkový cukr (případně skořicový cukr)
Postup
Oloupaná jablka zbavená jádřinců nakrájíme na 1cm vysoká kolečka, namáčíme do těstíčka připraveného z mouky, vajec, mléka a citronové kůry a ihned je vkládáme do rozpáleného oleje. Osmažená kolečka pokládáme na ubrousek, aby se vsákl přebytečný tuk, pocukrujeme moučkovým cukrem promíseným s vanilkovým, popřípadě obalujeme ve skořicovém cukru. Můžeme konzumovat teplé i studené.
Rychlá jednoduchá dobrůtka a je to mňamka.
Dobrou chuť.


Malování pod sklo...

20. října 2012 v 20:19 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Výtvarná dílna.
Podzim. Ještě včera nás dnem provázelo babí léto v plné síle, ale jako mávnutím proutku se dnes v sobotu 20. 10. 2012 snesla na krajinu mlha bílá jako mléko, která se nezvedla ani ve 14. hodin odpoledne kdy se knihovníci MUB sešli
v knihovně Urbanice na společné akci
M A L O V Á N Í POD S K L O
V příjemně vytopeném sále vedle knihovny přivítala paní knihovnice nejen knihovníky, ale všechny, kdo mají chuť vytvořit si něco pro radost a pro účastníky připravila vše potřebné, rámečky, barvy, pera, štětce, pro zapomnětlivce pohledy a občerstvení. Opravdu může malovat každý? Ukázalo se, že ano. Na sklo malovali jak dospělí tak děti. A jak obrázky na skle vznikaly, se můžete podívat v galerii. Příjemně strávené odpoledne provázela dobrá nálada a skončilo ke všeobecné spokojenosti. Na rozdíl od mlhy za okny, uvnitř to barvami jen hrálo! Nevěříte? Podívejte se.
Maková panenka

Recept na dýně? Ano!

18. října 2012 v 19:42 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce

V sobotu 6. října 2012 se konala
před OÚ v Roudnici
akce pro všechny děti
DLABÁNÍ DÝNÍ.

Všechny děti si přinesly nůž a lžíci na dlabání. Kdo měl doma dýně, přinesl je také. Účast byla hojná, děti i rodiče se bavily a na výsledky jejich snažení se můžete podívat.Festival poezie

17. října 2012 v 12:37 | DAKO |  akce
Ve dnech 5. - 19. 11. 2012 proběhne už
14. ročník festivalu Den poezie na památku narození K. H. Máchy
na téma
PŘE-STUP!
Připravený je bohatý program v 58 městech. Programy festivalu koordinuje Společnost poezie.
Akcí se zúčastňují jak naši tak i zahraniční básníci.
Krásný podzim s poezií.

Malé (Velké) moudrosti

15. října 2012 v 10:36 | DAKO |  zajímavosti
KNIHY - krása co zdobí svět!

"Nemilovat knihy znamená nemilovat moudrost.
Nemilovat moudrost však znamená stávat se hlupákem."
(Jan Ámos Komenský)

Knihy mají charakter, nehrbí hřbet.
(V. Kubín)

Co je kniha? Řada malých značek. Nic víc. Je na čtenáři, aby z nich sám vyvodil tvary, barvy a city, jimž tyto značky odpovídají. Na něm závisí, je-li kniha matná nebo skvělá, ohnivá nebo ledová.
(Anatole France)

Pravým tvůrcem knihy je čtenář, neboť vznik knihy podnítila jeho touha po čtení.
(Georg Brandes)

Čtenář je centrem každého psaní, nikdo nepíše pro sebe.
(Umberto Eco)

Květiny a knihy jsou pro mnoho lidí právě tak nezbytné jako denní chléb.
(Honoré De Balzac)

To je moje - radost (Téma týdne)

13. října 2012 v 20:10 | DAKO |  Toulavé myšlenky
KNIHY
Proč knihy?
Protože kniha nás vtáhne do děje natolik, že ani nevnímáme realitu dnešního uspěchaného světa. Při čtení jakéhokoliv příběhu si vytváříme vlastní svět a vkládáme i své pocity. Srovnáváme děj s vlastním životem a porovnáváme, co máme společného s postavami, hledáme skryté významy a čerpáme sílu na reálný život.
Protože knihy mají duši, tajemnou příchuť, vypovídají o dávné minulosti, voní stářím. Přistupujeme k nim s úctou a opatrně.
Protože mají příběh, který s léty nestárne, a při pohledu na krásné ilustrace a staré písmo se tají dech. Kniha je ovšem někdy tak průhledná, že spoustu věcí víme dříve než hlavní postavy a nejraději bychom jim napověděli, že to dělat nemají, že zase něco přehlédly.
Protože kniha nás uklidňuje, vidíme-li, že je někdo na tom ještě hůř než my a my nemáme důvod ani právo se litovat.
Kniha je určitě nedílnou součástí života.
Kniha je krása, co zdobí svět. Kniha je moudrost tisíců let.
Ten, kdo nečte, žije jen jeden život, ale čtenář žije několik životů najednou.
Dokážeme si představit život bez knih?


Bramborový houbovec

11. října 2012 v 19:46 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
V nové rubrice Čítárničky - "Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Houby a my!
fota:DAKO
BRAMBOROVÝ HOUBOVEC
Recept je výborným zpestřením nejen pro milovníky bezmasých pokrmů, ale i pro vášnivé houbaře, kteří už nevědí, co s houbami když rostou a rostou a rostou...
Ingredience
1kg uvařených oloupaných brambor
houby dušené na másle
½ l smetany
3 vejce
sádlo na vymaštění pekáče
sůl, pepř
Postup
Na vymaštěný pekáč sádlem dáme vrstvu nakrájených brambor, dušené houby, osolíme, opepříme. Pokryjeme další vrstvou brambor, osolíme a zalijeme rozšlehanými vejci ve smetaně. Zapékáme asi ½ hodiny při 180 až 200°C.
Podáváme se zeleninovým salátem a je to mňamka.
Dobrou chuť!

O loučení

8. října 2012 v 12:01 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Loučení v životě každého z nás je těžká věc. Pro knihovníky a nejen pro knihovníky je bezesporu nejtěžší loučení se starými knihami. Skončil další ročník Týdne knihoven, jehož součástí bývají tradiční podzimní bazary či minibazary knih.

Ovšem aby tento prodej knih za symbolické ceny vůbec mohl proběhnout, musí se staré knihy nejprve z fondu knihovny vyřadit a to není snadné. Proč? Důvody mohou být různé. Potřebujeme místo pro nové krásné knihy, které přibývají, a při tom chceme udržet příjemný interiér, aby se čtenáři při výběru knih cítili dobře. Knihy, které jen stojí v knihovně a už se nepůjčují, tím pádem se nečtou a není nám jich líto, nebo naopak jsou natolik čtené kolem dokola, až se rozpadají. Knihy poškozené ač nové.

Je rozhodnuto, důvody známe a čistka může začít. Zpočátku jde vše podle plánu, hromada knih se zvětšuje, ale jen do té doby než dojde na knihy staré ať v dospělém či dětském oddělení. A do té doby se jedna hromada knih najednou začíná dělit na několik kupiček a tempo výběru se zpomaluje. Objevujeme a odkládáme na znovu posouzení zvlášť knihy s krásnými ilustracemi, evergreeny, které jsou patrně evergreeny jen pro nás, přesto je nám líto je vyřadit. Vyvolávají nostalgické vzpomínky na dětství, na první přečtenou knihu na první půjčené knihy v oddělení pro dospělé. Prostě nezapomenutelné knihy, které dnešním dětem, ale i dospělým už nic neříkají. Některé staré poklady prostě vyřadit nedokážeme, protože se chceme čas od času s nimi potěšit a tak je vracíme zpátky do regálu, bez ohledu na to kolik místa zaberou. Mnohé knihy se již nevydají a třeba se ještě někdy někdo bude divit, co všechno tu zůstalo za krásu.

Ovšem je pravda, že nelze vybírat jen podle toho, co se líbí nám a nebrat ohled na čtenáře. Knihovna je služba a knihovnice tu není od toho, aby prováděla přísnou selekci jenom podle svých měřítek. A tak se na bazarech mohou najít poklady knihovníky s těžkým srdcem vyřazené, ale pro čtenáře jinak nedosažitelné.
Ano, loučení je těžká věc.

Barvy...(video)

7. října 2012 v 11:52 | DAKO |  aktuality
Nevím jak u vás, ale u nás prší a prší a prší…
Je neděle, za okny je zataženo, barvy přírody ve slunci nezáří a procházka je v nedohlednu…
Pro radost barvy čtvero ročních období doplněných krásnou melodií…
Hezký poslech a podívání.

A zase ty houby

4. října 2012 v 16:46 | DAKO |  zajímavosti
Z jedné houbařské výpravy.
Zajímavé je, že se urodilo hodně hříbků.
A nějaký ten hříbek byl i nedaleko cesty

RETRO akce Týdne knihoven

1. října 2012 v 15:27 | DAKO |  akce
V tomto týdnu 1. až 7. října 2012 probíhá opět celostátní akce Týden knihoven. Motto letošního 16. ročníku zní - Čti, žij zdravě! Knihovny opět připravily pro své čtenáře i veřejnost mnoho zajímavých akcí a pořadů, na které jste srdečně zváni. Ovšem není na škodu čas od času vrátit se do minulosti a připomenout si akce ročníků předchozích
jak probíhaly v naší dobřenické knihovně v letech 2002 až 2008.

2002 - "Týden knihoven" zaměřila knihovna na seznámení s počítačem a Internetem, který získala z grantu Visk 3. Akce - Nebojte se Internetu - pro čtenáře a seniory, byla koncipována jako Sobotní setkání u Internetu a u kávy. Ve spolupráci s obecním úřadem se První setkání uskutečnilo 12. října. Druhé setkání, vánoční, proběhlo 14. prosince. Zájem, hlavně žen, byl velký a tentokráte se nejen brouzdalo po internetu, ale také se kopírovaly a vzájemně předávaly různé recepty. Pro děti byla připravena soutěž na říjen a listopad - Znáš svůj počítač a Co víš o internetu.

2003 - V rámci akce "Týden knihoven" se uskutečnila podzimní oslava 90. výročí založení knihovny. Součástí programu bylo též vyhlášení výsledků čtenářské ankety O knihovně, které se účastnilo 30 respondentů z toho 5 dětí.

2004 - K celostátní akci "Týden knihoven" připravila knihovna dvě akce.
Den otevřených dveří- exkurze dětí Mateřské a Základní školy Dobřenice. Děti si prohlédly knihovnu a seznámily se s půjčováním knih přes počítač.
Besedu pro všechny občany - Island, země ohně a ledus cyklocestovatelem Bc. Martinem Stillerem. Zájem byl velký, sešlo se kolem 50 posluchačů.

2005 - K celostátní akci "Týden knihoven" připravila knihovna pro čtenáře dva zajímavé programy. Od května do října probíhala soutěž pro všechny obyvatele Dobřenic, která byla vyhlášena ke 150. výročí prvního vydání Babičky B. Němcové s názvem - Jaké babičky vlastníte? Celkem bylo vystaveno 28 knih různého vydání. Nejstarší a tím i nejvzácnější výtisk byl vydaný v roce 1901 s předmluvou A. Jiráska.
Pro čtenáře a občany obce uspořádala knihovna besedu s cyklocestovatelem Ing. Martinem Stillerem -Na kole z Evropy až do Maroka. Účast byla velká, na besedu se přišlo podívat 48 lidí z toho 17 dětí a mládeže.

2006 - K celostátní akci "Týden knihoven" s mottem - Cesta do knihovny -
se knihovna připojila dvěma akcemi. Vyhlásila veřejnou - Sbírku vtipů, historek aperličeko cestách do knihovny. Zúčastnili se nejen místní, ale i zahraniční čtenáři. Sbírka je trvale vystavena v knihovně.
Pro děti uspořádala knihovna povídání o knize na téma - Cesta knihy kečtenáři.

2007 - "Týden knihoven" - celostátní téma - "Knihovnická bašta".
U příležitosti připojení nového počítače na internet uspořádala knihovna den
otevřených dveří na téma "Dobřenická knihovnická bašta". Zájemci si mohli pustit
připravená CD či prohlédnout knihy související s tématem nebo surfovat na internetu.
Slavnostním vyvrcholením dne byla návštěva metodičky Mgr. Stanislavy Čejkové
z KmHK, která popřála svému kmotřenci "Stáníčkovi" (nový PC) dlouhý "život" bez poruch.

2008 - K celostátní akci - "Týden knihoven" - uspořádala knihovna cestopisnou
besedu Martina Stillera - Napříč Austrálií na kole - nejen pro čtenáře.
O podrobnostech si přečtete na archivním webu knihovny.
Na novém webu knihovny se dočtete o akcích let 2009 až 2012.

1.Říjen - den plný výročí

1. října 2012 v 9:03 | DAKO |  aktuality
Začíná TÝDEN KNIHOVEN 1 až 7. října - 16. Ročník - Čti, žij zdravě!
MEZINÁRODNÍ DEN SENIORŮ se slaví od roku 1991.
Přejeme seniorům zdraví, spokojenost, přátele, radost ze života a z blízkých.

MEZINÁRODNÍ DEN HUDBY pro všechny milovníky hudby bez rozdílu žánru.
Slaví se od roku 1975 rozhodnutím UNECSO.
Hezký sváteční den všem.