Za Čtyřlístkem do Třeskoprsk aneb Památník K. H. Máchy

13. července 2012 v 16:19 | DAKO |  Vzpomínání...
Vzpomínání...také se vám stalo, že vás čas (neúprosně běžící vpřed) zaskočil a najednou jste zjistili, že cosi nečekaně končí?!
Vzpomínání...přidejte se k nám, knihovnicím, a "projděte" se s námi mozaikou vzpomínek, perliček, střípků událostí, neuveřejněných (založených) příspěvků, ale i trapasů, které nás během 15 let potkaly.

JARO 2012
Horká vzpomínka 3!
Je červen, léto je za dveřmi a knihovníci malých knihoven se schází na stanovišti odjezdu autobusu, aby se vydali na tradiční jarní exkurzi, kterou pro nás připravilo metodické oddělení KmHK. Vyjíždíme přesně v 8 hodin a čeká nás nejen návštěva Městské knihovny Doksy a Muzea Čtyřlístek a památníku K. H. Máchy, ale cestou i hrad Houska.

Třeskoprsky, bydliště známého českého komiksu Čtyřlístek. Jsou to vlastně Doksy, městečko, které leží u rybníku Blaťák, známý jako Máchovo jezero.
Vracíme se z hradu Houska zpět do Doks a společně se Čtyřlístkem se podíváme do památníku K. H. Máchy.
Cestou z knihovny míjíme sochu K. H. Máchy před zdejší školou a za chvíli již stojíme u památníku, na Máchově stezce označený číslem sedm. Zde se nás ujímá průvodkyně, která nám podává zasvěcený výklad.
Oblast Doks je spjata se jménem romantického básníka Karla Hynka Máchy (1810 -1836). Ten v Doksech pobýval u svého přítele Eduarda Hindla, který jej seznámil s okolní krajinou a pověstmi
Památník Karla Hynky Máchy najdeme v dřevěném patrovém roubeném domě bývalého špitálu. Dům byl postaven roku 1669 a jako zázrakem unikl zničení při několika požárech. Po II. světové válce zde byla modlitebna československé církve, v 60. letech pak knihovna.

Současná expozice ukazuje návštěvníkům nejen Máchův život a dílo, vydávané v mnoha různých vydáních, ale i krásu dokské krajiny. I v současné době zájem o vydávání Máchova díla pokračuje, dokladem je například zcela nový překlad Máje do esperanta, či bibliofilské vydání Máje, doprovázené 24 grafickými listy našich předních výtvarníků, kteří se nechali inspirovat Májem a jeho autorem.
Návštěvníci mají možnost prohlédnout si i nově otevřenou část památníku v Doksech - expozici Rybářství a rybníkářství na Českolipsku. K vidění jsou mnohé rybářské pomůcky, bez kterých se bývalí rybáři neobešli a které nám přiblíží dobu výlovů zdejších rybníků za času našich předků.
Prohlídka končí a je čas na návrat. Opět jsme prožili báječný den s mnoha zážitky, pobavili se a dozvěděli se mnoho nového.
Děkujeme našim metodičkám a těšíme se na příští zajímavou exkurzi.
foto:DAKO
A jak pokračoval výlet pro mne, si můžete přečíst v těchto článcích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama